Katalán válság - Mintegy 450 ezren tüntetnek Barcelonában

A függetlenség híveinek tömege délután lepte el a belvárosi utcákat, katalán függetlenségi zászlókat lobogtatva, a szabadság és a függetlenség szavakat skandálva.
A tüntetést eredetileg azért szervezték, hogy követeljék két előzetes letartóztatásban lévő függetlenségpárti civil szervezet vezetőjének szabadon bocsátását. Ám a spanyol kormány bejelentése után, miszerint kezdeményezi a katalán kormány feloszlatását és előrehozott helyi parlamenti választások megrendezését, a megmozdulás célja kibővült az intézkedések elleni tiltakozással, és az autonómia védelme melletti kiállással.
Carles Puigdemont katalán elnök és kormányának tagjai a menet élére álltak.
Oriol Junqueras katalán elnök-helyettes Twitter-oldalán azt írta: "ma nem csak az autonómiát függesztették fel, hanem a demokráciát is".
Carme Forcadell, a katalán parlament elnöke - miután miután részt vett a felvonuláson - sajtótájékoztatóján "de facto államcsínynek" nevezte a Mariano Rajoy spanyol kormányfő által bejelentett intézkedéseket, amellyel "lefejezik" a katalán intézményeket. "Egy autoriter puccs az Európai Unió tagállamán belül" - fogalmazott, hozzátéve: a spanyol miniszterelnök célja, hogy végezzen egy demokratikusan választott kormánnyal.
A függetlenségi párti politikus azt hangoztatta: Mariano Rajoy nincs tudatában annak, hogy az intézményeket támadva az állampolgárokat támadja, akiknek megsértették az alapvető jogait.
Kijelentette, hogy elkötelezik magukat a katalán parlament szuverenitása, a demokrácia védelme mellett, és egy lépést sem hátrálnak.
A katalán elnök parlamenti ülést hív össze, hogy választ adjanak Madridnak
A katalán parlament összehívását jelentette be szombat esti televíziós beszédében Carles Puigdemont katalán elnök, hogy "megvitassák és eldöntsék" a választ a spanyol kormány Katalóniában tervezett intézkedéseire.
A spanyol kormány szombati rendkívüli ülésén döntött arról, hogy az alkotmány 155-ös cikke alapján, törvény és alkotmánysértésre hivatkozva kezdeményezi a katalán kormány feloszlatását és előrehozott parlamenti választások megrendezését Katalóniában, amelyről jövő pénteken szavaz a spanyol parlament.
A katalán elnök szerint az "önrendelkezésük megsemmisítésére" irányuló "támadást" nem fogadhatják el.
Mint mondta, a spanyol kormány a Spanyol Szocialista Munkáspárt és a Ciudadanos (Állampolgárok) nevű liberális párt támogatásával Francisco Franco diktátor óta a "legrosszabb támadást" mérte Katalónia intézményeire és népére.
Carles Puigdemont szerint a demokratikus hozzáállással összeegyeztethetetlen, hogy a spanyol kormány "önhatalmúlag", "illegális módon" a katalán népakarat képviselőjévé nyilvánította magát.
Az állam megsértette a katalánok önrendelkezését és demokratikus akaratát. "Össze kell fognunk, hogy megvédjük intézményeinket" - hangsúlyozta.
A katalán elnök beszéde egy részét spanyol nyelven mondta el a "spanyol demokratákat" megszólítva, és elítélte mindazt azt a kárt, amit a demokráciának okoz a spanyol kormány döntése.
Majd angolra váltva üzenetet intézett Európa vezetőihez és lakóihoz: "ha az értékek veszélyben vannak Katalóniában, akkor szintén veszélyben vannak Európában".
Véleménye szerint a 155-ös cikk ellentétes az európai polgárság sokszínűségével. Nem bűncselekmény, hogy egy nemzet demokratikus formában dönt jövőjéről. Demokratikus és békés Európát akarunk - mondta, és beszédét azzal zárta: "Éljen Katalónia!"
