2016. május 5., 10:34

Kasich kiszállt, Trump az egyetlen republikánus elnökjelölt

WASHINGTON. Bejelentette a republikánus John Kasich ohiói kormányzó helyi idő szerint szerda délután, hogy felfüggeszti kampányát, és végleg kiszáll az amerikai elnökjelöltségért folytatott küzdelemből. Ezzel a Republikánus Pártban a milliárdos New York-i üzletember, Donald Trump maradt az egyetlen pályázó az elnöki posztra.
201605051041120.john-kasich.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

Kasich - miután törölte valamennyi aznapi programját Washingtonban - magánrepülőgépen visszautazott Ohio állam fővárosába, Columbusba, és ott tartott sajtóértekezletén tette meg bejelentését. Érzelmesen, nemegyszer elcsukló hangon beszélt, és a kampánytól, az elnökjelöltségért folyó küzdelemtől már kedden elbúcsúzó Ted Cruz texasi szenátortól eltérően nem magát helyezte előtérbe, hanem mindazon tapasztalatokat, amelyekkel - mint mondta - a kampányban gazdagodott, s amelyeket a jövőben hasznosítani is kíván.   

"Elmondani sem tudom, milyen sokat jelent nekem, hogy szeretett Ohióm polgárai segítettek és bíztak bennem. Ezt most kormányzóként szeretném továbbra is meghálálni" - fogalmazott a szűkebb pátriájában népszerű és elismert politikus. "A kampányban szerzett tapasztalataim, találkozásaim honfitársaimmal és a történetek, amelyeket elmondtak nekem, engem is megváltoztattak" - mondta el-elcsukló hangon John Kasich. Konkrét eseteket felidézve búcsúzott az elnökjelöltségért folytatott kampánytól.   

Az ohiói kormányzónak számszerűleg már régóta nem volt lehetősége a Republikánus Párt elnökjelöltségének elnyerésére: mindössze egyetlen előválasztást nyert meg, ezt is a szűkebb hazájában, és összesen 153 delegátus támogatta őt a 2472-ből. De lapinformációk szerint abban reménykedett, hogy egy nyílt versenyes elnökjelölt-állító országos konvención a pártelit őt választhatja konszenzusos jelöltnek.

Mostani döntése váratlan volt, a keddi indianai előválasztások éjszakáján ugyanis még azt ígérte, hogy nem adja fel. Szerdai bejelentésével ő lett a tizenhatodik elnökjelölt-aspiráns a republikánus táborban, aki visszavonult a küzdelemtől.   

Az ohiói kormányzóval azonban Donald Trumpnak, a nyáron szinte bizonyosan megválasztandó elnökjelöltnek még vannak tervei. Szerdán az amerikai közszolgálati rádióban még csak politikai elemzők latolgatták a kiszivárogtatott híreket, miszerint a New York-i üzletember Kasich alelnökjelöltségét fontolgatja, de már aznap maga Donald Trump is megerősítette ezt az információt egy televíziós interjúban. "Számba vettük és vizsgáljuk ennek lehetőségét" - mondta Trump, aki úgy fogalmazott: ha ő tölti be az elnöki megbízatást, Kasich alelnöksége "nagy segítség lenne".   

Donald Trump a nevét viselő New York-i Trump-toronyban fogadta a CNN hírtelevízió munkatársát, akinek hosszas interjút adott, s egy sor bel- és külpolitikai kérdésben fejtette ki nézeteit. Leszögezte egyebek között, hogy kész akár telefonon is egyeztetni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, akinek azt mondaná, hogy tartsa távol az orosz légierő gépeit a Baltikumban lévő amerikai hadihajóktól. Mint mondta, egyszerűen ezzel fordulna Putyinhoz: "Ne csináld ezt még egyszer!"

A Rolling Stones megkérte Trumpot, ne használja a dalait

A Rolling Stones megkérte Donald Trumpot, a Republikánus Párt immár egyedüli elnökjelölt-aspiránsát, hogy ne használja dalait az amerikai előválasztási kampányban. Szerdai közleményében a világhírű rockegyüttes kijelentette, nem adtak engedélyt arra, hogy Trump felhasználja a zenéjüket kampányeseményein, és kérték, "hagyjon fel ezzel azonnal".

A New York-i milliárdos szóvivője nem kommentálta a Rolling Stones kérését. A zenerajongó Trump kampányrendezvényein hónapokon át játszottak Stones-számokat különböző összeállítások részeként, amelyekben Elton John- és klasszikus rockdalok, operaáriák is szerepeltek.

A brit zenekar You Can't Always Get What You Want (Nem mindig kaphatod meg, amit akarsz) című dala gyakran csendült fel Trump rendezvényein.

Trump támogatói veszélyforrásként tekintenek a menekültekre

Donald Trump, az amerikai republikánus pártiak egyetlen versenyben maradt elnökjelölt-aspiránsa támogatói az egyik legnagyobb fenyegetésnek tartják az Irakból vagy Szíriából az Egyesült államokba érkező menekülteket - derül ki a Pew Research Center amerikai kutatóintézet csütörtökön közzétett tanulmányából.

Barack Obama amerikai elnök korábban azt ígérte, hogy az ország az év végéig tízezer szíriai menekültet fogad be. Az elképzelés ellenkezést váltott ki a republikánusok körében, akik attól tartanak, hogy magukat menekülteknek álcázva szélsőségesek juthatnak be az Egyesült Államokba. Eddig több mint harminc kormányzó próbálta meg megakadályozni a menekültek beengedését államába.

A magukat a New York-i milliárdos támogatóinak valló válaszadók 85 százaléka szerint az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezet elől menekülők fenyegetést jelentenek. A republikánusok teljes táborának körében ez a szám 74 százalék. A demokrata pártiak közül mindössze 40 százalék véli úgy, kockázatot jelenthetnek a menekültek.

Tavaly decemberben Trump azt mondta, egy időre teljesen betiltaná a muzulmánok beutazását az Egyesült Államokba. Kijelentése óriási felháborodást váltott ki országszerte. A republikánus elnökjelölt-aspiráns szavai a tavaly novemberi párizsi merényleteket és a decemberi San Bernardinó-i terrortámadást követően hangzottak el.

A kutatóintézet felmérése szerint a válaszadók az Iszlám Államot tartják a legsúlyosabb külpolitikai problémának, s ezt követi a kibertámadások veszélye, valamint a globális gazdasági instabilitás.

201605051041120.john-kasich.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás