2017. június 9., 08:15

Juncker: Csehországnak a migránsválság megoldásában is európai módon kellene viselkednie

PRÁGA. Csehország elfogadja az Európai Unió segítségét, ezért szolidaritást kellene mutatnia a többiekkel a migrációs válság közös megoldása érdekében - jelentette ki Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön Prágában, az Európai Unió jövőjéről tartott előadásában.
201706082034130.junck01.jpg

Az Európai Bizottság elnöke ezzel a kijelentéssel reagált a cseh kormány e heti döntésére, hogy az októberi parlamenti választásig az uniós kvóták alapján már egyetlen migránst sem fogad be.

Juncker leszögezte: az EU minden tagállama demokratikus, jóléti és biztonságos Európában érdekelt.

"Meggyőződésem, hogy a csehek nagy európaiak, és európaiaknak kellene lenniük a migráció kérdésében is" - jelentette ki Jean-Claude Juncker a Károly Egyetem ősi aulájában, a Karolinumban megtartott előadásában.

Az Európai Bizottság elnöke kétnapos látogatásra érkezett csütörtökön Prágába. Pénteken a cseh fővárosban egy nemzetközi biztonságpolitikai konferencián vesz részt.

Juncker sajnálatát fejezte ki afelett, hogy Csehország a kvóták alapján eddig mindössze 12 migránst fogadott be. Megjegyezte: érti, hogy a migráció kérdése érzékeny dolog az emberek számára, de nem szabad megfeledkezni arról, hogy a szolidaritás egyike azoknak az alapelveknek, amelyeken az európai integráció nyugszik. "Önök elfogadják Európa segítségét, tehát a szolidaritást is vállalniuk kellene" - tette hozzá az európai politikus.

A migrációs politika egyike azon területeknek - fejtette ki Juncker - ahol az uniós tagállamoknak közösen kellene eljárniuk, hogy sikert érjenek el. "Európának nem kellene szabályoznia, hogy mennyi víz legyen a vécé tartályában és hasonló dolgokat, ugyanakkor vannak dolgok, amelyeket közösen kell elvégeznünk" - hangsúlyozta.

Jean-Claude Juncker elismerte, hogy az Európai Unió tagállamai eltérő mértékben vesznek részt az egyes közös projektek megvalósításában. A több sebességű Európa szerinte ma már valóság. Példaként felhozta: nem minden állam tagja az euróövezetnek és nem mindenki tagja a schengeni övezetnek sem. Ennek ellenére a leglényegesebb kérdésekben az összes tagállam egyetért. "Demokratikus, biztonságos és jóléti Európát akarunk" - zárta prágai előadását az Európai Bizottság elnöke.

Megosztás