2016. január 20., 14:54

Juncker: a schengeni határok lezárása megroppanthatja az unió gazdaságát

BRÜSSZEL. A migrációs válságra hivatkozva, az Európai Unió belső határainak lezárása az uniós polgárok szabad mozgásának korlátozásával jár, ami súlyosan érinti az európai gazdaságot - mondta Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, az uniós parlament strasbourgi plenáris ülésén szerdán.

Az unió belső határait 1,7 millió vendégmunkás lépi át naponta. Nagy költsége van annak, ha ezeknek az embereknek várakozniuk kell a határokon - hangsúlyozta a bizottság elnöke.

A migrációs hullámra hivatkozva az utóbbi hónapokban több európai ország is ideiglenes határellenőrzést vezetett be, ami ha tartóssá válik, szakemberek szerint veszélybe sodorja az unió egységes piacát és a munkaerő szabad áramlását. Juncker arra figyelmeztetett, hogy ez végül a közös valuta megszűnéséhez is elvezethet.

Juncker a bizottság friss felmérésére hivatkozva közölte, hogy a szabad mozgást biztosító schengeni övezet határainak lezárása éves szinten nagyjából hárommilliárd eurós kiesést jelentene az unió gazdaságának. Hozzátette, egyedül a Svédországot Dániával összekötő Öresund-híd lezárása mintegy évi 300 millió euró kiesést okozna.

Az uniós bizottság májusig olyan rendszer kialakításán dolgozik, amely jobban megosztja a felelősséget a tagállamok között, mérsékelve ezzel a Görögországra és Olaszországra nehezedő nyomást - mondta Jean-Claude Juncker.

Az Európai Bizottság elnöke szerdai sajtókonferenciáján rendkívüli migrációs EU-csúcs összehívását sürgette. Mint mondta, az uniós állam-, illetve kormányfők februári csúcstalálkozójának középpontjában Nagy-Britannia esetleges uniós kilépésének kérdése fog állni, és tart tőle, hogy ezért nem lesz idő kellő részletességgel megvitatni a menekültválság témáját.

Németországban tovább csökkent Angela Merkel népszerűsége, a többség támogatná a határ lezárását

Németországban tovább csökkent Angela Merkel kancellár népszerűsége, és a lakosság többsége támogatná a határok lezárását a menekültek előtt - mutatták ki szerdán ismertetett felmérések.

A Forsa közvélemény-kutató intézet reprezentatív felmérésében megkérdezettek 44 százaléka jelölte meg Angela Merkelt arra a kérdésre, kire szavaznának, ha közvetlen választással lehetne betölteni a kancellári pozíciót. Ez 4 százalékpontos csökkenés az egy héttel korábbi felméréshez képest, a menekültválság elmélyülése előtti, tavaly júliusi 56 százalékhoz viszonyítva pedig 12 százalékpontos visszaesés.

A Merkel vezette jobboldali CDU szavazóinak körében 85 százalékos a pártelnök-kancellár támogatottsága, a bajor testvérpárt CSU táborában viszont jóval alacsonyabb, 55 százalékos. Ugyanakkor továbbra sincs a színtéren olyan szereplő, akinek személyes támogatottsága akár csak megközelítené Angela Merkelét az úgynevezett kancellári preferencia vonatkozásában. Ezt jelzi, hogy a németek csupán 16 százaléka választaná meg kancellárnak Sigmar Gabrielt, a CDU/CSU pártszövetség utáni második legnagyobb politikai erő, a szociáldemokrata párt (SPD) vezetőjét, vagyis Merkel előnye a gyengüléssel is még 28 százalékpontos.

A CDU/CSU választói támogatottsága 1 százalékponttal 38 százalékra csökkent, az SPD 23 százalékon áll. A parlament (Bundestag) ellenzéki oldalán a Zöldek a szavazatok 10 százalékára számíthatnak, a Baloldal 9 százalékon áll.

A parlamenten kívüli legnagyobb erő, az Alternatíva Németországnak (AfD) támogatottsága egy hét alatt 1 százalékponttal emelkedett, a politikai elemzők többsége által jobboldali populistaként besorolt párt így 10 százalékon áll, ami rekord a Forsa felméréseinek történetében.

Az intézet szerint azonban a legfőbb trend nem a CDU/CSU gyengülése és az AfD erősödése, hanem az elfordulás a pártoktól. Ezt jelzi, hogy a lakosság 60 százaléka egyik pártról sem gondolja, hogy meg tudja oldani az ország gondjait, és a 62 millió választásra jogosult közül 23 millióan nem mennének el szavazni, ha most vasárnap lenne a Bundestag-választás, azaz a nemválasztók tábora majdnem hatszor akkora, mint az AfD 4 milliós tábora.

A Forsa a Stern hírmagazin és az RTL kereskedelmi televízió megbízásából hetente elvégzett, stern-RTL-Wahltrend című felmérésének aktuális adatfelvétele során 2501 embert kérdezett meg január 11. és 15. között.

A kutatóintézet egy másik felmérése szerint a német lakosság 55 százaléka támogatná a határok lezárását a menekülthullám megállítása céljából. A legnagyobb arányban - 94 százalékban - az AfD-szavazók üdvözölnék a határzárat. A lakosság 40 százaléka szerint nem megoldás a német határ lezárása a menedéket kereső emberek előtt. A legnagyobb arányban - 78 százalékban - a Zöldek szavazói utasítják el a határ lezárását sürgető követeléseket.

Megosztás