Janukovics továbbra is Ukrajna elnökének tartja magát
A politikus kiállt Ukrajna egysége mellett, s leszögezte, hogy az ellenzéki tüntetések és a krími feszültségek miatt nem kért és nem készül katonai segítséget kérni senkitől. Ugyanakkor azt hangoztatta, hogy Ukrajnában nacionalista, fasisztabarát erők ragadták kezükbe a hatalmat, amelyek szerinte az ország népességének abszolút kisebbségét képviselik.
Az ukrán parlament által múlt szombaton leváltott politikus sajtóértekezletén azt hangoztatta, hogy az alkotmány szerint ő még mindig elnök. A leváltása ugyanis nem közjogi felelősségrevonás útján ment végbe, ő nem mondott le és életben van, ezért semmiképpen sem ismeri el a menesztéséről Kijevben hozott döntést.
Az új ukrán hatóságok által tüntetők meggyilkolásáért felelőssé tett, s ezért nemzetközi körözés alá vont Janukovics közölte, hogy nem adott ki a kijevi tüntetők elleni tűzparancsot. Hangsúlyozta, hogy a tragikus eseményeket az ukrán hatalom és az ottani ellenzék, valamint az Európa Tanács bevonásával kell vizsgálni, s csakis egy ilyen független vizsgálatnak hajlandó alávetni magát.
Azt is hangoztatta, hogy csak akkor tér vissza országába, ha nemzetközi közvetítők garantálják a biztonságát, de nincs szándékában részt venni a szerinte törvénytelenül kiírt, május 25-re tervezett ukrajnai elnökválasztáson.
Janukovics azt állította, hogy saját és hozzátartozói életét féltve távozott Ukrajnából, s ebben "hazafias érzelmű" tisztek segítettek neki. A politikus részleteket nem árult el arról, hogyan került Oroszországba. Hozzátette, nem "futott el Kijevből", hanem Harkivba akart utazni, hogy találkozzon a Régiók Pártjának aktívájával, de az őt szállító gépkocsira rálőttek, ezért a kelet-ukrajnai Donyeckbe ment, ahonnan viszont nem engedték felszállni gépével. Azt mondta, az Azovi-tenger közeli dél-oroszországi városban egy régi barátja él, és nála kért menedéket.
Janukovics nem ismerte el az ukrán parlament törvényességét, annak döntéseit példa nélkül állónak tartotta, és elítélte, hogy a képviselőket - úgymond - fenyegetéssel vették rá a döntésekre. Azt javasolta, tartsanak népszavazást Ukrajnában az ország jövőjéről, amelyért, mint mondta, határozott szándéka tovább küzdeni.
A megbuktatott ukrán államfő cáfolta, hogy találkozott volna Vlagyimir Putyinnal, de közölte, hogy telefonon beszélt az orosz államfővel. Hozzátette, csodálkozik azon, ismerve az orosz elnök temperamentumát, hogy Vlagyimir Putyin miért hallgat "ilyen visszafogottan". Meggyőződése - mondta -, hogy "Oroszország nem maradhat kívülálló", minden lehetőséget fel kell használnia arra, hogy elejét vegye a káosznak és a terrornak.
Janukovics kijelentette, hogy kategorikusan ellenzi a katonai behatolást Ukrajna területére. Hangoztatta, hogy Ukrajnának egységes és oszthatatlan államnak kell lennie, és a Krím félszigetnek is Ukrajnában kell maradnia, a széles körű autonómia megtartásával.
Felszólította a Krími Autonóm Köztársaság lakosságát a vérontás és a belső küzdelmek megakadályozására. Hozzátette ugyanakkor, hogy a krími eseményeket "a kijevi bandita fordulatra" adott természetes válasznak tartja, és meggyőződése, hogy "a krími lakosság nem fogja alávetni magát a nacionalisták és banderisták" akaratának.
A Rosszija 24 állami hírtelevízió által élő adásban közvetített sajtótájékoztatón Janukovics folyamatosan kitartott amellett, hogy az ellenzéki erők az ukrán fővárosban törvénytelenül vették át a hatalmat, s kifejtette azt a meggyőződését, hogy az ukrán lakosság nem fog tudni "velük együtt élni". Szerinte az egy hete Kijevben általa és az ukrán ellenzéki vezetők által aláírt válságrendezési megállapodás végrehajtása megnyugtatná a lakosságot.
Az orosz hírtelevízió tudomása szerint Viktor Janukovics a péntek reggeli órákban repülőgépen érkezett Rosztov-na-Donuba. Megjelenése a nyilvánosság előtt vegyes fogadtatásra talált Moszkvában. Regálásukban orosz parlamenti politikusok úgy vélekedtek, hogy Janukovics nyilatkozata némileg "összezavarja a kártyákat Ukrajnában".
Szergej Zseleznyak, a duma kormánypárti alelnöke a Rosszija 24 állami hírtelevízióban nem zárta ki, hogy az új ukrán hatalom megpróbálja "fizikailag eltávolítani" a megbuktatott ukrán államfőt, hogy "eltemessék a (vele) múlt pénteken Kijevben kötött megállapodást".
Alekszej Puskov, a duma külügyi bizottságának elnöke viszont úgy vélekedett, hogy Janukovicsnak nincs támasza Ukrajnában, és nem világosak az ukrán parlament által leváltott államfő politikai kilátásai.
Andrej Klimov, a törvényhozás felsőházának külügyi bizottsági alelnöke rámutatott, hogy Viktor Janukovics a világ számára a múlt embere, és semmilyen politikai jövője nem lehet. A Szövetségi Tanács bizottsági tisztviselője elmondta, hogy Moszkvában "nagyon sok komoly személy úgymond +politikai felmosórongynak+ tartja Janukovicsot, aki mindent, amit csak lehetett tönkretett azért, mert az utóbbi két évben ingadozott".
"Mondtuk neki, hogy nem kell hinni ezeknek a nyugati tárgyalóknak, de hitt nekik és még ígéreteket is tett, így gyors léptekkel haladt Milosevic nyomdokain" - nyilatkozott Klimov az Interfax orosz hírügynökségnek.
frissítve 20:25