2017. január 28., 15:41

Iván Tamás: a fiatal vállalakozók célja Dél-Szlovákia felzárkóztatását erősíteni

KOMÁROM. Vállalkozz okosan! címmel január 28-án Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár fővédnökségével a komáromi Tiszti Pavilon érdeklődőkkel zsúfolásig megtelt dísztermében tartotta nyitókonferenciáját a tavaly ősszel létrehozott, eddig hozzávetőleg száz taggal rendelkező Szlovákiai Magyar Fiatal Vállalkozók Szövetsége.
201701281530530.0000000000000001a_kn_milan_1.jpg
Galéria
+5 kép a galériában

A tanácskozás elején Iván Tamás, a Szlovákiai Magyar Fiatal Vállalkozók Szövetsége korábban megválasztott országos elnöke üdvözölte a jelenlevőket, köztük Czimbalmosné Molnár Évát - Magyarország rendkívüli és meghatalmazott nagykövetét, Milován Orsolyát – a Nemzetpolitikai Államtitkárság Nemzetpolitikai Stratégiai Tervező és Tájékoztatási Főosztályának vezetőjét s az ő kolléganőjét, Pathó Marianna főosztályvezetőt, továbbá dr. Kupcsok Lajost – a Magyar-Szlovák Kereskedelmi és Iparkamara alelnökét, valamint Menyhárt Józsefet - a Magyar Közösség Pártja (MKP) elnökét és Farkas Ivánt – az MKP gazdaságpolitikai alelnökét, illetve Stubendek Lászlót – Komárom polgármesterét és helyettesét, dr. Knirs Imrét.

Czimbalmosné Molnár Éva, Magyarország pozsonyi nagykövete beszéde elején úgy fogalmazott: „A külhoni nemzetrészek megmaradásának és boldogulásuknak szülőföldjükön fontos eszköze gazdasági fejlődésük megalapozása“. Mérföldkőnek nevezte a mai bemutatkozó tanácskozást, akárcsak az SZMFVSZ létrejöttét, ugyanis szerinte e projekt azt bizonyítja: a fiatal vállalkozók álmaik megvalósítására törekszenek, és azt nemcsak saját javukra teszik, hanem a felvidéki magyarság és az egész magyar nemzet érdekében.

Arról is beszélt: a külhoni magyar régiókról a legtöbb esetben megállapítható, hogy gazdaságilag alulfejlettek, munkaerőhiánnyal küszködnek, s emiatt az ott élők közül sokan választják az elvándorlást, ami ellen azonban csak úgy lehet tenni, ha az ott élők segítséget kapnak ahhoz, hogy helyben boldogulhassanak, ehhez pedig gazdaságuk megerősítésére van szükség.

"Az elszakadt nemzetrészekért való felelősségvállalásunk a magyarság közös ügye. E cél elérése érdekében a magyar kormány a nemzetpolitika eszközrendszerének új tárházát hozta létre, és ezzel új távlatokat nyitott a nemzetrészek gyarapítása tekintetében" – mondta el a nagykövet, kiemelve: korábban még sosem érkezett ilyen mértékű támogatás a határon túli területekre.

Reményét fejezte ki, hogy ez a szövetség hozzájárul majd a felvidéki magyar gazdaság fejlesztéséhez, ugyanakkor partnere lehet a Magyar Nemzeti Kereskedőház (MNKH) irodahálózatának is. „Új korszak kezdődhet a felvidéki magyarság életében, pozitív változás indulhat el“ – szögezte le.

Milován Orsolya főosztályvezető beszéde elején az egyéb fontos teendői miatt személyesen jelen nem levő fővédnök, Potápi Árpád János államtitkár jókívánságait tolmácsolta, majd elmondta: a Nemzetpolitikai Államtitkárság 2012 óta hirdet tematikus éveket, amelyek lebonyolítása az általa irányított főosztály feladata. A legutóbbi tematikus év kapcsán felvidéki kollégái itteni partnerként a fiatal vállalkozók közül Iván Tamást ajánlották neki, akinek ez alkalommal is megköszönte a fiatal vállalkozókkal kapcsolatos egész éves programjuk lebonyolításában nyújtott segítségét.

„Amikor elkezdtük a közös munkát, hamar körvonalazódott, hogy szükség van egy olyan hálózatra, amely a fiatal vállalkozókat szervezi, segít nekik a szakmai boldogulásban, és ami a legfontosabb: segít nekik abban, hogy egy kapcsolati háló jöjjön létre köztük. Ennek az eredményeként vehetünk most részt ezen a nyitókonferencián. A szervezet megalakulás előtt is szorosan együttműködtünk a csapattal, mivel Kárpát-medencei körutunk, nyári képzésünk felvidéki megszervezésében is nagy segítséget nyújtottak. Az idei évben is szeretnénk programjaink felvidéki elemeit a szövetséggel szoros együttműködésben lebonyolítani“ – mondta el Milován Orsolya.

Azután az általuk felvidéki fiatal vállalkozók körében végzett felmérés eredményeiről beszélt. Abból egyebek mellett az is kiderült, hogy számuk hozzávetőleg 12 ezer, s közel háromnegyedük férfi. Érdekességként megemlítette: „A fiatal felvidéki vállalkozók általában társsal vágnak bele a vállalkozásba, rendkívül nyitottak az újdonságokra, illetve nagyon kitartóak – legalább 3 vagy több éve vállalkoznak, általában lokálpatrióták és aktívan részt vesznek a helyi közösség életében. Hatvan százalékuk egyáltalán nem gondolkodik azon, hogy elhagyja szülőföldjét...“, majd leszögezte: „Ezeket a nagyon lényeges tulajdonságokat látva megerősödtünk abban a hitben, hogy a külhoni magyar vállalkozókat továbbra is támogatnunk kell. Idén majd elsősorban a családi vállalkozásokkal foglalkoznak, s azt reméljük, hogy a boldogulásukat otthon megtalálók száma tovább fog növekedni“.   

A tavalyi felvidéki körútjaikról is beszámolt: „Dunaszerdahelyen, Rimaszombatban és Kassán a Design Terminál mentoraival segítettük az üzletfejlesztés, marketing, értékesítés területén a fiatal vállalkozókat. Nyáron többek között 30 felvidéki vállalkozóval találkoztunk a mezőkövesdi képzésünkön. A Példakép Alapítvány segítségével 30 Kárpát-medencei fiatal vállalkozói példaképet választottunk ki, Felvidékről nyolcat. Itt külön is szeretnék gratulálni Bauer Ildikónak, Csémy Krisztiánnak, Halász Attilának, Keszeli Ákosnak, Németh Nikolasnak, Néveri Varagya Szilviának, Papp Vargha Katalinnak és Szabó Rudolfnak, hogy vállalkozói példaképek lettek. Keszeli Ákost fenntarthatósági különdíjban részesítette a Heineken Hungária“.

Azt is tudatta, hogy nyári pályázatukon Kárpát-medence-szerte 600 millió forint értékben összesen 117 fiatal vállalkozót támogattak.

„Felvidékről 147 pályázat érkezett, s 16 nyertes pályázónak összesen 84 millió forint támogatást tudtunk nyújtani. A felvidéki nyertes pályázatok egynegyede a borászathoz, másik negyede az egészségügyi szolgáltatásokhoz köthető. De a nyertesek között van olyan is, aki vízierőműveket fejleszt, gitárt készít vagy juhokat tenyészt, tehát mindenki megtalálhatja itt, a Felvidéken azt a területet, ahol kiteljesítheti tehetségét“ – fejtette ki. Végül reményét fejezte ki, hogy „a ma fiatal vállalkozói annyira megerősödnek, olyan hosszú távra tervezve vállalkoznak, hogy azzal a családjuknak is biztos megélhetést nyújt majd több generáción keresztül is“. Azt kívánta, hogy a Szlovákiai Magyar Fiatal Vállalkozók Szövetsége ebben sikerrel támogassa a felvidéki magyar vállalkozókat.

Azután Stubendek László köszöntötte a jelenlevőket, akiknek azt kívánta, hogy "amilyen tudatosan építették Komáromot őseink, ők is olyan okosan és tudatosan, sikeresen vállakozzanak“.

A házigazda városvezető után Iván Tamás elnök osztotta meg gondolatait a jelenlevőkkel. Sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a mindenkori szlovák kormány akarva-akaratlanul mostohán kezelte a közép- és kelet-szlovákiai térséget.

„Mi azért is példa értékű tevékenységet végzünk, mivel erősítjük Dél-Szlovákia felzárkóztatását". Beszédében vázolta a szövetség által nyújtandó tanácsadási programjaik, továbbá készülő regionális és országos képzéseik, termékbemutatóik, versenyeik... lényegét is. Hangsúlyozta: a sikeres vállalkozáshoz nagy szükség van a kapcsolati tőkére. Eddig a tervezett tevékenységük gerincét fektették le, ami nincs kőbe vésve, tehát azon igény szerint közösen lehet változtatni. „Az ilyen tevékenységnek legitimitása van Szlovákiában. Együtt egy erős gazdasági közösség vagyunk, amely nem csak Dél-Szlovákia fellendüléséhez, hanem az ország gazdasági megerősődéséhez is hozzájárulhat“ – szögezte le végül.

A konferencia második részét szakmai előadások képezték. Dr. Simon Vilmos, a Vajdasági Baráti Egyesület elnöke „Gazdasági összefogás a határon innen és túl“ címmel tartott előadást az öt évvel ezelőtt alakult érdekszövetségükről. Nem titkolta: egyesületük szükségszerűségével szemben kezdetben több kétely is megfogalmazódott, de bő egy év alatt azokat sikerült eloszlatniuk, sokrétű tevékenységgel bizonyítva, hogy van értelme a vállalkozók összefogásának. Majd hatékony mentor- és több más programjuk részleteit vázolta.

A továbbiakban Wolf Gábornak, a Marketing Commando vezetőjének „Milliókat marketinggel“ és Gladinetz Andrásnak, a Tisza Cipő Zrt. vezetőjének „A Tisza Cipő múltja, jelene és jövője“ című előadása hangzott el.  

A Szlovákiai Magyar Fiatal Vállalkozók Szövetsége a www.vallalkozzokosan.sk honlapon is várja a csatlakozni kívánó fiatal vállalkozókat.

201701281530530.0000000000000001a_kn_milan_1.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.