Isztambuli robbantás: őrizetbe vettek 3 orosz állampolgárt
Alekszandr Tolsztopjatyenko, Oroszország antalyai főkonzulja a TASZSZ orosz hírügynökségnek nyilatkozva megerősítette a hírt, hozzátéve, hogy az őrizetbe vétel okának tisztázása folyamatban van. A RIA-Novosztyi orosz hírügynökség szerint a három oroszt azzal gyanúsítják, hogy az Iszlám Állam terrorszervezettel állnak kapcsolatban.
Török hírügynökségi jelentések szerint a terrorelhárítók ütöttek rajta szerdán az Iszlám Állam feltételezett fegyveresein, ekkor vették őrizetbe az oroszokat, akik a gyanú szerint kapcsolatot tartottak a konfliktusövezetekben harcoló dzsihadistákkal, s logisztikai támogatást nyújtottak a terrorszervezetnek. A Dogan jelentése szerint a hatóságok dokumentumokat és adathordozókat is lefoglaltak
Kedden öngyilkos merénylő robbantotta fel magát az Isztambul történelmi belvárosában található Sultanahmet téren. A támadásért Törökország az Iszlám Államot tette felelőssé, ám eddig senki sem vállalta magára a merényletet. A hivatalos adatok szerint a robbantásban tíz ember, kilenc német és egy perui állampolgár meghalt, tizenöten pedig megsebesültek.
Orosz hivatalos adatok szerint az országból 2719 állampolgár csatlakozott az Iszlám Állam dzsihadistáihoz Szíriában, közülük 160-an meghaltak, 73 hazatérőt vizsgálnak, s 36-an vannak letartóztatásban.
Tucatnyi turistát mentett meg a robbantástól a török idegenvezető
Több halálos áldozata is lehetett volna a keddi isztambuli öngyilkos merényletnek, amely tíz, többségében idős német turista életét követelte.
A 28 éves merénylő – aki török hivatalos források szerint egy szíriai férfi volt – nem sokkal a robbantás előtt csatlakozott a turistacsoporthoz, ami feltűnt a török idegenvezető nőnek. Sibel ªatıroğlu jól öltözöttnek írta le a merénylőt, aki miután a csoporthoz csapódott valami gyanús tárgyat vett elő a kabátjából.
„Lauft weg!” – kiáltottam, és mindenki futni kezdett. Nem sokkal ezután történt a robbanás – mondta a Hürriyetnek a nő, aki maga is megsérült, egyelőre a hallása sem tért vissza.
Az MTI kora délután közölte a török miniszterelnök sajtótájékoztatóján elhangzottakat idézve: őrizetbe vettek egy embert a török hatóságok. Ez volt az első hivatalos bejelentés a keddi merénylettel összefüggő őrizetbe vételről. Efkan Ala hozzátette: a robbantás tizenegy sebesültjéből kilencen német állampolgárok voltak, közülük két személynek még mindig súlyos az állapota. A belügyminiszter által megadott tizeneggyel szemben a korábbi hivatalos közlésekben tizenöt sebesült szerepelt. Emellett megerősítette azt a korábbi értesülést, amely szerint a sebesültek között egy norvég és egy perui állampolgár is található.
Mint közölte: a robbantás előtti hétben az IÁ 220 feltételezett tagját vették őrizetbe. Emellett nyilvántartást vezetnek azokról az emberekről, akik nem léphetnek be az országba. „A listán 124 országból 35 970 személy szerepel” – tette hozzá.
A németek nem találnak összefüggést
Nincs jele annak, hogy az isztambuli öngyilkos merénylet összefügg a terrorizmus elleni német szerepvállalással, sem annak, hogy a robbantás kifejezetten német állampolgárokat célzott volna - jelentette be Thomas de Maiziere német belügyminiszter.
A robbanás helyi idő szerint fél 11-kor történt. Az öngyilkos merényletet egy 28 éves szír állampolgár követte el – jelentette be Numan Kurtulmuº török miniszterelnök-helyettes. A támadó, Nabil Fadli 1988-ban született Szaúd-Arábiában. Fadli nemrégiben érkezett Törökországba, és bebizonyosodott róla, hogy az Iszlám Állam képzett harcosa.
Kurtulmuº nemzetközi segítséget és együttműködést kért, hogy Törökország sikeresen fel tudja venni a harcot a terrorizmussal.
frissítve 15:02