Iszlám Állam - A Fehér Ház és a Pentagon szerint Amerika hadban áll a terroristákkal
Egy nappal korábban John Kerry külügyminiszter bírálatok kereszttüzébe került, amikor egy tévéinterjúban azt állította, hogy a "háború" az adott esetben helytelen meghatározás, s hogy valójában egy nagyon jelentős "terrorelhárítási művelet" zajlik. Amerikai törvényhozók rámutattak, hogy ez a definíció nem felel meg Barack Obama azon bejelentett szándékának, hogy megsemmisítse a terrorszervezetet, és azt állították, hogy a diplomáciai szolgálat vezetője szóhasználatával megpróbálta elbagatellizálni a konfliktust.
Josh Earnest, az elnöki hivatal és John Kirby ellentengernagy, a védelmi minisztérium szóvivője pénteken egybehangzóan leszögezte, hogy miként az al-Kaidával és annak társszervezeteivel, az Egyesült Államok az Iszlám Állammal is hadban áll.
Earnest egyébként bejelentette, hogy Obama elnök kedden a floridai Tampában fel fogja keresni a közel-keleti térségbeli katonai műveletkért felelős Középső Parancsnokságot (CENTCOM) és megbeszélést folytat majd annak vezetőivel. Ezt megelőzően az elnök Atlantában ellátogat az amerikai járványügyi hatósághoz (CDC), ahol tájékoztatást hallgat meg az Ebola elleni harc fejleményeiről.
Kerry külügyminiszter pénteken közölte, hogy az Egyesült Államok - az ENSZ-en keresztül - újabb csaknem 500 millió dollár értékű humanitárius segéllyel támogatja a szíriai polgárháború kárvallottjait. A világszervezet júliusban 6 milliárd dollárt kért tagországaitól a történelmi léptékű tragédia okozta károk ellensúlyozására. Washington ezzel 2011 márciusa óta 2,9 milliárd dollárnyi humanitárius segélyben részesítette a rászorulókat Szíriában.
Szóvivője útján Kerry azt is bejelentette, hogy John R. Allen nyugállományú tábornokot jelölte az IÁ elleni nemzetközi koalíciót koordináló elnöki különmegbízott posztjára. Allen 2011 és 2013 között az Afganisztánban harcoló amerikai és nemzetközi erők parancsnoka volt, és ő volt a NATO európai főparancsnoki posztjának várományosa is, ám tavaly februárban a visszavonulás mellett döntött, mert távoli mellékszereplőként belebonyolódott a David Petraeus CIA-igazgató lemondásához vezető botrányba.
A tábornok, aki korábban szolgált Irakban és volt a CENTCOM parancsnokhelyettese is, bizalmas levelezésben állt azzal a nővel, aki 2012 végén a nyilvánosság elé tárta, hogy Petraeus házasságon kívüli viszonyt folytat. Noha a Pentagon vizsgálata tisztázta őt a titoksértés gyanúja alól, Allen a távozás mellett döntött.
Eljárással fenyegette Washington a megölt újságíró szüleit váltságdíj-fizetés esetén
Többször is bírósági eljárást helyezett kilátásba az amerikai kormány a terroristák által később lefejezett újságíró, James Foley szüleivel szemben arra az esetre, ha megpróbálták összeszedni a váltságdíjat, mert azt tiltja a törvény - jelentette a CNN és a Fox News.
Mindkét hírtelevízió meginterjúvolta a szülőket, akik az állították, úgy érezték, hogy Washington számára csak "bosszúságot" okozott a fiuk kiszabadítása, mert az nem szolgált "stratégiai érdekeket". Az anya, Diane Foley elmondása szerint hivatalos személyek figyelmeztették a családot, hogy ne forduljanak a médiához, és leszögezték, hogy az újságíró érdekében a kormány nem hajthat majd végre sem fogolycserét, sem fegyveres akciót.
A család a saját útját járva próbálta meg kiszabadítani James Foleyt, de nem járt sikerrel.
Foley és egy másik amerikai újságíró, Steven Sotloff lefejezése megdöbbenést okozott az amerikai társadalomban és az addig az újabb külföldi katonai beavatkozástól elzárkózó közvélemény elmozdult az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezet elleni légicsapások támogatásának irányába. Tragédiájukat Barack Obama elnök is felemlegette az IÁ felszámolásnak stratégiáját ismertetető szerdai televíziós beszédében.
Susan Rice, az elnök nemzetbiztonsági tanácsadója az elmondottakra reagálva a CNN-nek pénteken kijelentette, hogy a család bámulatosan dolgozott James Foley kiszabadításáért. Kijelentette, hogy az amerikai kormány munkatársai keményen együttműködtek velük ebben az ügyben és megpróbálták kifejezni támogatásukat.
Rice szerint a nyár folyamán több száz amerikai vett részt valamilyen formában abban a "jól végrehajtott" katonai akcióban, amely során Szíriában megpróbálták kiszabadítani Foleyt és több más amerikai túszt.
Diane Foley szerint a mentőakciót nagyon későn hajtották végre, mert szerinte már egy éve tudni lehetett, hogy pontosan hol tartják fogva a fiát, és kijelentette: imádkozik azért, hogy a kormány a jövőben ne kövesse el ugyanazokat a hibákat, mint a fia esetében. Az anya szerint a több mint másfél éves túszdráma folyamán a család gyakran többet tudott, mint a hatóságok emberei.
A család egyébként a tragédiát követően létrehozta a James W. Foley Öröksége Alapítványt, amelynek célja, hogy támogassa az amerikai túszok hozzátartozóit, a háborús övezetben dolgozó amerikai újságírókat és a városi fiatalok oktatását.
Az amerikai és a brit kormány elvből nem fizet túszok szabadon bocsátásáért, mert álláspontja szerint az emberrablók követeléseinek kielégítése további emberek elrablására ösztönzi őket.