2015. december 30., 13:40

Ismét menekültek ezrei érkeztek Pireuszba

ATHÉN. Nagyjából 3 ezer illegális bevándorló érkezett két komphajó fedélzetén szerda reggel Athén kikötőjébe, Pireuszba, vagyis a migránsok Európába áramlása az év végének közeledtével sem hagy alább.

A görög parti őrség közlése szerint a két komphajó Leszbosz, Híosz és Számosz szigetéről szállította a Törökországból tengeri úton érkezett bevándorlókat a görög szárazföldre.

A meteorológiai szolgálat szerdán arra figyelmeztetett, hogy az időjárás jelentősen romlani fog az Égei-tenger térségében, ahol erős szélre és lehűlésre van kilátás. A parti őrség egyik tisztségviselője elmondta, hogy ilyen körülmények között különösen kockázatos a Törökország és Görögország közötti tengerszoroson gumicsónakkal vagy bárkával átkelni.

Már másfél millióan érkeztek

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) szerdán Genfben kiadott jelentése szerint idén 1 millió 573 bevándorló érkezett tengeri úton Európába, és 3735-en vesztették életüket a veszélyes vállalkozás közben. A világszervezet szakosított hivatala szerint a migránsok 84 százaléka 10 országból származik, és a szíriaiak alkotják a legnépesebb tábort, az érkezők 49 százalékát teszik ki. A bevándorlók második legnagyobb csoportját az afgánok képezik (21 százalék), őket pedig az irakiak követik (8 százalék).

Rajtuk kívül, a fő küldő országok közé tartozik még Eritrea, Pakisztán, Nigéria, Szomália, Szudán, Gambia és Mali is. Az UNHCR összesítése szerint 844 176 migráns Görögországban, 152 700 Olaszországban, 105 pedig Máltán ért partot. Az érkezők 58 százaléka férfi, 17 százaléka nő, míg 25 százalék a gyerekek aránya.

Szakértő: Németország megkezdené a migránsok integrálását

Új korszak kezdődik a menekültkérdésben Németországban, amely visszatérne a rendezettséghez és megkezdené a migránsok integrációját - mondta Gálik Zoltán, a Corvinus Egyetem docense szerdán az M1 aktuális csatorna reggeli műsorában.

A szakértő közölte: Németország a világpolitikában is központi helyzetbe került, és el kell mondania, hogyan gondolja a migrációs helyzet kezelését. Hozzátette, bár Angela Merkel kancellár elfogadottsága csökkent, a legutóbbi kongresszuson maga mögé tudta állítani pártját, és ezzel "ráfordultak" a 2017-es választásokra.

Gálik Zoltán történelminek nevezte a mostani migrációs helyzetet, a kérdés szerinte az, Németország hogyan fogja azt hosszú távon kezelni, mivel előreláthatólag a "nyomás" fennmarad, de inkább erősödik. Kérdés az is, hogy létre tudják-e hozni az új szabály- és intézményrendszert, amelyet a mostani migránshelyzet felborított.

Megosztás