Iskolákról, Ipoly-hídról és a komáromi kórházról is tanácskoztak Nyitra megyei képviselői

„Elfogadtuk a környezetvédelmi programmal (OPKŽP) kapcsolatos támogatásokat. Az ipolysági gimnázium épületének felújításához 1 millió eurót igényelt, amihez Nyitra megye 50 ezer eurós önrészt biztosít. Ebből az összegből az iskolaépület energetikai hatékonyságát akarják növelni“ – mondta el a Hírek.sk-nak az MKP Nyitra megyei frakcióvezetője.
Hasonlóképpen fontosnak tartja az is, hogy az Intergrált Regionális Operatív Programon (IROP) belül jelentős összegeket sikerült kiharcolniuk két magyar tannyelvű osztályokkal is működő szakközépiskolának.
„Megyei hivatalunk eredetileg 14 olyan iskolát vett jegyzékbe, amelyek a vonatkozó új kiírás szerint csak a szaktantermek és laboratóriumok kialakítására költheti az ebből a programból kapható támogatást. Ezen intézmények közül 10 Érsekújvártól északra, 4 pedig magyarlakta vidéken, de csak szlovák tannyelvű osztályokkal működik. Ezek a Lévai Mezőgazdasági Szakközépiskola, a Lévai Művészeti Középiskola, a Vágsellyei Összevont Szakközépiskola, és az érsekújvári Idegenforgalmi és Kereskedelmi Szakközépiskola. Korábban a Magyar Közösség Pártja (MKP) frakciója kiharcolta, hogy a 14 középiskola közé a magyar és szlovák osztályokkal is működő Érsekújvári Ipari Szakközépiskola, valamint a Komáromi Ipari Szakközépiskola is bekerüljön. Ennek köszönhetően az előbbi 2,4 millió eurót kaphat A korszerű szakoktatás a jövő iskolájában című projektjére, az utóbbi pedig 1,55 millió eurót nyert az Innovációval a végzős diákok szakmai felkészültségének az elősegítésére című projektjére“ – ismertette a döntést a frakcióvezető.
A képviselők ma elfogadták a 2016-os évre vonatkozó megyei gazdasági zárszámadást, s kiderült, hogy Nyitra megye 15,31 millió eurós többlettel zárta a tavalyi évet. „Ezzel a többlettel tehát megnövekszik a tartalékalapban levő összeg, de még nem vitattuk meg azt, hogy emiatt a tartalékalapban levő összeg felhasználása kapcsán, például a megyei közutak javítása, valamint szociális és egészségügyi célokra történő felhasználás terén majd az eddigitől eltérő stratégiát alkalmazunk-e. Vélhetően meghagyjuk a már jól bevált stratégiát“ – jegyezte meg Farkas Iván a többletpénz kapcsán.
A testület a legutóbbi ülésén meghatározta a feleslegessé vált, megyei vagyon részét képező ingatlanoknak a listáját, amelyek közül Nyitra megye három csomagot értékesített, a többit pedig elvetette.
„Azok közül 298 ezer euróért sikerült értékesíteni a felesleges gadóci garázsokat, műhelyeket, iskolarészeket, továbbá megyénk összesen 296 hektáros szántóföldet 227 euró/hektár/év árért bérletbe adott ki Komárom, illetve Gadóc kataszterében. A másik ma jóváhagyott csomagba egy gadóci kamra tartozik, amelyet 7 500 euróért sikerült eladni. A zselízi magyarság számára pedig stratégiailag fontos a helyi magyar tannyelvű gimnázium volt épülete, amely logisztikai takarékoskodás címén történt átköltöztetés miatt néhány éve üresen áll, s azt 131 ezer euróért a keresztyén egyház kap meg“ – sorolta a képviselő az értékesített ingatlanokat.
A Nyitra megyei képviselők mai ülésükön a Helemba-Ipolydamásd közti Ipoly-híd ügyével is foglalkoztak. Az illetékes szakbizottság javaslata szerint módosítják a tavalyi határozatukat. "Az illetékesek korábban úgy tervezték, hogy a magyarországi fő partner készítse el a mindkét oldalra vonatkozó tervdokumentációt, s a költségeket majd fele-fele arányban szétosztjuk. Ezt a tervet azonban most úgy értékeltük át és módosítottuk, hogy a helembai hídfőre, felvezető utakra és járdákra vonatkozó tervdokumentációt Nyitra megyének kell elkészítenie“ – fejtette ki a frakcióvezető.
Állítólag „húzós témaként“ került ma terítékre a komáromi kórház belgyógyászati pavilonjával kapcsolatos, korábban is élénk vitát kiváltott, meghiúsult közbeszerzés.
„Ez ügyben rajtam kívül Szabó Olga, Szigeti László és Baranyai Zsolt megyei képviselő is felszólalt. Gyarmati Tihamér pedig interpellációt nyújtott be, rávilágítva a meghiúsult közbeszerzés részleteire. Szabó Olga végül azt javasolta, hogy írjanak ki egy újabb pályázatot, s indítványát a megyei testület el is fogadta. Vélhetően a következő, júniusi önkormányzati ülésünkön azt jóvá is hagyja a testület“ – mondta Farkas Iván.
Végül egy informatív jellegű anyag is terítékre került. Az azt részletezte, hogy a Nyitra megye és Pest megye által az INTERREG-programon belül a Magyarország-Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködés Operatív Program 2014-2020 Kisprojekt Alapjánál létrehozott Pontibus Európai Korlátolt Felelősségű Területi Társulás (EGTC) ezentúl milyen szerepet kap.