Idén a kürti Kasnyik László nyerte a XII. Ister-Granum borversenyt

„A Mária-Valéria-híd 2001-es őszi átadása után, 2004-ben 7 felvidéki és 20 magyarországi borász képviseletével esztergomi székhellyel alakult meg a Vinum Ister-Granum Regionis Borlovagrend, amely Európában egyedülálló, hiszen tagsága két ország polgáraiból áll. Működési területe az egykori Esztergom vármegye, valamint Párkány és Léva környéke, s összesen 94 település borászait egyesíti. Európában nincs még egy ilyen nagy területen működő lovagrend. Kezdetben azt a célt tűztük ki, hogy megszervezünk egy vándor-borversenyt, amely ötletgazdája a hajdani muzslai polgármester, Drapák Károly volt. Az első Ister-Granum Eurorégiós Vándor-borversenyt még abban az évben megvalósítottuk Muzslán, azóta pedig évente felváltva Magyarországon és a Felvidéken szervezzük meg. Parádés stafétabotunkra a verseny mindenkori házigazda településének képviselője köti fel a szalagját, majd a botot átadja a következő évi versenyt rendező településnek“ – mondta el a Hírek.sk-nak Polhammer nagymester.
A verseny első évtizedében a szervezést a következő községek vállalták: a magyarországi Nyergesújfalu, Nagymaros, Visegrád, Sárisáp és Esztergom, valamint a felvidéki Muzsla, Ebed, Szőgyén, Párkány és Bátorkeszi.
„Tíz verseny megtartása után borlovagrendünk nagytanácsának a tagjai megszavazták, hogy elindítjuk a következő tízéves időszakra szóló vándorkupát is. Az újabb fordulót tavaly ismét Muzslán tartottuk, nemrég pedig a szülőfalum, Süttő, vagyis az ottani Gelbmann-pincészet vállalta, hogy Nyergesújfalu helyett saját rendezvényházában rendezi meg a XII. borversenyt. A szakmai bírálat után az említett pincészet nagytermében került sor az ünnepélyes eredményhirdetésre, amely keretében bejelentettük a következő verseny felvidéki helyszínét, illetve átadtuk a stafétabotot Dunamocsnak. Ez azért is egy szép gesztus volt, mert Süttő és Dunamocs községet immár húsz éve testvértelepülési kapcsolat köti össze“ – mondta el a nagymester.
Idén rekord mennyiségű, azaz 276 borminta gyűlt össze, amelyeket fele-fele arányban felvidéki és magyarországi borászok küldtek be.
„Ilyen sok bormintát eddig még sosem kaptunk. Azokat 30 tagú, fele-fele arányban ide- és odaáti szakemberekből álló szigorú zsűri 100 pontos bírálati szempontból értékelte, az ítészek elnöke Módos Péter volt. A mintáknak összesen 6 ötfős bizottságon kellett átmenniük, amelyek szintén magyarországi és felvidéki borászokból álltak. Az igazságos elbírálás biztosítása céljából a határ mindkét oldaláról 3-3 bizottsági elnök ízlelte meg a mintákat. Végül a bajnoknak járó vándorserleget a kürti Kasnyik Családi Pincészet egyik tulajdonosának, Kasnyik Lászlónak ítéltük oda, akinek a serleg egy évig lehet a tulajdonában. Természetesen, a győztes borásznak a saját és települése nevével ellátott vándorserleg mellé minden évben egy-egy másik serleget is adományozunk, amely végleg az ő tulajdonában marad. A bajnokon kívül a legkiválóbb fehér-, illetve vörösbort, valamint a legjobb Királyleánykát (fehérbor) is díjaztuk. Az utóbbinak járó díjat-serleget a Magyarországi Borrendek Országos Szövetsége ajánlotta fel és finanszírozta. A legjobb vörösborért járó díjat szintén kürti versenyző, Kasnyik Zoltán vehette át. Megjegyzem: a búcsi Varga Gábor olaszrizlingjét is aranyéremmel jutalmaztuk“ – sorolta az eredményeket Polhammer László.
Csöppet sem mellékes az a tény, hogy a vándorserleget elnyerő, azaz jeles szakemberek által elismert borászok szakmai körökben tekintélyt vívnak ki, a többieket pedig a verseny arra ösztönzi, hogy egyszer majd ők is elérjék ugyanazt a szakmai szintet, mint a győzetesek.
„A mindenkori bajnok hírnevet szerez, ami terméke értékesítését is megkönnyíti: sosem szokott maradni a győztes borból, amit mindig sokan akarnak megkóstolni. Hangsúlyoznám: a felvidéki és az anyaországi borászok tizenkét éve tartó együttműködése oly´annyira példaértékű, hogy azt akár a politikusainknak is tanítani kellene. A szakmai kapcsolatok kiépítésén és elmélyítésén túl a borászok között barátságok is szövődtek, rendszeresen meghívjuk egymást a különféle rendezvényeinkre, megbeszéljük örömeinket és gondjainkat. Remélem, hogy a jövő évi dunamocsi versenyünkre az ideinél is több bormintát küldenek be a nívós szakmai értékelésre vágyó borászok“ – zárta tájékoztatását Polhammer László. Egyúttal az érdeklődőket, elsősorban a határon túli társ-borrendek képviselőit meghívta a magyar bor napja alkalmából június 25-én, szombaton Esztergomban zajló nyitott rendezvényükre, ahol lesz ünnepi bevonulás, szakmai konferencia, egy felvidéki borász kitüntetése és országos koccintás is.
