Hollande: nem sürgős az EU-szerződések átírása
Francois Hollande, aki egynapos látogatása során David Cameron brit miniszterelnökkel tárgyalt a brit királyi légierő legnagyobb - a dél-angliai Brize Norton mellett működő - támaszpontján, a hivatalos megbeszélések utáni közös sajtótájékoztatón kijelentette: a francia kormány hatékonyabbá kívánja tenni Európát, és azt is szeretné, ha az euróövezet a jelenleginél összehangoltabban és integráltabban működne. Franciaország azonban úgy gondolja, hogy "jelen pillanatban nem elsődleges fontosságú" az EU-szerződések felülvizsgálata - tette hozzá.
Cameron ugyanakkor nyíltan szembeszegült a francia elnök e véleményével. A brit kormányfő közölte, hogy London változatlanul az EU-hoz fűződő viszonyának újratárgyalására törekszik, és a tárgyalások része lesz az EU-szerződések egyes elemeinek módosítása is.
Cameron megerősítette, hogy e tárgyalások után a brit kormány 2017-ig népszavazást ír ki Nagy-Britannia EU-tagságának jövőjéről. A brit miniszterelnök külön és nyomatékosan hangsúlyozta: a referendumon egyértelműen arról kell majd dönteniük a brit választóknak, hogy Nagy-Britannia az EU tagja maradjon-e, vagy kilépjen az unióból.
Hollande a sajtótájékoztatón erre kijelentette, hogy Franciaország továbbra is az Európai Unióban szeretné tudni Nagy-Britanniát, ám Londonnak "minden joga megvan" arra, hogy népszavazást írjon ki erről. A francia elnök alig burkolt utalást tett arra, hogy a brit álláspontot elszigeteltnek tartja, kijelentve: nem várható el, hogy "egyetlen" európai ország példája meghatározza az összes többi EU-tagállam sorsát.
Cameron tavaly jelentette be, hogy ha a Konzervatív Párt a 2015-ös parlamenti választások után is kormányon marad, a brit választók a következő parlamenti ciklus első felében - várhatóan 2017-ben - népszavazáson dönthetnek a brit uniós tagság fenntartásáról vagy Nagy-Britannia kilépéséről. A brit miniszterelnök ígérete szerint a brit kormány addig megpróbálja újratárgyalni az EU-hoz fűződő viszonyrendszerét az Európai Bizottsággal. A cél azoknak a döntési jogköröknek a "hazatelepítése", amelyek London megítélése szerint nem uniós, hanem tagállami hatáskörbe tartoznak.
A népszavazás arról szólna, hogy az elért - vagy el nem ért - eredmények alapján a brit választók továbbra is az EU tagjai között szeretnék-e látni hazájukat. Londoni elemzői vélemények szerint azonban a Cameron által célként megjelölt uniós változtatásoknak vajmi kevés esélyük van, ha azokat Franciaország nem támogatja.
London és Párizs kevéssé barátságos viszonyának már Cameron és Hollande egyértelműen feszült hangulatú pénteki angliai sajtótájékoztatója előtt is látványos jelei mutatkoztak. A brit sajtó francia kormányilletékesekre hivatkozó - bár hivatalosan mindkét fővárosban cáfolt - értesülései szerint Párizs a pénteki csúcstalálkozó elhalasztását is fontolóra vette, miután a kormányzó brit Konzervatív Párt elnöke, Grant Shapps a The Daily Telegraph című tekintélyes konzervatív brit napilapnak nemrégiben kijelentette, hogy Francois Hollande vezetése alatt a francia gazdaság "egyértelműen futóhomokba ragadt".
A pénteki Financial Times ugyanakkor felidézi Laurent Fabius francia külügyminiszter múlt heti - Londonban rendkívüli visszatetszéssel fogadott - megjegyzését, miszerint "ha brit barátaink szerencsétlen módon az EU elhagyása mellett döntenek, mi vörös szőnyeggel várjuk a brit vállalatokat". Cameron nem sokkal korábban ugyanilyen "vörös szőnyeges" fogadtatást helyezett kilátásba azoknak a francia vállalkozásoknak, amelyek Hollande adóztatási politikája miatt kívánnának Nagy-Britanniába települni.