2015. április 19., 16:08

Hollande az uniós bel- és külügyminiszterek összehívását sürgette

PÁRIZS. Francois Hollande francia államfő az uniós bel- és külügyminiszterek összehívását sürgette vasárnap sürgős intézkedések megtételére, miután mintegy hétszáz ember veszhetett a tengerbe amiatt, hogy egy menekülteket szállító hajó éjszaka elsüllyedt a Földközi-tengeren Líbia és Olaszország között.
Amennyiben a halottak számára vonatkozó becslések megerősítést nyernek, "akkor ez az utóbbi évek legsúlyosabb katasztrófája a Földközi-tengeren" - mondta a francia elnök a Canal+ francia kereskedelmi televízióban.

Emlékeztetett arra, hogy év eleje óta egyre több hasonló tragédia történt menekültek szállító hajókkal, s ezért "cselekednünk kell". Jelezte azt is, hogy délelőtt telefonon egyeztetett Matteo Renzi olasz miniszterelnökkel arról, hogy az uniós kül- és belügyminiszterek gyors összehívására van szükség a menekültek támogatására szolgáló intézkedések megerősítésére.

"Növelni kell a (járőröző) hajók számát, több légi ellenőrzés kell az övezetben és sokkal intenzívebb küzdelem az embercsempészettel szemben, mert akik ezeket az embereket a hajókra teszik, csempészek, sőt terroristák, mert pontosan tudják, hogy ezek a hajók lerobbant állapotban vannak, sőt azt is, hogy a nyílt tengeren fogják elsüllyeszteni őket és veszélybe sodorni több száz ember életét" - fogalmazott Hollande.

Az ENSZ menekültügyi főbiztossága (UNHCR) szerint a szerencsétlenül járt, illegális bevándorlókat szállító hajó Líbia partjaitól 110 kilométerre borult fel. Egy közelben tartózkodó kereskedelmi hajó huszonnyolc embert vett a fedélzetre. A túlélők beszámolói szerint a hajó a fedélzetén több mint hétszáz emberrel indult útnak.

Barbara Molinario, az UNHCR egyik szóvivője azt mondta, hogy az olasz és a máltai hatóságok túlélők és holttestek után kutatnak a baleset helyszínén, az olasz Lampedusa szigetétől mintegy kétszázhúsz kilométerre délre. Sajtóértesülések szerint eddig huszonegy holttestet találtak, az áldozatok pontos száma azonban egyelőre ismeretlen. Hétfőn hasonló baleset történt a líbiai partok közelében, akkor egy nagyjából négyszáz menekültet szállító hajó süllyedt el Olaszország felé tartva.

A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) adatai szerint idén eddig 20 ezer illegális bevándorló ért partot Dél-Európában, ez valamivel kevesebb, mint 2014 első négy hónapjában. A mostani és a hétfői szerencsétlenség áldozatait leszámítva viszont idén már több mint ötszáz bevándorló vesztette életét a Földközi-tengeren. Az előző év hasonló időszakában ez a szám negyvenhét volt. Ennek oka, hogy az embercsempészek a líbiai kaotikus állapotok közepette embertelen körülmények között gyorsítják fel az emberek hajókra tételét.

Az uniós külügyminiszterek hétfőn tárgyalnak a migráció kérdéséről

A vasárnapi, akár mintegy 700 ember halálát is okozható földközi-tengeri tragédia miatt az uniós külügyminiszterek hétfői tanácskozásukon megvitatják a migráció kérdését - közölte Federica Mogherini, az Európai Unió külügyi főképviselője.

"Túl sokszor mondtuk már: soha többé" - szögezi le közleményében az olasz politikus, aki szerint haladéktalanul meg kell oldani a helyzetet, a szolidaritáson, az emberi jogok és méltóság tiszteletén alapuló unió számára ugyanis elfogadhatatlan mindaz, ami az EU déli határvidékén történik.

Az olasz politikus szerint a gyökerénél kell kezelni a problémát, az unió szomszédságában egyre terebélyesedő instabilitásnak kell véget vetni.

A volt olasz külügyminiszter egyúttal emlékeztetett, hogy az életmentés mind a 28 uniós tagállam felelőssége, ez a feladat mégis mindezidáig leginkább a déli tagállamokra hárult.
"Ezért holnap minden uniós tagállamot fel fogok szólítani, hogy tettekkel tegyenek tanúbizonyságot arról, hogy igazodnak azokhoz a közös alapértékekhez, amelyeket az unióhoz való csatlakozásukkor magukénak nyilvánítottak" - áll Federica Mogherini közleményében.

Az Európai Bizottság vasárnap közleményben tudatta: "mélyen bántják a földközi-tengeri tragikus események". A kommüniké szerint az unió egészének erkölcsi és humanitárius kötelessége lépéseket tenni. A bizottság szerint azonnali intézkedések kellenek a további tragédiák megakadályozása érdekében.

"Ez mind a 28 tagállam és az uniós intézmények közös felelőssége, s közös európai választ kíván" - nyomatékosítja közleményében a brüsszeli testület.
Megosztás