Hiányolják a minőségi oktatást a volt oktatási miniszterek
Fronc vitapartnere Dušan Èaploviè jelenlegi kormánypárti miniszter, valamint Eugen Jurycza, a Szlovák Keresztény és Demokratikus Unió volt oktatási minisztere volt.
„Az utóbbi években az oktatási miniszter villámhárító lett – pedig ez nem az ő dolga, hanem a kormányé és a társadalomé. Alábecsültük az oktatást és a tanítók helyzetét“ – magyarázta Fronc, akit bánt, hogy a műveltség és a tudás nem jelent ma értéket. Értéknek csupán az érettségi bizonyítványt és az egyetemi diplomát tekintik.
Vitapartnere, az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) oktatási minisztere, Dušan Èaploviè azzal érvelt, hogy az oktatásügyről készített helyzetjelentés szavatolja a pedagógusbéreket. 2016-ban a pedagógusok és a szakmai alkalmazottak fizetése 1, 2-szerese lesz az átlagfizetésnek.
Jelenleg annyira alacsony a pedagógusok és szakmai alkalmazottak bére, hogy az első intézkedésekkel a díjszabás szerinti fizetéseket kell 2016-ig általánosan emelni – magyarázta a miniszter. Ezzel megválaszolta azt a kérdést is, miért választották az 5 százalékos egységes emelést anélkül, hogy figyelembe vették volna az iskolák és alkalmazottak minőségi mutatóit.
„Lesz egy második emelkedő szakasz is, és lesznek világosan meghatározott mutatók is“ – mondta. Szavai szerint a pedagógusok eredményeinek mérhető mutatói és kritériumai részei annak az intézkedés-csomagnak, melyet a parlament oktatási bizottságának kívánnak beterjeszteni. Az intézkedés-csomag arra is kötelezi a minisztert, hogy február végéig megoldásokat javasoljon arra, hogyan érhetnek el a szlovákiai diákok jobb eredményeket a PISA-felméréseken.
A szlovákiai diákok a nemzetközi PISA-teszt mindhárom területén – a matematikai és természettudományi műveltség, valamint az olvasottság terén is – rontottak. Meg kell találni a minőség anyagilag értékelhető útját – vélekedik Fronc. Az iskolák és az oktatási intézmények finanszírozását érintő törvénymódosító javaslatát újra a parlament elé terjesztette. Javasolja azoknak az iskoláknak a megjutalmazását, melyek jó eredményeket érnek el a tárgyilagosság szempontjából szavatolt országos felméréseken, mint az érettségi és a kilencedik osztályosok tudásának felmérése.
„Arra fogja ösztönözni őket, hogy törekedjenek a minőségre“ – mondta Fronc exminiszter és parlamenti képviselő.
A szlovákiai gyerekek PISA-eredményeinek romlása Eugen Jurycza, a Szlovák Keresztény és Demokratikus Unió (SDKÚ-DS) volt oktatási minisztere szerint komoly figyelmeztetés. Véleménye szerint léteznek olyan tanulmányok, melyek összefüggést mutatnak a PISA-felmérések terén elért eredmények és a tartós gazdasági növekedés között.
„Ez azt jelenti, nem számíthatunk fényes jövőre – a gazdasági növekedés is csökken, ha nem teszünk valamit az oktatásüggyel” – mondta Jurycza hozzáfűzve, hogy figyelembe kellene venni, melyik iskola teljesít jobban, melyik kevésbé jól. A főiskolák esetében egyetértene a minőség alapján való jutalmazással.
Az alap- és középiskolákon viszont minden diáknak egyforma esélyt kellene kapnia. Javasolta, hogy a jobban teljesítő iskolákból az európai pénzalapok segítségével néhány embert el kellene küldeni a kevésbé jól teljesítő intézményekbe, hogy jó tapasztalataikat továbbadják.