2013. szeptember 29., 16:48

Házikoszt rendelhető az internetről Görögországban

ATHÉN. A válsággal küzdő Görögországban egyre népszerűbb a Cookisto közösségi főzőoldal, amely mára már nemcsak a családi kassza kiegészítéséről szól, hanem sokkal többről. Hamarosan indul az oldal londoni megfelelője.

A görögök imádnak főzni is és enni. Így van ezzel Marilena Zachou is. Miután megreggeliztek a gyerekek, és elviszi őket az iskolába, majd ismét munkához lát, hogy megfőzze az ebédet. Míg készül az ebéd, Marilena leül a számítógép elé, és a Cookisto nevű oldalon közhírré teszi, mi fő ma a fazékban, vagy mi sül a tepsiben.

Az oldalon pillanatok alatt megjelennek az érdeklődő jelentkezők, és mire elkészül az étel, Marilena már tudja, ki fog még jóllakni belőle a családon kívül. Az athéni háziasszony ugyanis csatlakozott ahhoz a mozgalomhoz, amelynek célja, hogy ki-ki abból szerezzen egy kis pluszjövedelmet – kiegészítve a válság által megtépázott családi kasszát –, amihez legjobban ért. Mivel ő imád főzni, és a görögök zöméhez hasonlóan többnyire egy hadseregnek elendő ételt készít, a világháló lehetőségeit kihasználva meghirdeti, mi az aznapi menü, és hány adag felesleges étele van. A környékbeli irodákban dolgozók, vagy egyetemisták pedig boldogan élnek a lehetőséggel, hogy két-három euróért, az éttermi ár töredékéért finom házikosztot vegyenek – közli a hirado.hu.

Athénban már több ezren csatlakoztak a Cookisto nevű internetes honlaphoz, ami mára már inkább mozgalom lett. Az amatőr szakácsok és az éhes városlakók kapcsolata a bizalmon alapul. Marilena azt mondja, sosem tudott kis adagokat főzni, és bántotta, hogy annyi étel marad meg, és megy veszendőbe. Most amellett, hogy családanya, a Cookisto egyik sztárja is, a főztjét pedig az egekig magasztalják. Az elmúlt pár hónapban 12 ezer háziasszony csatlakozott a mozgalomhoz.

Az ötlet egy Michalis Gkontas nevű, vállalkozástant tanuló egyetemistától származik, aki diplomamunkaként üzleti tervet írt egy ilyen kooperatív internetes oldal létrehozásáról, és még nevet is adott neki: együttműködő fogyasztás. A válságról válságra bukdácsoló görög társadalomban a modell sikeres valóság lett. A fiatal, egyetemről kilépő görögök körében a munkanélküliség majdnem 30 százalékos, sokak számára a saját cég alapítása az egyetlen megoldás. Ha pedig az embereknek nincs munkája, és nincsen pénze boltban vásárolni, akkor jön a cserebere, a megosztás, az együttműködés – azaz a bizalomra alapuló piaci magatartás. Marilena is azt hangsúlyozza, hogy nem is csak a pénzről van szó, sok diák nagyon nehezen él meg, s jó érzés számára, hogy olcsó házikosztot tud adni nekik.

Dimitris Kustas egy hivatalban dolgozik, és hetente egyszer biztosan vesz ebédet a Cookisto oldaláról. Először fura volt – mondja, hiszen az ember nem tudja, egy idegen főztje ízlik-e majd neki. De a háziasszonyok nagyon kedvesek, sokszor még desszertet is adnak az ebéd mellé, és nagyon kíváncsiak, hogy ízlik-e a főztjük, meséli. Evangelia Tavladoraki politológus volt, most munkanélküli. Õ is csatlakozott a főzőközösséghez, mert ez már egy közösség, ahogy mondja.

A közösségi főzőoldal Athén után hamarosan Londonban is elindul. Nikki Finnemore, a brit oldal szervezője is azt hangsúlyozza, az ételnél többről van szó. A Cookisto a helyi közösség összekovácsolódásáról, a bizalomról és a barátságról is szól. Ahogy a szállást kínáló, vagy az autóban helyet ajánló oldalak is a lehetőségek megosztásán túl, a bizalomra és az együttműködésre épülnek.

Megosztás