2013. április 17., 08:43

Hatliteres kuktákban rejtették el a robbanóanyagot Bostonban

BOSTON. Nyomozati forrásokból ismertté vált, hogy a tettesek hatliteres kuktákban helyezték el a robbanóanyagot, az edényeket fekete vászonzsákba tették, megtöltötték fémdarabokkal, szegekkel és csapágygolyókkal, hogy növeljék a roncsolás hatásfokát.
Semmi jel nem utal arra, hogy része lenne egy szélesebb összeesküvésnek a bostoni maratonon elkövetett két robbantás, amely három ember életét oltotta ki, és több mint 180-at megsebesített - közölte kedden Janet Napolitano amerikai belbiztonsági miniszter.

A tárcavezető éberségre szólította az amerikaiakat, arra kérte őket, hogy azonnal jelentsék a hatóságoknak, ha valami gyanúsat észlelnek. Az amerikai nagyvárosokban megszigorítják az óvintézkedéseket, a rendőrök fokozzák a járőrözést a repülőtereken és a vasútállomásokon, illetve olyan helyeken, ahol általában nagyobb tömegek gyülekeznek.

Napolitano nyilatkozatával egy időben Richard DesLauirers, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) illetékese közölte, hogy továbbra sincsenek egyértelmű információk a robbantások elkövetőiről, azt sem tudni, hogy egy ember vagy többen hajtották végre a merényleteket, és az indítékok sem ismertek. A bostoni hatóságok ötvenezer dollárt ajánlottak fel annak, aki a tettesek nyomára vezeti a hatóságokat.

A bostoni maraton idején hétfőn elkövetett két robbantásban három ember halt meg. Legfrissebb hírek szerint 183-an megsebesültek, s 17-nek közülük válságos az állapota. Köztük van egy 9 éves lány és egy 10 éves fiú. Összesen legalább nyolc sebesült gyereket ápolnak kórházban.

Azonosították közben a robbantások harmadik halálos áldozatát. Kína New York-i főkonzulátusa közölte, hogy kínai állampolgárról van szó, de a hozzátartozók azt kérték, hogy a nevét ne hozzák nyilvánosságra. A sebesültek között is van egy kínai állampolgár, az ő állapota stabil. Két halálos áldozatról már korábban kiderült, hogy egyikük egy nyolcéves amerikai kisfiú, név szerint Martin Richard - akinek hatéves húga és édesanyja is súlyosan megsebesült -, illetve a 29 éves Krystle Campbell, aki egy étteremnek volt a vezetője. A harmadik áldozat kiléte eddig nem volt ismert. Annyit lehetett tudni róla, hogy a Bostoni Egyetem diákja.

Nyomozati forrásokból ismertté vált, hogy a tettesek hatliteres kuktákban helyezték el a robbanóanyagot, az edényeket fekete vászonzsákba tették, megtöltötték fémdarabokkal, szegekkel és csapágygolyókkal, hogy növeljék a roncsolás hatásfokát. A pokolgépet a földre tették, de korábban olyan információk láttak napvilágot, hogy a tettesek kukákba rejtették a robbanószerkezeteket. A CNN fényképet tett közzé az egyik robbantás helyszínéről, amelyen a detonáció előtt a biztonsági kordonnál látható egy elhagyott csomag, de a detonáció után már nem volt ott. A hírtelevízió azt feltételezi, hogy a felvételen látható csomagban volt a pokolgép.

Az FBI és a belbiztonsági szolgálat egyik, három évvel ezelőtti jelentése szerint kuktás pokolgépeket korábban afganisztáni, indiai, nepáli és pakisztáni robbantásokban használtak, de ilyen volt a New York-i Times Square-n 2010 májusában elkövetett merényletkísérletben használt három pokolgép egyike. Az al-Kaida terrorszervezet jemeni szárnya három évvel ezelőtt az interneten a "magányos merénylők" figyelmébe ajánlott egy részletes angol nyelvű leírást arról, hogyan kell készíteni ilyen pokolgépet.

A Fehér Ház tegnap bejelentette: Barack Obama elnök csütörtökön Bostonba utazik, hogy részt vegyen a kettős merénylet áldozatainak emlékére rendezett megemlékezésen. A Fehér Ház keddi közlése szerint Obama emiatt lemondta a péntekre tervezett kansasi útját.

A bostoni maraton szervezői közben bejelentették, hogy a hétfői tragikus események dacára jövőre is, 118-ik alkalommal megrendezik a futóversenyt, amely régi hagyománya és szerves része a város történelmének.

Jerome Valcke, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) főtitkára bejelentette, hogy szigorítani fogják a biztonsági intézkedéseket a 2014-es brazíliai labdarúgó-világbajnokságon, és kérni fogják ehhez a titkosszolgálatok, a katonaság és az interpol segítségét, az ország egész területét pedig éjjel-nappal műholdak fogják figyelni.

Fekete szalagot viselnek majd a vasárnapi londoni maraton versenyzői, és a start előtt 30 másodperces csenddel emlékeznek meg a bostoni maratonon elkövetett robbantásos merénylet áldozatairól - jelentették be kedd este a londoni sportrendezvény szervezői.

A minden áprilisban megrendezett londoni maraton Európa legnagyobb ilyen jellegű rendszeres sporteseménye. A vasárnapi versenyen az előzetes regisztrációs adatok alapján 36 ezren állnak rajthoz, köztük olyan hírességek, mint Mo Farah, a britek kétszeres olimpiai bajnok futója, aki a tavaly nyári londoni olimpián az 5000 és a 10 000 méteres távon is aranyérmet nyert. A díjakat Harry herceg, II. Erzsébet királynő unokája adja majd át. Az udvar szóvivője kedden közölte, hogy ebben a tervben nincs változás.
Megosztás