2014. február 25., 08:50

Hatalmas erőt vetett volna be a tüntetők ellen Janukovics

KIJEV. Viktor Janukovics, a hatalomból elmozdított ukrán elnök még a véres tüntetések idején olyan terveket készített, miszerint sok ezer rendőrrel elfojtja a tiltakozásokat - derül ki egy dokumentumból, amelyet a Kijev melletti fényűző rezidenciáján találtak meg és tettek fel az internetre.
Ukrán újságírók több ezer olyan dokumentumot olvasnak át ezekben a napokban, amelyet a házban találtak, miután Janukovics elmenekült a fővárosból.

Noha a dokumentum hitelességét egyelőre nem lehet ellenőrizni, Hennagyij Moszkal, a parlament szervezett bűnözés és korrupció elleni bizottságának helyettes vezetője olyan iratot tett fel a világhálóra, miszerint végső esetben 22 ezer rendőrt - köztük a Berkut különleges belügyi egység 2000 emberét - és páncélozott járműveket vezényeltek volna a kijevi Függetlenség tere (Majdan) köré.

Moszkal, aki tagja a Julija Timosenko volt miniszterelnök vezette Batkivscsina pártnak, azt mondta: azért hozta nyilvánosságra ezt a dokumentumot, hogy Janukovics bíróság elé állítására ösztönözze vele az új ukrán vezetést.

Moszkal szombaton azt állította: egy krimi különleges belügyi osztag orvlövészei gyanúsíthatók a kijevi tüntetők elleni orvtámadásokkal. A kommandós egységet szerinte személyesen Sztaniszlav Suljak, az ukrán belügyi alakulatok parancsnoka hozta létre, és ezt tanúsító bizonyítékok kerültek a rendvédelmi szervek kijevi jogsértéseit vizsgáló parlamenti tényfeltáró bizottság birtokába.

A Janukovics rezidenciáján talált iratokat átvizsgáló egyik újságíró közölte a Reutersszal, hogy a héten további dokumentumokat hoznak nyilvánosságra.

Közben megerősített kerítéssel és sátortábor kiépítésével védik önkéntesek a ledöntéstől az ukrajnai Harkiv város Szabadság terén álló Lenin-szobrot az Interfax hírügynökség jelentése szerint.

Ukrajnában a múlt hét kezdete óta csaknem félszáz Lenin-szobrot döntöttek le vagy rongáltak meg, legutóbb hétfőn a dél-ukrajnai poltavai területen, Kremencsuk városában két ilyen emlékművet számoltak fel. A nagyobbikat, amely a polgármesteri hivatal előtti Győzelem terén állt, lefűrészelték a talpazatról, daruval leemelték, majd arccal a földre fektették a 6,8 méteres bronzalakot (a szobor a beton-öntöttvas talpazattal együtt több mint 14 méter magas volt). Az akciót több ezres tömeg figyelte - az ukrán himnuszt énekelték, "Vova, gyere le!" bekiabálások mellett -, a rendőrség pedig nem avatkozott be.

Harkivban ezzel ellentétben a Vlagyimir Iljics Lenin szobrát védő önkéntesek hosszú távra rendezkedtek be az Interfax helyszíni beszámolója szerint, a sátrak mellett melegedéshez olajoshordókat állítottak fel - néhányan fociznak, hogy felmelegedjenek -, teát főznek és szendvicseket készítenek, s még egy kezdetleges elsősegélynyújtó-helyet is kialakítottak, hogy "minden eshetőségre felkészüljenek".

A harkivi Lenin-szoborhoz érkezőket a kerítésnél önkéntesek állítják meg ellenőrzésre, nincs álarcuk, de nevüket nem közlik, "biztonsági szempontokból". Emellett hangsúlyozták, hogy nem hívta ide őket senki, saját kezdeményezésükre jöttek a térre.

Harkivban már több napja feszült a helyzet az új hatalom hívei és ellenzői között, hétfőn este egy kisebb verekedés is volt a metróban a két tábor között, de csak ketten sérültek meg az Unian hírügynökség beszámolója szerint. A rendőrség ugyanakkor több, a Szabadság térre vezető metrókijáratot lezáratott.

A 20 méter magas Lenin-szobornál az elmúlt napokban csak néhány száz ember gyülekezett, az ITAR-TASZSZ hírügynökség hétfőn viszont már több ezerre becsülte a téren táborozók számát. A Harkivot "az euromajdanosok ellen védelmező" aktivisták a fekete-naracs sávos György-szalagot választották megkülönböztető jelnek: a szövetdarab az orosz Szent György-érdemrendre utal, amely a legelterjedtebb volt valamennyi egykori orosz katonai kitüntetés közül.
Megosztás