Három aszteroida alkalmas a befogásra
Ezek az aszteroidák, azaz kisbolygók megfelelnek annak a méretnek, amelyet az amerikai tudósok keresnek: hét és tíz méter közötti az átmérőjük - mondták a tudósok egy San Diegó-i konferencián.
A terv szerint robotűrhajót küldenek a kiválasztott kisbolygóért, megragadják, és Hold körüli pályára állítják. Amint az égitest körül kering, az űrhajósok el tudnak látogatni hozzá, hogy mintákat vegyenek, és a Földön elemezhessék őket.
Az Orion lesz az az űrhajó, amely oda-vissza közlekedik majd a Föld és a kisbolygó között. Ezt a több célra is alkalmas kapszulát és a felbocsátásához szükséges rakétát már építik, bár még nem használják.
A program célja, hogy a Nemzetközi Ûrállomás Föld körüli pályáján túli területeket is képes legyen megismerni az ember. A NASA jó ideje kutatja az aszteroidák Földet veszélyeztető összeütközése elleni védelem lehetőségeit, valamint a távoli űrbe irányuló emberi űrutazások technológiáját. Barack Obama elnök kijelentése szerint a projekt kulcsfontosságú lépés a 2030-as évek emberes Mars-missziója felé.
A robotűrhajó legkorábban 2017-ben, legkésőbb 2019-ben indulhat a kisbolygó "foglyul ejtésére". A kiválasztott aszteroidáig tartó út másfél év, elszállítása a Hold felé további három és fél évbe telik - közölte a NASA.