2011. április 28., 09:49

Hagyományőrzés a szalkai alapiskolában

SZALKA. A szalkai alapiskola az utóbbi években sikeresen küzd a megmaradásért. Öt év alatt a 72 fős, bezárásra ítélt iskolából 108 diákkal működő, egyre biztosabb alapokon álló intézménnyé fejlődött.

Szalkán és környékén - a település adottságai révén -, a természetvédelem mellett a hagyományőrzés az, amit az iskola szívügyének tekint. Ezen a két pilléren alapszik pedagógiai és nevelési programja -, írja a Pedagógusfórumban Lelocký Krisztina igazgató. ”  Ennek az irányzatnak megfelelően indítottak a 2010/2011-es iskolaévben regionális nevelés órát.

Szalkán az ötödikes gyerekek a tanterv keretén belül heti 1,5 órában ismerkednek a falusi élet jellegzetességeivel, a szűkebb régió kultúrájával, irodalomtörténetével. A községben évek óta működő Ipoly Menti Kulturális és Turisztikai Társasággal szorosan együttműködve a diákok közelebb kerülnek a rég elfeledett népszokásokhoz, megismerik a régió népviseletét, hagyományait.

Havonta egyszer, egy háromórás foglalkozás keretében a helyi Tájházban kézműves foglalkozásokon vesznek részt: kötelet vernek, szőnyeget szőnek, gyöngyöt fűznek, agyagból és kukoricacsuhéból különböző dísztárgyakat, vesszőből kosarakat, bőrből karkötőt készítenek. Magyarországi mesterek irányításával megtanulhattak korongozni és kipróbálhatták a fafaragás művészetét is.

„A második félévben a regionális óra helyi irodalomtörténettel folytatódik. A diákok megismerkedhetnek Szalka és a vidék híres szülöttjeivel, Turczel Lajossal, Csepreghy Ferenccel, Gyurcsó Istvánnal, Radványi Kálmánnal és életművükkel. A folytatódó kézműves foglalkozások mellett a környék jellegzetes építményeit, például a bényi templomot és rotundát, a börzsönyi várat is megtekinthetik”, közli az igazgató.

Szalkán több rendezvénysorozatnak is hagyománya van, amelyeken az iskola diákjai is aktívan közreműködnek. Az Ipolyparti Randevú, az Ipolymenti Szüreti Ünnepség és a Gyermek-folklórfesztivál műsorát egyaránt gazdagítja a helyi diákok éneke, tánca, színjátszása.

„Valamennyien tudatosítjuk, hogy nyelvünk, gyökereink megőrzése érdekében szükség van a hagyományok ápolására, elsősorban gyermekeink bevonásával. Ennek érdekében mindent meg kell tenni, hiszen ők azok, akik a jövőben a legtöbbet tehetnek falunkért, régiónkért, annak kultúrájáért” - hangoztatja Lelocký Krisztina, a szalkai iskola igazgatónője.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.