Gyarmati Tihamér: meg kell állítanunk a magyarság fogyását

Egyebek mellett a Komáromi járás különféle csoportosulásaihoz tartozó képviselőjelöltek együttműködéséről, a kampányrendezvények során szerzett tapasztalatairól és terveiről is nyilatkozott a Hírek.sk-nak.
Miként szembesült azzal a ténnyel, hogy a Magyar Közösség Pártja (MKP) Komáromi járási konferenciáján járási pártelnökként nem ön kapta a legtöbb szavazatot?
Mi tagadás, akkor jobban esett volna, ha én kapom a legtöbb szavazatot, úgy mint a tisztújító konferencián. De természetesen beláttam, ettől sokkal fontosabb az, hogy járásunkban egy jó jelöltcsapat alakult ki, amelynek rajtam kívül további tettrekész, korábban több vonalon is bizonyított tagjai vannak járásunk több településéről.
Járási pártelnökké választásakor nagy kihívással, a helyhatósági választások kapcsán feloszlatott komáromi helyi szervezet újjászerveződésével szembesült. Rendeződött-e MKP-vonalon a helyzet a járási székhelyen?
Előrelépés ugyan történt az MKP komáromi helyi szervezetével kapcsolatban, de ez a történet teljes mértékben még nem fejeződött be. Folyamatos a tagság megújulása, még rezonálnak a személyi konfliktusok, amelyeket a most zajló választási kampány idejére félretettek a komáromiak.
Parlamenti képviselőjelöltként együttműködik-e Knirs Imrével, Komárom MKP-listán szereplő független jelöltjével, továbbá a Fiatal Függetlenek járásban élő tagjaival? Keresik-e az egymáshoz vezető utakat a választások kapcsán? Mi a véleménye a korábban kirobbant Halász Béla-féle autonómiabotrányról?
Knirs Imre, Komárom alpolgármestere az MKP Komáromi járási konferenciáján is jelen volt, ő valójában függetlenként is a komáromi MKP-tagság által jóváhagyott jelöltként szerepel a választási listán. Bár a dunamocsi Orosz Örs, a Fiatal Függetlenek vezére a Komáromi járásban él, ő az MKP országos listájára azon elv alapján került fel, hogy teret kaptak olyan közéletben aktív fiatalok is, akik előzőleg felvidéki magyarságunk érdekében már valamit tettek, például a kétnyelvűsítés terén. Rajta kívül további olyan fiatalokat is említhetnék, akiket szívesen befogadtunk magunk közé az összefogás-listára. Több kampányrendezvényen is közösen szerepeltünk, s együtt kértük a választók támogatását. Õk az MKP hagyományos választói rétegétől némileg különböző választói réteget szólítanak meg, ezzel is növelve a közös listánkra voksolók számát.
Részese voltam annak a folyamatnak, amikor a gútai Halász Béla felkerült az MKP-listára. Õ civil aktivistaként, a központi kvóta alapján került fel a listára, sajnos a későbbiekben áthágta a szabályokat. Bár valamennyi képviselőjelölt aláírta, hogy majd közösen egyeztetett, összehangolt kampányt folytat, ő egyedül, önkényesen cselekedett. Míg az MKP következetesen, a félreértések elkerülése végett a területelcsatolásra, szeparatizmusra is utaló autonómia szó helyett a rokonértelmű önkormányzatiság kifejezést használja, addig Halász saját plakátjain provokatív módon autonómiát emlegetett. Emiatt az MKP levette őt a választási listáról, amivel teljes mértékben egyetértek. Adódik a kérdés, hogy ha ilyen önkényes lépésre volt képes egy hónappal a választások előtt, akkor esetleg mire lett volna képes röviddel a választások előtt...
A Komáromi járásban is előadásokkal, kulturális műsorokkal is színesítették kampányrendezvényeiket és bekapcsolódtak az MKP kötelező kvóták ügyében is indított aláírásgyűjtésébe. Milyennek érzékelte a választói kedvet a hozzávetőleg 103 ezer lakosú járásban?
Járásszerte velünk kampányolt Mága Zoltán magyarországi hegedűművész, Boráros Imre Kossuth-díjas színművészünk a nejével, Petrécs Annával, továbbá Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő, Bayer Zsolt publicista, Katona István népzenész-koreográfus Igriceivel, az ógyallai Bellő néptánccsoport, a gútai Kis-Duna Menti Rockszínház két énekese és a szintén odavalósi Vadkerti Imre Zsapka Attilával és Siposs Dáviddal, valamint Derzsi György színművész, a dél-komáromi Magyar Lovas Színház nagyszarvai származású színművész-rendezője. Nem utolsósorban szintén nagy tisztelettel fogadtuk Csáky Pálnak, az MKP európai parlamenti képviselőjének kampányműsorainkban történő közreműködését is. Lakossági fórumaink során kulturális élményt is igyekeztünk nyújtani a jelenlevőknek. Mivel a fiataljaink reményt, a hagyományaink pedig erőt adnak nekünk, a helyi értékeink és ifjú tehetségeink bemutatásának is helyet adtunk. Most sem tétlenkedünk, kedden a komáromi Klapka téren és a Hajós áruháznál, szerdán pedig az ottani buszpályaudvarnál és a Nádor utca hídhoz közeli oldalán beszélgetünk el a járókelőkkel. Bár az MKP petíciójának sikerét az is bizonyítja, hogy azt már több mint 80 ezren írták alá, továbbra is folytatjuk az aláírásgyűjtést, bízva abban, hogy a szlovák kormány mielőbb érdemben foglalkozik majd e témakörrel.
Járásunk jó pár településén most többen vettek részt az MKP kampányrendezvényein, mint négy évvel ezelőtt, ami reménykeltő. Tehát javul a lakosság választói kedve, s az emberek egyetértenek velünk abban, hogy a hiteles felvidéki magyar politizálás szempontjából határkőhöz érkeztünk. Megjegyezném: a négy évvel ezelőtt a Most-Híd-ra leadott szavazatok hiábavalónak bizonyultak, mert a vegyespárt parlamenti jelenlétének szinte semmi látszatja sem volt. Ez is indokolja azt, hogy szombaton inkább az MKP-ra, magyar közösségünk érdemleges képviseletére szavazzanak!
A Gazda polgári társulás alapító és elnökségi tagjaként Dél-Szlovákia, az ország hajdani éléskamrája mezőgazdaságának és élelmiszeriparának a felvirágoztatásáért munkálkodik. Jól sejtem, hogy mandátumszerzése esetén honatyaként is ez a terület képezné a prioritását?
Valóban, a Gazda társulást azért alapítottuk meg, hogy a magyarlakta vidékeken élő gazdákat, őstermelőket összefogjuk, boldogulásukat többféle módon, például információnyújtással, külföldi tanulmányutak és hazai konferenciák szervezésével, gazdasági kapcsolatteremtéssel és -erősítéssel is segítsük. A termőföldünk és a gazdálkodás terén szerzett temérdek tapasztalatunk ugyanis nagy kincset jelent, amit a jelenleginél jobb feltételek mellett nagyszerűen kamatoztathatnánk. Mandátumszerzésem esetén is a mezőgazdaság fellendítését és a régiófejlesztést tűzném ki fő feladatomul, hiszen egymással szorosan összefüggő témákról van szó. Ide tartozik a vidéki turizmus fejlesztése is, hiszen a hozzánk érkező turisták nálunk költenék el a pénzüket és további helyi vállalkozások felvirágzását segítenék elő. A Vág-Duna-Ipoly Eurorégió elnökségi tagjaként is ezen dolgozom, a közelmúltban sikeresen pályáztunk a Duna-menti nemzetközi kerékpárút tervdokumentációjára, most pedig a Gúta és Érsekújvar körüli útszakaszokat készítjük elő.
Az MKP kampánya a március 2-án, szerdán fél nyolckor a komáromi sportcsarnokban kezdődő kampányzáró rendezvénnyel ér véget, ami jelzi a Komáromi járás kiemelt jelentőségét. Milyen választási eredményre számít e stratégiai fontosságú térségben, ahol a Most-Híd is intenzív kampányt folytat?
A négy évvel ezelőttinél több szavazatra számítok azért is, mert mostanában hatékonyabban, intenzívebben mozgósítottuk a választópolgárokat. Úgy tűnik, ők is a korábbinál sokkal fontosabbnak tartják az idei parlamenti választásokat. Akkor lennék elégedett, ha az MKP a Komáromi járásban több mint 20 ezer, Komáromban pedig hozzávetőleg 6 ezer szavazatot szerezne. A választói kedv fokozása érdekében további kiemelt járási jelölttársaimmal, Basternák Ildikóval, Ógyalla polgármesterével, Samu István járási listavezetővel és Knirs Imre független jelölttel együtt, Králik Róbert újságíró-operatőr közreműködésével egy reklámfilmet készítettünk. Abban saját térségünket és a szakterületünk terén végrehajtandó feladatainkat is reklámozzuk.
Az elkövetkező négy évre vonatkozólag milyen jövőképet képzel el a felvidéki magyarság, s azon belül a Komáromi járásban élők számára?
Mivel az emberek fokozottan tudatosítják, hogy a felvidéki magyarság a 24. órában van, mielőbbi jelentős változásokat igényel, bízom az MKP parlamenti bejutásában és abban, hogy a törvényhozásban majd érdemi munkát végezhetünk a felvidéki magyarságért. Mivel az MKP összefogás-listája nagyon nyitott, ahol több kezdeményezés és szervezet, azok között a Csemadok is helyet kapott és támogat, valóban bízom abban, hogy közösen és koordináltan megvalósíthatjuk majd a felvidéki magyarság közös akaratát. Meg kell állítanunk a magyarság fogyását és elő kell segítenünk minden nemű gyarapodását, ami két módon lehetséges. Szerencsésebb esetben jobboldali kormánykoalíció alakul, amelynek majd a mérleg nyelveként az MKP is része lehet, s ott megjelenhetnek pártunk programtézisei is. Baloldali kormány alakulása esetén kevésbé garantált téziseink megvalósítása, de magyar ügyeinkről, Dél-Szlovákia felzárkóztatásáról ez esetben is beszélni kell majd a törvényhozásban. Mindenképpen hallatnunk kell a hangunkat, mert négy évig e téren túl nagy volt itt a csend. Szebb közös jövőnket alakíthatják mindazok, akik szombaton elmennek szavazni, és az MKP 21-es számú listájára, s esetleg azon a szintén 21-es számú megbízható, tapasztalt és nagy munkabírású jelöltre, rám szavaznak.
