Gróf Andrássy Dénesre emlékeztek szülőfalujában

„Andrássy Dénes emlékét úgy tudjuk legjobban megőrizni, ha tetteit és liberális elveit követni fogjuk“ – mondta a megemlékezésen a Betléri múzeum igazgatója, Barczi Gyula. A 180 évvel ezelőtt született arisztokrata több száz jótékonysági és kulturális intézményt támogatott, alapítványokat hozott létre és gondoskodott fenntartásukról. Egykori kastélyból ma már szinte semmi nem látható, helyén iskola és óvoda működik.
Igazi lokálpatrióta volt, aki a legtöbbet Gömör megyének, Rozsnyó városának adta, mondta Lörinèík Szilvia, történész, a Betléri Múzeum munkatársa.
„A rozsnyói városi, a későbbi bányászati múzeum épületét ő adományozta, a könyvtárat Dénes gróf alapította és ezen kívül különféle egyházakra, templomokra is nagyon sokat fordított.
A Gömöri Kézművesek Társulása a jeles évforduló alkalmából nagyot mert álmodni. Szoborparkot szeretnének létrehozni, -melyben Gróf Andrássy Dénes bronz mellszobra is látható lesz-, s ezzel méltó emléket állítani híres szülöttjüknek, mecénásuknak. Ennek terveit is bemutatták a megemlékezésen.
A szervezők a jövő év őszére tervezik a teljes szoborpark létrehozását. Az adakozó gróf mellszobrát a társulás egyik tagja, a szepsi Lukács János készíti el és a tervek szerint gránit talapzatra helyezik. Mivel az emlékmű költségei meghaladják a társulás anyagi lehetőségeit, gyűjtést szerveznek. A pénzadományokat a SK13 5200 0000 0000 1607 7184 számlára várják, de adakozhatnak a betléri kastélyban is, amelynek a bejáratánál helyezték el az adománykasszát.
Nagy György, a Gömöri Kézművesek Társulásának tagja elmondta, szeretnének megszólítani minden falut, várost és intézményt, amely részesült Dénes gróf adományaiból, hogy járuljanak hozzá a szoborpark létrehozáshoz. Gróf Andrássy Dénes és felesége, Franciska neve összeforrt a gömöriekkel, illetve Várhosszúréttel.