Görögország a csőd előszobájában
Nem az eurózóna van válságban, hanem az eurózónában némely ország, mert nem a szabályok szerint játszottak – jelentette ki Csaba László közgazdász a Magyar Televízióban. Mint fogalmazott: két évtized mellékönyvelés után egyszer ki kell derülnie az igazságnak. Úgy vélte: „Görögország esetében valóban súlyos válságról van szó, a többi nem más, mint az az angolok gerjesztette hiszti az euró ellen“.
Írországnál egy rosszul menedzselt bankválsággal állunk szemben, Olaszországban pedig nem látni azt a problémát, mint a görögöknél, hiszen az olasz emberek birtokában van az államkötvények jelentős része – mondta a szakember.
Csaba Lászlóéhoz hasonló véleményt fogalmazott meg Peter Stanìk, a Szlovák Tudományos Akadémia közgazdásza is a TA3 hírtelevízióban. Görögország problémája szerinte azért súlyos, mert folyamatos külkereskedelemi mérleghiánnyal küzd, nincsenek olyan termlőkapacitásai, amelyek külföldi bevételeit növelni tudnák, így hiteltörlesztési kilátásai rosszak. Görögország bruttó hazai összeterméke az idegenforgalom függénye.
Stanìk szerint Görögországnak csődbe kell mennie, illetve ki kellene válnia az eurózónából, hogy képes legyen reformokat végrehajtani, illetve saját pénzzel és pénzügyi politikával harcolni a válság ellen. Olaszország - mint mondta - termelő gazdaság, külkereskedelmi mérlege pozitív, ezért képes megbirkózni a válsággal.
További problémát jelenthet Stanìk szerint egy esetleges spanyol válság, a rendkívül magas, 26 százalékos munkanélküliségi ráta miatt. Az eurót nem veszélyezteti Spanyolország politikája - vélekedik az MTA közgazdásza.