Genfben keresik a párizsi terroristákat
A négy körözött embert a svájci hatóságok azonosították.
"Az információ alapján Genf rendőrsége fokozta készültségét, és megerősítette jelenlétét" - áll Genf biztonsági hivatalának közleményében.
Az ENSZ genfi központjánál a gépkocsibehajtóknál gépfegyveres őrség áll, ami igen ritka intézkedés - jegyezte meg a Reuters. A brit hírügynökség genfi tudósítójának egy őr azt mondta, hogy a svájci hatóság négy férfit keres, akikről úgy véli, hogy a környéken tartózkodnak.
Megszólalt az egyik párizsi merénylő apja
A BFMTV megtalálta annak a párizsi öngyilkos merénylőnek az édesapját, akinek a nevét tegnap hozták nyilvánosságra.
A 23 éves strasbourgi férfi múlt hónapban robbantotta fel magát a Bataclan klub megtámadásakor. Az Eagles of Death Metal koncertjét félbeszakító vérengzésben 90 ember vesztette életét.
A francia BFMTV interjút készített Said Mohamed-Aggaddal, Foued édeaspjával. A férfit megrázta a nyilvánosságra hozott információ, mert elmondása szerint nem volt róla tudomása, hogy fia visszatért Franciaországba Szíriából. Elmondta, ha ezt tudta volna - nem engedte volna, hogy fia csatlakozzon azokhoz a támadókhoz, akik végrehajtották a Bataclan-i mészárlást.
"Még előtte megöltem volna" - mondta az interjúban.
A 23 éves Foued Mohamed-Aggad két évvel ezelőtt utazott ki Szíriába. A BFM információi szerint közeli kapcsolatban állt az egyik legfőbb dzsihadista toborzóval, Mourad Faresszel.
Az apja szerint a Franciaországban felnövő fiának kimosták az agyát, teljesen megváltozott. Korábban sosem beszélt neki a dzsihádról, sem arról a tervévről, hogy elhagyja Franciaországot. Foued otthon azt hazudta, hogy nyaralni megy. Azután nem hallottak róla 3-4 hónapon keresztül. "Arra számítottam, hogy hamarosan értesülök a haláláról. De jobban örültem volna, ha ott kint hal meg, és nem itt" - fogalmazott Said.
Madonna: nem hajolunk meg a félelem előtt
"Nem hajtunk fejet a félelem előtt" - mondta Madonna szerda esti párizsi koncertjén, a francia fővárost ért november 13-i terrortámadások áldozatai előtt tisztelegve.
"Arra gondolok, ami majdnem négy héttel ezelőtt történt" - mondta a díva. "Párizs szíve, Franciaország szíve ott dobog minden város szívében. A szeretet hatalma nagyobb, mint a hatalom szeretete" - folytatta meghatódva az énekes. Majd felidézte: "húszévesen érkeztem ide, Párizsba, és itt döntöttem el, hogy zenélni fogok. Köszönöm Párizs, hogy elültetted a magokat a szívemben".
Az énekesnő ezután a francia lobogót magára terítve elénekelte a La Marseillaise-t, amelyet állva hallgatott végig a közönség.
Madonna később átment a République (Köztársaság) térre, amely a gyászolók nem hivatalos gyülekezési helyévé vált, és gitárosa, Monte Pittman kíséretében elénekelte néhány slágerét, köztük a Like a Prayer-t, a Ghosttownt és John Lennon Imagine című számát.
A 130 halálos áldozatot követelő november 13-i eseményeket követően Madonna egy francia klasszikus, a La vie en rose eléneklésével emlékezett meg a terrortámadás áldozatairól stockholmi koncertjén.
Túl lassan reagált a Facebook a terrortámadásra
Hivatalos közleményben reagált a Facebook azon vádakra, miszerint nem távolították el elég gyorsan a terrorizmust támogató tartalmakat a közösségi oldalról. Mint fogalmaztak: Terroristáknak, terroristapropagandának nincs helye a portálon."
A termékmenedszer szerint egy profi csapat dolgozik azon, hogy a számos nyelven publikált tartalmakat felülvizsgálják. A terrorizmussal kapcsolatos jelentések pedig mindig is elsőbbséget élveztek. Monika Bickert szerint minden olyan fiókot, csoportot és tartalmat eltávolítanak, ami ezzel kapcsolatos.
"Ha pedig bármilyen katasztrófa, támadás, vagy egyéb jelentős esemény történik a világon, átszervezzük a csapatot, és ha szükséges, plusz kollégákat hívunk be, hogy a sértő, nem-oda-illő tartalmakra gyorsan tudjunk reagálni."
Többezer felhasználó azonban nem ért egyet Bickerttel. Több mint 135 ezren írták alá a Change.org petícióját, miszerint a Facebook nem reagált elég gyorsan, és nem távolította el a párizsi támadásban résztvevő terroristákat támogató bejegyzéseket.
A tragédiát követő órákban az Iszlám Állam 5 percenként küldött egy üzenetet, melyben felelősséget vállaltak a támadás végrehajtásáért, és a bataclani mészárlás helyszínén készült képekkel éltették a "büszke oroszlánokat" (az öngyilkos merénylőket), félelmet keltettek, illetve dzsihádista propaganda videókat osztottak meg.
A Facebook ugyan végül eltávolította ezeket, a petíció szerzője szerint azonban ez a folyamat túl sokáig tartott. Olyan fejlett technológiát használnak, mellyel pillanatok alatt beazonosítják, és törlik a pornográf tartalmakat - mondta Julie Guilbault. "Mégis, amikor terrorizmusról van szó, illetve félelemkeltő felvételekről: csak némi késedelemmel sikerül eltüntetni azt."