G8-csúcs nyakkendő nélkül - Lehangolt lett Merkel
Barack Obama az este együtt nézte a német kancellárral és a brit miniszterelnökkel a BL-trófea sorsát eldöntő tizenegyeseket.
A növekedésnek és a munkahelyteremtésnek kell a legfontosabb céloknak lenniük, egy gyarapodó európai gazdaság mindenkinek, így az Egyesült Államoknak is a legjobb érdekeit szolgálja - hangsúlyozta. Sok még a tennivaló - mondta az elnök, hozzáfűzve, hogy meggyőződése szerint "ki lehet jönni a válságból". Obama rámutatott, hogy tárgyalópartnereivel áttekintették, miként lehetne serkenteni a növekedést most, amikor még mindig szükség van a pénzügyi stabilizációra.
"Tudjuk, hogy ez lehetséges, részben a saját, itteni tapasztalataink alapján" - fogalmazott. Rámutatott, hogy "az európai helyzet, természetesen bonyolultabb" és veszélyezteti a máshol elért növekedést, de, "a vita az utóbbi időben olyan irányt vett, hogy az magabiztossá tesz bennünket". "Kialakulóban van egy konszenzus, miszerint többet kell tenni a növekedésért és a munkahelyteremtésért, és ez összefügg a pénzügyi és a strukturális reformokkal. Ma itt megállapodtunk abban, hogy lépéseket teszünk a bizalomerősítés, valamint a növekedés és kereslet előmozdítása érdekében, de közben minden országban pénzügyileg rendbe tesszük az államháztartást. Egyetértünk abban, hogy az euróövezetnek erősnek és összetartónak kell lennie. Megerősítettük: érdekeltek vagyunk abban, hogy Görögország az euróövezetben maradjon, miközben eleget tesz kötelezettségeinek" - mondta sajtótájékoztatóján a Camp David-i csúcs házigazdája.
Obama szerint az európai vezetők "érzik, hogy nagy a tét". Az amerikai elnök hangsúlyozta, hogy a világ hét iparilag legfejlettebb országát (Egyesült Államok, Kanada, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán) és Oroszországot tömörítő G8-csoport vezetőinek több nemzetközi kérdésben, így Irán, Szíria és Észak-Korea ügyében sikerült közelíteniük az álláspontjukat.
Megfigyelők szerint a Camp David-i csúcson a G8-találkozók új európai részvevőinek - Francois Hollande új francia elnöknek és Mario Monti olasz miniszterelnöknek - volt köszönhető, hogy a hangsúly a megszorítások helyett a növekedésre tevődött át. A gazdasági szigor fő szorgalmazójának, Angela Merkel német kancellárnak a kérdésben az előző francia államfőt, Nicholas Sarkozyt sikerült maga mellé állítania. Obama a csúcs lezárása után kétoldalú megbeszélést kezdett Merkellel, majd még az este Chicagóba utazik, ahol a NATO-országok csúcsértekezletének házigazdája lesz.
A spanyol bankoknak nincs szükségük európai segítségre - jelentette ki a Camp David-i G8-csúcstalálkozón Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök, visszautasítva ezzel az új francia államfő javaslatát. Francois Hollande azt javasolta az előző nap, hogy uniós alapokból tőkésítsék fel a spanyol bankokat, ami az európai cselekvési terv egyik eleme lehet. A spanyol kormányfőtől sajtóértekezletén kérdezték meg, hogy szükségesnek tartja-e ezt. "Nem értem a javaslatot, és nem tudom, hogy Hollande úr ezt mondta-e, ha viszont ezt mondta, akkor nyilván azért mondta, mert birtokában van olyan információknak, amelyeknek mi nem" - mondta ironikusan Rajoy.
A Moody’s Investors Service csütörtökön leminősített 16 spanyol bankot az ország gyengélkedő gazdasága, egyre romló pénzügyi helyzete, az egyre több behajthatatlan hitel, valamint amiatt, hogy a kormány kevésbé képes támogatni a bajba jutott hitelezőket. A leminősített pénzintézetek hosszú távú adós- és betétkockázati besorolásai egy és három fokozat közötti mértékben romlottak, így most a befektetésre még éppen ajánlott kategória és a bóvli kategórián belül a legjobb fokozat között változnak. A spanyol bankok besorolása alatta van majdnem az összes nyugat-európai bankrendszerének.
Spanyolországban pang az ingatlanpiac, és a munkanélküliség tartósan magas. A spanyol bankszektort különösen veszélyezteti az euróövezeti adósságválságnak való kitettsége - írta indoklásában a Moody’s. A leminősítés óta 12 bázisponttal 562 pontra emelkedett a spanyol államadósság törlesztési kockázatára kínált biztosítási tranzakciók ára (CDS). Ez azt jelenti, hogy 10 millió euró hitel évi biztosítási díja 562 ezer euró. Tartani lehet tőle, hogy a bankrendszert övező általános bizalmatlanság miatt tarthatatlan szintre emelkednek a szuverén adósság finanszírozásának költségei. Az Európai Unió sürgeti a spanyol kormányt, hogy gyorsítsa fel a bankrendszer szanálását. Madrid a Reuters értesülése szerint két amerikai könyvvizsgáló cégre fogja bízni a bankok átvilágítását, hogy független szakértők mérjék fel, milyen nagyságú állami beavatkozásra van szükség.
A G8-csoport vezetői tanácskozásának napirendjén szerepelnek a globális biztonság olyan kérdései is, mint az olaj- és az élelmiszerárak, Afganisztán, Irán, Szíria és Észak-Korea. "Mindannyian erősen elkötelezettek vagyunk amellett, hogy folytassuk a szankciórezsimet és a nyomásgyakorlást, és ezeket kombináljuk a diplomáciai tárgyalásokkal" - jelentette ki Iránnal kapcsolatban televíziós kamerák előtt Obama. Amerikai tájékoztatás szerint a Nyolcak egyetértettek abban, hogy Iránnak további részleteket kell elárulnia nukleáris ambícióiról az atomprogramjáról folytatott tárgyalások következő, május 23-i fordulóján. Washington szerint a jövő heti tárgyalási fordulótól "senki sem várja azt, hogy megoldást hozzon minden kérdésben".
"Megbeszélést folytattunk Szíriáról, és mindannyian úgy gondoljuk, hogy kívánatos lenne a békés megoldás és a politikai átmenet" - mondta az amerikai elnök. Ben Rhodes, a washingtoni Nemzetbiztonsági Tanács helyettes vezetője szerint Obama kijelentette: Bassár el-Aszadnak mennie kell, és Jemen esetét hozta fel követendő példának.
Orosz közlés szerint ugyanakkor Szíria ügyében nem volt egyetértés, mert Moszkva továbbra is kitart álláspontja mellett, miszerint nem támogatja az erőszakos rendszerváltoztatást az országban. Teljes volt az összhang abban a kérdésben, hogy Észak-Koreának alkalmazkodnia kell a nemzetközi normákhoz, és ha a phenjani rezsim továbbra is provokál, akkor további elszigetelődéssel kell számolnia.
Barack Obama amerikai elnök Angela Merkel német kancellárral és David Cameron brit miniszterelnökkel nézte végig Camp Davidben, a G8 országok csúcstalálkozójának helyszínén a BL-finálét eldöntő büntetőrúgások televíziós közvetítését. A német és a brit vezető már előre jelezte, hogy meg akarja nézni a Bayern München és a Chelsea összecsapását, és a mérkőzés idején hiányozni fog a tanácskozásról.
Egy névtelenül nyilatkozó amerikai illetékes szerint Obama meg nem nevezett más vezetők társaságában a Camp David-i elnöki pihenőhely főépületében csatlakozott Merkelhez és Cameronhoz. Korábbi tájékoztatás szerint a két vezető a vetítőteremben készült a meccs megtekintésére, de szurkolói szenvedélyük kielégítéséhez nem lett volna szükség másra, mint egy kábelhálózatra kötött tévékészülékre, mert az összecsapást az amerikai közönségnek a Fox sportcsatornája is élőben közvetítette.
Az amerikai forrás szerint a vezetők kifejezték együttérzésüket Merkelnek, amikor lehangolt lett a német csapat veresége miatt.