Folytatódik a roma gyerekeket tanító pedagógusok felkészítése

A napokban Túrócszentmártonban tartott kurzusokon 19 pedagógus vett részt.
A képzés az idegen nyelvek, szaktantárgyak és a roma nyelv, mint a nevelési-oktatási folyamatban alkalmazott segédnyelv integrált oktatására irányult. A kurzus résztvevői egyúttal a tanulók motiválására irányuló legújabb tapasztalatokkal is megismerkedhettek, vagyis, hogy hogyan lehet növelni a tanulók tanulás iránti érdeklődését, képességeiket és készségeiket annak érdekében, hogy az iskolában jobban teljesítsenek.
Az oktatási program tartalma a roma közösségekhez tartozó diákok gyakorlati oktatásához és neveléséhez szükséges új ismeretek és pedagógusi kompetenciák megszerzésére irányul.
A 110 órás kurzus programja négy tematikus egységre oszlik. Az első az interkulturális oktatás alapismereteivel foglalkozik, a második részben a romák történelmével, néprajzával és a roma folklórral ismerkedhetnek meg, a harmadik tematikus egység arra irányul, hogyan lehet motiválni a tanulókat a roma nyelven való kommunikációra, míg a negyedik témakör az oktatás innovatív módszereire irányul.
Az innovatív képzési program az Európai Tanács szakértőinek részvételével lett kidolgozva.
A roma nyelv az oktatásban nem jelenthet akadályt – vélekedik a minisztérium, ellenkezőleg, eszköz kell, hogy legyen ahhoz, hogy a tanulók például a szlovák nyelv és a többi tantárgy terén is jobb eredményt érjenek el.