Folyamatosan szállítják a migránsokat Idomeniből

A közmédia tudósítója a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában elmondta, hogy május végéig a többi 8 ezer illegális bevándorlót is különböző befogadóközpontokba viszik.
Hozzátette: egy hete zavargás tört ki a táborban, amelyben több rendőr is megsérült, ezért is dönthettek úgy a görög hatóságok, hogy kiürítik a tábort. A tudósításban elhangzott az is, hogy a rendőrség nem engedte közel a tévé stábokat a táborhoz, így nehéz volt információhoz jutniuk.
Az Európai Parlament (EP) elnöke az Európai Unió "szégyenfoltjának" nevezte az idomeni menekülttábor felszámolását. Ezzel szavai szerint elsősorban azokra a tagállamokra utalt, amelyek nem hajlandók menekülteket befogadni és egyedül hagyják a görögöket ezzel a problémával. Martin Schulz a Neue Osnabrücker Zeitung című lap szerdai száma szerint úgy fogalmazott: "azok az államok hajszolták ebbe a helyzetbe az uniót, amelyek makacsul elutasítják a menekültek befogadását. Nem szabad egyedül hagynunk Görögországot a menekültproblémával" - tette hozzá Schulz, és több erőfeszítést követelt ezen a térena tagállamoktól. "Azt várom, hogy minden állam vegyen részt a menekültek elosztásában" - szögezte le.
Idomeniből Magyarországra?
Az idomeni tábor felszámolásának hírére egy nap alatt 600 bevándorló érkezett Belgrádba. Ez hónapok óta a legmagasabb szám, és a migránsok vélhetően Magyarország felé indulnak majd tovább - jelentette az M1 balkáni útvonalat jól ismerő tudósítója.
Korábban a tábor lakói nem voltak hajlandóak eljönni a határtól, most nem érkezett hír arról, hogy erőszakkal kellett volna őket elhozni, igaz, a külföldi újságírókat nem engedték a tábor közelébe. A megmaradt sátrakat buldózerrel bontják el. A tábor felszámolása legalább tíz napig tart majd.
A tábor kiürítésének hírére ugyanakkor többen inkább észak, azaz Macedónia és Szerbia felé próbáltak továbbszökni. A macedón határőrök beszámolója szerint az éjjel soha nem látott mennyiségben özönlöttek a migránsok, miután értesültek az idomeni tábor kiürítéséről - jelentette az M1 tudósítója a helyszínről.
A macedón oldalon több mint 200 illegális bevándorlót fogtak el, de nagyon sokan átjutottak, az egyik humanitárius szervezet pedig jelezte: Belgrádba az év eleje óta kedden érkezett a legtöbb illegális bevándorló, mintegy 600, és ők valószínűleg mindannyian a magyar határ irányába folytatják majd az útjukat - hangzott el a beszámolóban.
Ismét sok migráns várakozik a szerb-magyar határon
Ismét sok migráns várakozik a szerb-magyar határon, és a segélyszervezetek szerint egyre többen lesznek, mert Magyarország naponta csupán 30 embert regisztrál és enged át - írta szerdán a Vecernje Novosti című belgrádi napilap.
Szerbiában jelenleg körülbelül ezer migráns tartózkodik, ők azok, akik a nyugat-balkáni migránsútvonal márciusi lezárását követően az országban rekedtek, illetve akik azóta különböző illegális útvonalakon az országba érkeztek.
Miután a szerb-macedón határ lezárult, egyre több migráns választja a Bulgárián át vezető veszélyes útvonalat, abból az irányból naponta körülbelül 200-an érkeznek, míg egy új útvonalon keresztül, amely Albánián és Koszovón keresztül vezet néhány tucatnyian lépnek be Szerbiába naponta.
A migránsok előbb Belgrádban gyülekeznek, majd buszokkal a magyar határhoz közeli Szabadkára utaznak, onnan pedig vagy a Kelebiát Tompával összekötő átkelőhöz, vagy a horgos-röszkei átkelőhöz utaznak.
Rados Djurovic, a menedékkérők védelmével foglalkozó központ vezetője a lapnak elmondta, hogy Magyarország korábban napi hatvan embert engedett be a határon lévő tranzitközpontokba, a közelmúltban azonban ezt a számot a felére csökkentette. Ez azt jelenti, hogy egyre nagyobbra nőhet a határon már most is álló sátortábor, amelyet a Vecernje Novosti "kis Idomeninek" nevezett utalva a görög-macedón határon kialakult óriási sátortáborra, amelyet a napokban számolnak fel a hatóságok.
Rados Djurovic szerint az elkeseredett emberek áradatát nem lehet megállítani, és ez abból is látszik, hogy vannak, akiket a bolgár hatóságok tízszer is visszaküldtek Törökországba, most mégis Szerbiában vannak. Az év eleje óta a nyugat-balkáni országon 130 ezer migráns haladt át. A szerbiai befogadó központok azonban szinte üresek, a migránsok inkább a határ mentén sátoroznak abban bízva, hogy a magyar hatóságok átengedik őket, illetve arra várva, hogy esetleg embercsempészek juttassák át őket az Európai Unióba.