2019. május 16., 09:35

Félmilliárd dollárból újíttatják fel az amerikai határfalat

A tömeges migráció megfékezésére az amerikai védelmi minisztérium 646 millió dolláros szerződést kötött egy céggel az amerikai-mexikói határfal egy szakaszának újjáépítésére. Donald Trump amerikai elnök csütörtökön bejelentette: átalakítja a bevándorlási törvényt.

hatarepites-usa.jpg
Fotó: Mandel Ngan/AFP
Megszüntetné többek között a vízumlottót, a bevándorlási kérelmek elbírálását pedig szakmai végzettséghez kötné. Amerikai sajtóinformációk szerint az elmúlt években az Egyesült Államokba érkező migránsoknak csak a 12 százaléka volt szakképzett.

A határfalra szóló megbízást egy új-mexikói székhelyű vállalat kapta, amelynek meg kell terveznie és újra kell építenie az arizonai-mexikói határon álló falat. A munka befejezésének határideje: 2020. január 31. Donald Trump elnök még januárban – miután a kongresszus nem szavazta meg a falépítésre kért összeget – arra utasította a védelmi minisztériumot, hogy csoportosítson át pénzalapokat a falépítésre. Patrick Shanahan ügyvezető védelmi miniszter a múlt héten hagyta jóvá, hogy másfél milliárd dollárt csoportosítsanak át a tárca költségvetéséből egy több mint 130 kilométeres falszakasz megépítésére.

A migrációhoz kapcsolódik, hogy Donald Trump csütörtökön a Fehér Ház Rózsakertjében felvázolta új elképzeléseit a bevándorlási törvény átalakításáról. Az amerikai sajtóban kiszivárgott információk szerint az elnök várhatóan bejelenti majd a vízumlottó gyakorlatának megszüntetését, a bevándorlási kérelmek érdemek (végzettség, szakmai képzettség) alapján történő elbírálásának bevezetését, a zöldkártyával rendelkezők több mint felének amerikai letelepedési engedélyezését.

Lapinformációk szerint az új tervek hónapok óta tartó kidolgozásában részt vett Jared Kushner, a Fehér Ház egyik tanácsadója, valamint Stephen Miller belpolitikai tanácsadó, akit a bevándorlással kapcsolatos keményvonalas álláspontjáról ismernek az amerikai politikai életben. A The Wall Street Journal című amerikai lap értesülései szerint

Kushner és Miller a kanadai, az ausztrál, az új-zélandi és a japán bevándorlási politikát is megvizsgálta, és azt kellett megállapítaniuk, hogy az elmúlt években az Egyesült Államokba érkező migránsoknak csak a 12 százaléka volt szakképzett, szemben Kanadával, ahol a bevándorlók 63, vagy Ausztráliával, ahol 68 százaléka tartozott ebbe a csoportba.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.