Fellázadtak a rabok a terroristákkal teli francia börtönben

Egy múlt héten elkövetett hasonló jellegű támadás miatt a fegyőrök szakszervezetei negyedik napja tiltakozó megmozdulásokat tartanak országszerte.
A dél-korzikai fegyházban megtámadott két őrt könnyebb sérülésekkel szállították kórházba, nincsenek életveszélyben, de egyiküket a torkán érte a késes támadás.
Nicole Belloubet igazságügyi miniszter súlyosnak és elfogadhatatlannak minősítette az esetet.
A három támadót azonnal előállították a megtámadott fegyőrök kollegái. Köztörvényes bűncselekmények miatt ítélték el őket, de egyikükről a telefonbeszélgetései lehallgatása alapján azt gyanították a hatóságok, hogy a börtönben radikális iszlamista lett.
A támadással egyidőben kezdődött meg a büntetés-végrehajtási igazgatóság és a fegyőrök szakszervezetei között a tárgyalás arról, hogyan lehet jobban kivédeni az elítéltek esetleges támadásait. Mintegy 150 tiltakozó börtönőr autógumikkal és egyéb tárgyakkal reggel elbarikádozta Európa legnagyobb börtöne, a Párizshoz közeli Fleury-Mérogis-ban található fegyház bejáratát, őket könnygázzal oszlatták szét a rendőrök.
Ugyanebben a börtönben csütörtökön 123 rab fellázadt, és a délutáni sétát követően nem akart visszatérni a cellájába, mielőtt a rendőri erők beavatkozásával helyreállt a rend.
Emmanuel Macron kedden a fegyőrök helyzetének javítását ígérte, de ennek ellenére folytatódik a megmozdulás, ami azután kezdődött, hogy ollóval támadt az őreire egy német állampolgárságú dzsihadista január 11-én egy észak-franciaországi börtönben. A Dzserba szigetén 2002-ben egy zsinagóga ellen elkövetett, 21 áldozatot követelő öngyilkos merényletben való bűnrészességért elítélt 52 éves lengyel származású Christian Ganczarski négy börtönőrt sebesített meg a Lens városához közeli Vendin-le-Vieil-i fogházban.
A tiltakozó fegyőrök jobb biztonsági körülményeket követelnek, és a Szíriából várhatóan hamarosan hazatérő francia állampolgárságú volt dzsihadisták fogvatartási körülményeire vonatkozólag kérnek garanciákat.
Franciaországban rendszeresen szerveznek tiltakozó megmozdulásokat a fegyőrök a börtönök túlterheltsége, a szerintük nem kielégítő biztonsági intézkedések miatt, valamint új munkahelyek létrehozása érdekében.
Hivatalos adatok szerint Franciaország azon államok közé tartozik, ahol a legzsúfoltabbak a fegyházak, mintegy 140 százalékosan. Pénteken több ország is felszólította Franciaországot az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában, hogy javítson a börtönei színvonalán.
„Százhuszonhárom fogvatartott nem volt hajlandó visszatérni a cellájába a sétájuk után. Követeléseik nincsenek, erőszakra sem került sor” – adta ki közleményben a börtön vezetősége. Francia hírforrások szerint a rabok magatartása közömbös, de nem akarnak visszamenni a cellájukba. Fleury-Mérogis, a leghírhedtebb francia börtön – amit eredetileg 2855 fogvatartott őrzésére terveztek, de jelenleg négyezer rab ideiglenes otthonául szolgál – kiképzőközpontként szolgál a büntetésüket töltő iszlamisták számára.
Több napja tüntetnek a börtönőrök az erőszakos rabok miatt
Az incidens állítólag annak a kétszáz börtönőrnek a tüntetésével köthető össze, akik csütörtök délelőtt demonstráltak az intézmény előtt. Már két napja tüntetnek a börtönőrök a francia intézményekben fennálló súlyos problémák miatt: meglátásuk szerint az intézmények túlzsúfoltak, ami a sok erőszakos fegyenc esetében végzetes következményekkel is járhat. A csütörtöki tiltakozást a rendőrség feloszlatta, a rabok a tisztek távozása után tagadták meg az engedelmességet.
A francia média csütörtök délután közölte a hírt, hogy többórás patthelyzet után sikerült rávenni a rabokat, hogy térjenek vissza a cellájukba. Az engedetlenség okára ez idáig még nem derült fény.
Hírhedt terroristák otthona a Párizs melletti börtön
A Párizstól mintegy huszonnégy kilométerre fekvő, 4300 rabot őrző börtön a muzulmán rabok között elfajuló összetűzésekről és az egyre súlyosbodó radikalizáció miatt világszerte ismert. Mivel ez az ország legnagyobb és legszigorúbban őrzött büntetés-végrehajtási intézménye, ide zárták be a Franciaország ellen elkövetett terrortámadások elkövetőit is, bár közülük páran az itt eltöltött idő után szánták rá magukat a gyilkolásra.
– Itt raboskodik Salah Abdeslam, aki 2015 novemberében terrortámadást hajtott végre Párizsban.
– Szintén itt töltötte börtönbüntetését a Charlie Hebdo szerkesztősége ellen végrehajtott terrortámadás egyik vezetője, Chérif Kouachi.
– Az az Amedy Coulibaly is itt ült, aki 2015 januárjában embereket gyilkolt egy párizsi kóser boltnál.
