Felemás vélemények Schüssel visszavonulásáról
Schüssel, a konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) egyik meghatározó politikusa és volt elnöke előző nap, hallgatását megtörve váratlanul bejelentette, hogy lemond képviselői mandátumáról és visszavonul a politikától. Döntését azzal indokolta, hogy meg akarja könnyíteni a kormányának volt tagjait érintő korrupciós botrányok maradéktalan feltárását.
Azt a vezető napilapok egyike sem vonja kétségbe, hogy Schüssel közvetlenül nem érintett a korrupciós ügyekben. A Der Standard szerint mindamellett Schüssel lemondása már régen időszerű volt, nem csak a különféle korrupciógyanús ügyek miatt, hanem azért is, mert pártelnöki utódai számára "nem volt könnyű" minduntalan találkozni vele a frakcióban. Pártja számára Schüssel egy ikon volt, és továbbra is az, de egyre inkább terhet is jelentett - írta a vezető liberális lap.
A Die Presse ezzel szemben úgy látja, az SPÖ és az ellenzéki pártok egy lehetőséget sem mulasztottak el arra, hogy diszkreditálják Schüsselt. Az, hogy annak ellenére visszavonul, hogy semmi sem utal a botrányokban való érintettségére, azt mutatja, hogy "más politikusokkal ellentétben" nem ragaszkodik a mandátumához. Emellett ki akarja fogni a szelet az ÖVP bírálóinak vitorlájából - írta a mértékadó konzervatív napilap, az ellenzéki pártokra és az ÖVP jelenlegi koalíciós partnerére, a szociáldemokratákra (SPÖ) utalva. A Die Presse úgy látja, nem biztos, hogy sikerrel jár ez a stratégia, lehetséges, hogy a lemondás "még jobban feltüzeli" a politikai ellenfeleket. A cikk szerzője szerint az SPÖ-t valójában az vezérli, hogy minden áron megakadályozza azt, hogy egyszer ismét nélküle alakuljon kormány.
A kereszténydemokrata, elkötelezett Európa-párti politikus 1995 és 2007 között volt az egyik jelenlegi kormánypárt, az ÖVP elnöke és 2000-2007 között két kormány miniszterelnöke. Schüssel és kormányai nevéhez számos jelentős, de részben vitatott megítélésű intézkedés fűződik. A nagyívű programja miatt "a fordulat korszakának" is nevezett időszak azonban az utóbbi hónapokban leginkább egykori miniszterek, valamint az akkori koalíciókhoz tartozó egyes politikusok korrupciós ügyeivel kapcsolatban került az újságok címlapjára.
A Die Presse az elmúlt évtizedek legsikeresebb ÖVP-elnökeként méltatta Schüsselt. Hogy igazán sikeres legyen, azt a lap szerint két körülmény akadályozta meg: az, hogy "egy karintiai szerencselovag-expedícióval" akart együtt kormányozni, de mindenekelőtt az, hogy nem sikerült megnyernie a választók "szívét és eszét". "Talán ennek az az oka, hogy gazdasági igazságokkal Ausztriában ez nem is lehetséges" - tette hozzá.
A Der Standard a Schüssel-korszak "felemás mérlegéről" írt. Az egyik serpenyőbe a botrányokat helyezte, elismeréssel adózott ugyanakkor egyes intézkedéseknek, mint a nyugdíjreform és a költségvetés szanálásáért tett lépések. Lehetséges, hogy részben neki köszönhető, hogy Ausztria sértetlenül vészelte át a válságot - írta. Felemás a mérleg a Der Standard szerint azért is, mert a Schüssel-éra olyan időszak volt, amikor "az ÖVP öntudatos, harcra kész, elvhű" párt volt. Ezzel szemben a lap úgy látja, a Schüssel utáni időszakot "az ötletek és a bátorság hiánya" jellemzi az ÖVP történetében.