2019. április 29., 12:57

Ezek a világ legnagyobb fegyverkereskedő országai

A korlátozásáról szóló nemzetközi egyezmények ellenére is óriási, évről évre növekvő globális üzlet a fegyverkereskedelem. A stockholmi székhelyű Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) - egy független, globális kockázati elemző és biztonságkutató intézet - jelentései szerint másfél évtized után pedig változás történt a legnagyobb fegyverkereskedő országok élmezőnyében. Az elemezett adatok alapján, már nem Nagy-Britannia a világ második legnagyobb fegyverkereskedő országa az USA után, hanem Oroszország.

orosz-hadgyakorlat.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Fotó: Ilja Pitalev

Német fegyverek, tengeralattjárók, amerikai rendszerek – ezek voltak a legkelendőbb „termékek" a fegyverkereskedelemben 2014 és 2018 között az adatok szerint, áll az azok alapján készült összefoglalókban. Az USA továbbra is őrzi első helyét a legnagyobb fegyverellátók listáján, az összes forgalomba hozott fegyver harmada innen származik az elmúlt öt évben. 36 százalékos piaci részesedése hat százalékponttal magasabb, mint 2009-2013 között volt. Az amerikaiak több mint 100 különböző országba adtak el fegyvereket, a teljes forgalmuk felét a Közel-Kelettel bonyolították. 

A világ legjelentősebb fegyvereladói
A világ legjelentősebb fegyvereladói
Fotó:  archívum

Oroszország a második legnagyobb fegyverszállító a világon. Ezzel az orosz hadiipar veszélyeztette a britek második helyét a listán, melyet 2002 óta foglaltak el. Mostanra viszont biztossá vált: Oroszország a világpiacon szerzett 26 százalékos részesedésével a második pozíciót szerezte meg a versenyben. 100 legnagyobb fegyvergyártó cég összesen 398,2 milliárd dollár értékben adott el fegyvereket és védelmi szolgáltatásokat ügyfeleinek 2017-ben, ami 2,5 százalékos növekedést jelent 2016-hoz mérten.

Az öt legnagyobb fegyverexportőr között van még Franciaország, Németország és Kína, az öt ország együtt uralja a világ fegyverpiacának háromnegyedét. Németország az elmúlt öt évben 13 százalékkal növelte eladásait, nagy a kereslet a német gyártmányú tengeralattjárók iránt is.

A 100 legnagyobb fegyvergyártó vállalat között 10 orosz cég van, ezek együttesen az élmezőny 2017-es teljesítményének 8,5 százalékát adták, összesen 37,7 milliárd dollár értékben. 

Az USA 42 céggel szerepel a listán, ezek együttesen 2 százalékot javítottak teljesítményükön, és 226,6 milliárd dolláros forgalmat produkáltak. 

A harmadik helyre került britek cégei 35,7 milliárd dolláros teljesítményt értek el.

A fegyvervásárlások számát tekintve is markáns tendencia rajzolódik ki az elmúlt években. A 2013-2017-es időszakot tekintve India volt a világ legnagyobb fegyvervásárlója, a teljes behozatal 12 százalékával. A második helyen Szaúd-Arábia áll, 10 százalékkal, elsősorban ennek az országnak köszönhető az, hogy az utóbbi években a Közel-Keleten nőttek globálisan is a legnagyobb mértékben a fegyvervásárlók.

A SIPRI számításai szerint a 2009-2013-as, valamint a 2014-2018-as időszakokban az importnövekedés volumene az itt található államokban összesen 87 százalékos mértékű volt.

A harmadik helyen Egyiptom áll (4,5 százalék), majd az Egyesült Arab Emírségek (4,4 százalék), míg az ötödiken Kína (4 százalék). Kína egyébként a fegyverexportáló országok között is az ötödik helyen áll a rangsorban.

 

orosz-hadgyakorlat.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.