Európát aggasztják a kijevi fejlemények
Catherine Ashton, az EU külügyi főképviselője mély aggodalmának adott hangot, és úgy ítélte meg, hogy a kérdéses jogszabályok sok tekintetben korlátozzák az alapvető jogokat, ráadásul a parlamentarizmus szabályait és a demokratikus elveket figyelmen kívül hagyva, sietősen fogadták el őket. Ashton az elfogadott jogszabályok felülvizsgálatára szólította fel Viktor Janukovics ukrán elnököt.
Stefan Füle bővítési biztos mind angol, mind ukrán nyelven rövid üzenetet tett közzé a Twitteren, amelyben ő is "mélységes aggodalmát" fejezte ki.
A szabadságjogokat korlátozó törvények elfogadását Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke is éles hangú nyilatkozatban ítélte el. "Ha ezek a törvények hatályossá válnak, akkor az autoriter szovjet múlt irányába fogják lökni Ukrajnát" - jelentette ki a német szociáldemokrata politikus, aki szerint kapkodva, átláthatatlan módon és a házszabály megsértésével nem lehet tisztességes törvényeket hozni.
Nyilatkozatában Martin Schulz is arra szólította fel az ukrán elnököt, hogy ne írja alá az elfogadott jogszabályokat, és biztosítsa, hogy Ukrajna nemzetközi kötelezettségvállalásaival összhangban módosítják azokat.
Az ukrán parlament csütörtökön a kormánypárti képviselők támogatásával olyan törvényeket szavazott meg, amelyek nyilvánvalóan a kormányellenes tüntetők ellen irányulnak.