Európa kettészakad ?
A liberális irányzatú Financial Times internetes változatának elemzése szerint - amely főcímében emeli ki a brit "elszigetelődést" - az euróövezeti vezetők a brüsszeli csúcs pénteki munkanapján a valutauniós válságtervvel kapcsolatban kialakult "mélységes megosztottsággal küszködtek".
A Financial Times szerint ugyanakkor továbbra is bizonytalan, hogy miként lehet majd a csúcs részvevői által megígért új költségvetési szabályoknak érvényt szerezni mind a 27 EU-tagállam beleegyezése nélkül.
A lap szerint az unió egészére kiterjedő megállapodás fő akadályozója Nagy-Britannia. A Financial Times diplomáciai forrásai szerint Cameron "órákon át" küzdött azért, hogy valamilyen engedményt érjen el a brit pénzügyi szolgáltatási szektor számára.
A lap által név nélkül idézett diplomaták szerint a brit kormányfő végül "mély sebekkel" távozott a péntek reggelbe nyúló tárgyalásokról, "magára haragítva a többi EU-vezetőt", ráadásul nem sikerült semmiféle olyan alkut elérnie, amely a brit érdekeket szolgálná. Nagy-Britanniának "ez sokba fog kerülni ... maguk ellen fordítottak mindenkit" - fogalmazott a Financial Timesnak egy uniós diplomata.
Pénteki kommentárjában a konzervatív The Times online kiadása is azt emelte ki, hogy Cameron vétója után Nagy-Britannia "kívül maradt" az EU-megállapodáson.
A tekintélyes jobboldali brit napilap szerint a brit miniszterelnököt a többi EU-ország vezetői - Nicolas Sarkozy francia elnökkel az élükön - "színvallásra kényszerítették" a londoni City számára követelt különleges biztosítékok ügyében, és ez "történelmi jelentőségű megosztottságot" eredményezett.
A The Times felidézi, hogy Carl Bildt svéd külügyminiszter a Twitter közösségi üzenő portálon "viccelődött" azon, hogy Nagy-Britannia "Magyarországgal sodródott egy szövetségbe".
A Twitteren - azzal kapcsolatban, hogy egyelőre Magyarország is mérlegeli a csatlakozást az EU-egyezményhez - David Miliband, a Munkáspárt vezette előző brit kormány volt külügyminisztere azt írta, hogy "Nagy-Britannia egy evezős csónakba ugrott bele Magyarországgal együtt, 25 ország szupertankere mellett ... ez gyengeség, nem pedig erő".
Orbán Viktor az elmúlt órákban tett ellentmondásos nyilatkozataival és bizonytalan álláspontjával összezavarta a világot, az Európai Uniót, Magyarországot és talán ő maga is összezavarodott - mondta Gyurcsány Ferenc pénteken sajtótájékoztatón.
A volt miniszterelnök, a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke arra reagált, hogy Magyarország egyelőre nem jelezte csatlakozási szándékát ahhoz a kormányközi szerződéshez, amelyet az euróövezeti országok és több további európai uniós tagállam köt annak érdekében, hogy új szabályokat vezessenek be a pénzügyi fegyelem szigorítására.
Gyurcsány Ferenc szerint ezzel a kormányfő történelmi hibát követett el, gyengítette és eltávolította az Európai Unió centrumától Magyarországot, így végső soron az elmúlt húsz év legkártékonyabb külpolitikai döntését meghozva "az unióból való kiiratkozás szélére sodorta" az országot.
Petr Neèas cseh kormányfő úgy fogalmazott, egyelőre nem csatlakoznak a szigorú fiskális szabályokat bevezető paktumhoz. Ellenben gondosan figyeli a szerződés előkészítését és végső tartalmát. Annak alapján dönt majd a csatlakozásról. Erre várhatóan márciusban kerül sor. Arra a kérdésre, hogy ez már a kétsebességes Európa-e Neèas azt válaszolta, manapság is kétsebességes az EU, hiszen vannak euróval és nem euróval fizető államok, és néhányan a Schengeni határokon belül, mások meg kívül vannak.