Európa jövőjéről tanácskoznak Brüsszelben

A tanácskozás már a hétéves európai költségvetési vita kezdeteként is értelmezhető, ugyanis az Európai Bizottság várhatóan megteszi javaslatát a hétéves keret költségvetésére, amely azért is aktuális, mert bár 2020-ban jár le a jelenlegi költségvetés, de 2019-ben európai parlamenti választások lesznek, amelyek mindenről elvonják majd a figyelmet – tájékoztatott a helyszíni tudósító.
Elmondta, azért is előnyös, ha minél hamarabb elkezdik a tárgyalásokat, mert ezek a megbeszélések mindig heves vitákat váltanak ki a felek között, a legutóbbi költségvetési tanácskozás majd másfél évig tartott. Idén is hasonlóra lehet számítani, többek közt a Brexit miatt is, amely előreláthatólag egy 10 milliárd eurós „lyukat” fog ütni a költségvetésben – fogalmazott.
Továbbá idén új célokat is kitűztek maguk elé egyes országok, ilyen például a migráció, az eurózóna reformja és a belső biztonság növelése is, amelyeket illetően csak konszenzus alapján születhet döntés.
Hozzátette, kiszivárgott információk szerint az Európai Bizottság már most arra kéri az országokat, hogy növeljék meg költségvetésüket, amely szerint a jelenlegi GDP 1 százaléka helyett 1,2 százalék legyen az unió költségvetése.
Azt is elmondta, hogy elemzők szerint a 2018-as év egyik nagy kérdése, hogy Németország megtudja-e tartani az informális vezető pozícióját az Európai Unióban, vagy létrejön egy másik fajta hatalmi átrendeződés, például a francia elnök vezetésével. Természetesen ezt már most sok ország (Hollandia, skandináv országok) elutasítja – jegyezte meg a tudósító. Az elemzők szerint a másik fontos kérdés pedig, hogy vajon megmarad-e az egység az országok között, vagy bizonyos területeken kialakul a többsebességes Európa.