2011. augusztus 18., 13:44

Európa fenyegetőzik, Amerika cselekszik

NEW YORK. Az amerikai igazságügyi minisztérium vizsgálja, milyen következménye volt annak, hogy a Standard & Poor's ügynökség a válságot megelőzően a jelzálog-kötvények esetében nem alkalmazta a kockázati besorolásokat.

A The New York Times jól értesült körökre hivatkozva tette közzé, hogy a 2008-as hitelválságban meghatározó szerepet játszó jelzálog-kötvények tucatjait nem vizsgálták befektetési kockázati szempontból. Az amerikai pénzügyminisztérium a vizsgálata még azelőtt vette kezdetét, hogy az S&P leminősítette az Egyesült Államok hosszúlejáratú állampapírjait a legjobb adósnak járó AAA-ról AA+-ra.

Azt is vizsgálják, hogy  tervezte-e a Standard & Poor’s a jelzáloghitelekre kiadott értékpapírokat kategorizálását, s ha igen, kinek a nyomására állt el ettől a szándékától. Vizsgálat tárgyát képezi az is, hogy ha nem létezett a kategorizálásra irányuló szándék,  abban milyen szerepet játszott a Standard & Poor's bankház és ügynökség vezetése. A lap nem tudja, hogy a Moody's és a Fitch hitelminősítőt hasonló vizsgálatnak vetik-e alá.

A The New York Times idézi az S&P szóvivőjét, Ed Sweeneyt, aki szerint az ügynökségnek több, az elmúlt években végzett munkájára vonatkozó kérdést tett fel a pénzügyminisztérium. A lap hozzáteszi: bár a három meghatározó hitelminősítő a pénzügyi válság kitörését követően sok bírálatot kapott, mert nem látta a jelzálog-buborék kockázatait, a befektetők a mai napig az ő besorolásaikra hagyatkoznak. Az amerikai kormány is azt állította évtizedeken át, hogy azok a papírok, amelyeknek az említett ügynökségek AAA-t adnak, biztos befektetések.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.