2011. július 7., 15:37

EU: Létrejöhet közös választási lista?

STRASBOURG. Nem szavaztak az Európai Parlament strasbourgi ülésén arról az elképzelésről, amely szerint létrejönne egy európai szintű választási körzet, azaz 25 EP-képviselő a jövőben olyan listáról jutna mandátumhoz, amelyre minden tagállam szavazói voksolhatnának.

Bár a plenáris vitát a témában csütörtökön lefolytatták, a képviselők ezt követően úgy döntöttek, hogy újragondolásra visszaküldik a jelentéstervezetet az EP alkotmányjogi bizottságába.

A vitában felszólaló Schöpflin György (Fidesz) szerint az eurózóna stabilizálása és a gazdasági válság rendezése az uniós intézményrendszer megerősítését kívánja. "Ez azonban nem kivitelezhető az európai képviselet reformja nélkül" - tette hozzá. Közleményében a képviselő úgy vélte, a 25 képviselői helyre kiterjedő, európai szintű választási körzet létrehozása "korszakhatárként is értelmezhető lépést jelentene az egyetlen közvetlenül választott európai testület történetében".

Megszólaltatta Schöpflin Györgyöt legfrissebb számában a European Voice című brüsszeli hetilap is. A képviselő a cikk szerint támogatta a tervezetet újragondolását, mert úgy vélte, ezzel elkerülhető, hogy a reformtervek összeomoljanak.

Andrew Duff, az EP-jelentés brit szerzője ugyanott reményét fejezte ki, hogy a plenáris szavazásra ősszel sor kerülhet.

A strasbourgi vitában Kovács Béla (Jobbik) úgy vélekedett, hogy a szóban forgó jelentés "ugyan elismeri és szembenéz a ténnyel, hogy az európai uniós intézmények - így az Európai Parlament is - az európaiak többségének szemében érdektelen, átláthatatlan intézmények, ugyanakkor a megoldás helyett csak fokozza a káoszt". Úgy vélte, hogy amennyiben a reformra sor kerül, "az európai választásokat még több polgár fogja nagy ívben elkerülni".

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.