2011. június 29., 21:02

EU elnökség - Lengyelország átvette a stafétabotot

BERLIN. Rendhagyó ünnepi koncerttel búcsúzott Magyarország szerda este Berlinben az uniós elnökségtől. A Brandenburgi kapu lábánál Lengyelország átvette a jelképes elnökségi stafétabotot. A német külügyminiszter nyilatkozatban gratulált a magyar európai uniós elnökséghez.

A szerdán közzétett - az MTI berlini irodájához is eljuttatott - nyilatkozatban Guido Westerwelle méltatta a június 30-án véget érő magyar elnökségi munkát, és hangsúlyozta: "Gratulálok Magyarországnak sikeres első uniós elnöki tevékenységéhez."

Westerwelle kiemelte: az Európai Unió bővítési politikája iránti különleges magyar elkötelezettségnek köszönhető, hogy közvetlenül küszöbön áll a Horvátországgal folytatott csatlakozási tárgyalások lezárása. A magyar elnökség elismerést érdemel, mert az Európai Uniót kihívások idején irányította - mutatott rá a német külügyminiszter.

Guido Westerwelle ezzel összefüggésben emlékeztetett arra, hogy az unió közvetlen szomszédságában az elmúlt hat hónapban forradalmi átalakulás ment végbe. Ezzel egy időben az adósságválság okozott izgalmakat az unió számára - fogalmazott, hangsúlyozva: "A magyar elnökség irányításával az Európai Unió meggyőző válaszokat talált ezekre a kihívásokra."

Westerwelle kiemelte: az unió új irányokat szabott az európai szomszédsági politikának. Ezáltal pedig lehetővé vált, hogy a jövőben a szomszédságában zajló demokratikus változások motorja legyen - tette hozzá.

A német külügyminiszter a magyar elnökséget méltató nyilatkozatban hangsúlyozta továbbá: az Európai Tanács az elmúlt héten új alapokra helyezte az euróövezeten belüli gazdasági kormányzást. Ezáltal pedig megteremtette a közös valuta további erősítésének egyik fontos előfeltételét.

A Brandenburgi kapu lábánál szerda este Lengyelország átvette Magyarországtól a jelképes elnökségi stafétabotot, ami ez esetben egy integrációs kerékpár volt. Czukor József berlini magyar nagykövet ennek kapcsán Walter Hallsteint, az Európai Bizottság első elnökét idézte, aki az uniót annak idején egy olyan kerékpárhoz hasonlította, amelyet az életben maradáshoz állandóan mozgásban kell tartani.

A Brandenburgi kapu melletti téren került sor a magyar elnökséget lezáró szabadtéri koncertre, melynek főszereplői a többi között a világhírű magyar operaénekesnő, Rost Andrea, továbbá Kocsis Zoltán, valamint a Budapest Klezmer Band voltak.

A magyar kormány képviseletében jelen volt Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, Budapestet Tarlós István főpolgármester, a házigazda Berlint pedig Klaus Wowereit kormányzó polgármester képviselte.

Ünnepi beszédében Klaus Wowereit berlini polgármester Helmut Kohl volt kancellárnak azt a kijelentését idézte, hogy a Brandenburgi kapu alatti föld magyar föld. A polgármester jelképesnek nevezte, hogy a kapu előtt most magyar koncertre került sor. Gratulált a magyar elnökség sikeréhez, egyben pedig ismét köszönetet mondott a több mint 20 évvel ezelőtti határnyitásért, amely elősegítette a német egység megvalósulását.

Köszöntötte a résztvevőket Tarlós István főpolgármester is, aki - Wowereithez hasonlóan - ugyancsak jelképesnek nevezte, hogy Magyarország a Brandenburgi kapu lábánál adhatja át Lengyelországnak a jelképes elnökségi stafétabotot.

Hasonló gondolatot fogalmazott meg a koncert, illetve annak helyszíne kapcsán Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes is, hangsúlyozva: nincs még egy olyan hely a második világháború utáni Európában, mint a Brandenburgi kapu, amely egyformán jelképezi a kontinens megosztottságát és egységének helyreállítását is.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.