2017. december 14., 16:34

EU-csúcs - Megkezdődött az uniós állam- és kormányfők találkozója Brüsszelben

BRÜSSZEL. Megkezdődött az európai uniós tagországok állam- és kormányfőinek kétnapos csúcstalálkozója csütörtökön Brüsszelben, az ülés középpontjában az Egyesült Királyság EU-tagságának megszűnéséről szóló tárgyalások és a migrációs válság kérdései állnak.
201712141639020.000000000000000000000000000000000000000000000000001a_eu.jpg

A találkozó délutáni megnyitását követően először Antonio Tajanival, az Európai Parlament elnökével egyeztetnek az uniós vezetők, akiket ezután Jüri Ratas, az EU soros elnökségét betöltő Észtország kormányfője tájékoztat az előző csúcsértekezleten elfogadott döntések végrehajtásának állásáról.

Az első munkaülésen az Európai Unió és a NATO közötti együttműködéssel, valamint más biztonság- és védelempolitikai kérdésekkel foglalkoznak majd a résztvevők, a következő napirendi pont részeként pedig szociális ügyekről, az oktatásról és a kultúráról lesz szó.

A munkavacsora központi témája a migrációs válság lesz. Emmanuel Macron francia elnök és Angela Merkel német kancellár beszámol majd a minszki megállapodások végrehajtásának állásáról, és sor kerülhet az ukrajnai orosz beavatkozás miatt elrendelt uniós szankciók meghosszabbítására is. Belga kérésre emellett megvitatják majd az Egyesült államok izraeli nagykövetségének Jeruzsálembe költöztetéséről szóló washingtoni döntést is.

Péntek reggel eurócsúcsot tartanak, amelyen a valutaövezeten kívüli tagországok vezetői is jelen lesznek. A fő téma a gazdasági és monetáris unió elmélyítése lesz.

Az utolsó napirendi pont megtárgyalásán a brit kormányfő már nem vesz részt, csak a bennmaradó tagállamok vezetői, akik ekkor döntenek arról, szerintük elegendő előrehaladás történt-e a brit kiválás főbb kérdéseiről folytatott tárgyalásokon ahhoz, hogy megkezdődhessenek az egyeztetések a jövőbeli EU-brit kapcsolatokról. A szakemberek egyöntetűen úgy vélik, hogy jóvá fogják hagyni a tárgyalások megindítását.

Mogherini: a következő hetekben 15 ezer embert telepítenek haza Líbiából

Mintegy 15 ezer, eredetileg Európába tartó migránst telepítenek haza a származási országukba a következő hetekben Líbiából - jelentette be Federica Mogherini uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő csütörtökön Brüsszelben.

Az Európai Unió, az Afrikai Unió és az ENSZ közös munkájának köszönhetően eddig 16 ezer ember önkéntes hazaszállítására került sor Líbiából - közölte Mogherini a két szervezet illetékes tisztségviselőivel folytatott tárgyalásai után, az uniós vezetők csúcstalálkozójának kezdete előtt.

Hozzátette, az EU további 100 millió euróval fogja támogatni ezt a munkát, de ezen felül is pluszforrások bevonására lesz szükség.

Hangsúlyozta, a migrációs válság külső dimenzióját illetően komoly előrelépések történtek, miközben a belső dimenzióban a jelek szerint vannak még nehézségek.

Merkel: a "szelektív szolidaritás" nem működik a migrációs válság kezelésében

Nem működik a "szelektív szolidaritás" a migrációs válság kezelésében, a bevándorlás külső és belső dimenziójában is szolidaritásra van szükség az Európai Unió tagállamai között - közölte Angela Merkel német kancellár csütörtökön Brüsszelben, röviddel az uniós állam- és kormányfők csúcstalálkozójának kezdete előtt.

"Nem csak a külső határokon történő migrációkezelésében kell szolidárisnak lenni (...), ez jó és fontos, de belső szolidaritásra is szükség van" - mondta Merkel, elvetve a "szelektív szolidaritást" a tagországok között.

Megfigyelők szerint a német kancellár ezzel egyebek mellett arra utalhatott, hogy miközben a visegrádi államok vezetői a líbiai határvédelem anyagi támogatásáról döntöttek, sem Csehország, sem Lengyelország, sem Magyarország nem vesz részt a menedékkérők EU-n belüli elosztására szolgáló mechanizmusban.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.