2015. március 20., 15:38

EU-csúcs - Az iráni atomproramról tanácskoztak egyes tagországok vezetői

BRÜSSZEL. Iránról, az iszlám köztársaság atomprogramjáról, illetve az arról folytatott tárgyalások állásáról egyeztettek pénteken Brüsszelben az EU-csúcs alkalmából a kiemelt súlyú tagországok vezetői, Angela Merkel német kancellár, Francois Hollande fancia államfő és David Cameron brit miniszterelnök, valamint Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője.

Az ENSZ öt állandó tagállama - Nagy-Britannia és Franciaország mellett az Egyesült Államok, Oroszország és Kína -, valamint Németország évek óta folytat tárgyalásokat Iránnal arról, hogy helyezzék nemzetközi ellenőrzés alá a teheráni kormány nukleáris programját - azon belül főként az urándúsítási tevékenységet -, amelyről az irániak azt állítják, hogy kizárólag békés célokat szolgál, ám a nemzetközi közösségben erős gyanú él, hogy az iszlám köztársaság valójában atomfegyvert kíván előállítani.

Merkel: szavahihetőség kell a megállapodáshoz

Szavahihetőségre alapozott megállapodást kell kötni Iránnal az iszlám köztársaság nukleáris programjának nemzetközi ellenőrzés alá helyezéséről - hangsúlyozta Angela Merkel pénteken Brüsszelben.

Az EU-csúcstalálkozón részt vett német kancellár előzőleg különmegbeszélést folytatott Francois Hollande francia államfővel, David Cameron brit miniszterelnökkel, valamint Federica Mogherinivel, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével arról, hogy miként állnak az iráni atomprogramról, a nemzetközi ellenőrzés és áttekinthetőség biztosításáról folytatott tárgyalások.

Teherán azt állítja urándúsítási tevékenységéről, hogy az kizárólag békés célokat szolgál, ám a nemzetközi közösségben erős gyanú él, hogy az iszlám köztársaság valójában atomfegyvert kíván előállítani. Az átláthatóság hiánya miatt nemzetközi gazdasági szankciók vannak érvényben Iránnal szemben, amiktől Teherán szeretne megszabadulni.

A pénteki brüsszeli egyeztetésen tehát lényegében az Iránnal a nemzetközi közösség nevében tárgyaló "hatok" európai tényezői igyekeztek összehangolni álláspontjukat. Merkel az EU-csúcstalálkozó után tartott sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy a nemzetközi közösség képviselőiben megvan ugyan a politikai akarat a Teheránnal való megállapodásra, de ahhoz szavahihetőségre van szükség.

A diplomáciai naptár mindazonáltal sürget: a felek által korábban kitűzött határidő értelmében e hónap végéig megállapodásra kellene jutni a svájci Lausanne-ban a tervezett keretegyezmény főbb elemeit illetően, mielőtt nyárig átfogó egyetértést alakítanak ki az iráni atomprogram nemzetközi ellenőrzésének módozatairól, hatóköréről.

Megosztás