Érsekújvári tüntetés - a magyar és szlovák pedagógusok összefogásának egyedi példája

A mai érsekújvári tiltakozáson - melyen a szervezők becslés szerint mintegy 300-an vettek részt - ¼udovít Sebelédi, az Új Iskolai Szakszervezetek (NŠO) elnöke, az ISU egyik vezéralakja, valamint szintén a kezdeményezés képviseletében Štefan Šimonov, továbbá Jókai Tibor, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének (SZMPSZ) országos elnöke mondott beszédet, s nem utolsósorban a helyi pedagógusok és szülők képviselői is szót kaptak. Ahogy arról portálunk már korábban is beszámolt: mivel Érsekújvár szinte valamennyi iskolája csatlakozott az ISU sztrájkfelhívásához, ezért tulajdonképpen az ottani sztrájkbizottsági tagok a Szlovákiai Tanítók Kezdeményezése (ISU) előzetes beleegyezésével szervezték meg a január 28-ai tüntetést.
Novák Mónika, az érsekújvári Czuczor Gergely Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola igazgatónője az ISU sztrájkfelhívásával, illetve az e heti tüntetéssorozattal kapcsolatban kapcsolatban a Hírek.sk-nak elmondta: „Nem titkolom: annak időzítésével a parlamenti választások közeledtére való tekintettel sem, továbbá azért sem értek egyet, mert nem ez most történik a költségvetés összeállítása, a kormánynak pedig már kevés alkalma van összeülni, és problémákat oldani. Azt viszont teljes mértékben megértem, hogy ennek a tiltakozó akciónak megvoltak az előzményei, amelyek mostanra fajultak odáig, hogy a pedagógusok figyelmen kívül hagyva az aktuális politikai helyzetet, a tettek mezejére léptek“.
Arról is beszámolt, hogy egy szlovák alapiskola kivételével valamennyi érsekújvári iskola megállapodott, hogy egész héten részt vesz az ISU által kezdeményezett sztrájkban, így az általa irányított oktatási intézmény valamennyi pedagógusa is már hétfőtől sztrájkol.
„Korábban megegyeztünk, hogy valamennyi csatlakozó iskola tantestülete együtt, csendesen vonul ki a Fő téri tüntetésre, s ez így is történt. Sőt, azok is erkölcsi támogatásukról biztosítottak bennünket, akik előzőleg a sztrájkfelhíváshoz ugyan tantestületileg nem csatlakoztak, de szimpatizálnak az ISU követeléseivel. Időközben a járás több községe is jelezte, hogy csatlakozik hozzánk. A mai tüntetésen a helyi pedagógusok és szülők egy-egy képviselője is szót kapott. Hangsúlyoznám: a helyi szlovák és magyar pedagógusok maihoz hasonló méretű összefogására régóta nem volt példa. Felettébb örvendetes, hogy ez alkalommal minden kérdésről egyöntetű megegyezés született a helyi sztrájkbizottság magyar és szlovák tagjai között, akik a hét folyamán folyamatosan közösen tájékoztatták az iskolaigazgatókat“ – fejtette ki a továbbiakban Novák Mónika.
Az igazgatónő hangsúlyozta azt is, hogy a sztrájkfelhívás és tüntetéssorozat nem csupán a pedagógusbérek emeléséről szól, hanem sokkal többről van szó.
„Iskolánk is azért csatlakozott a kezdeményezéshez, mert az ISU követeléseivel is egyetértünk, ám azok SZMPSZ általi kiegészítésével, tehát a hazai magyar tannyelvű oktatási intézmények specifikus követeléseivel pedig már teljes mértékben azonosulni tudunk. Tény, hogy akárcsak más hazai ágazatokban, úgy az oktatásügyben is alacsonyak a bérek. Ez esetben azonban sokkal többről, például kisiskoláink helyzetéről, a magyar iskolákat érintő anyanyelvi óraszámról, a megoldatlan tankönyvellátásról, továbbá az iskolák tanmenetét érintő, gyakorta változó szabályokról és a sokszor káros tantervmódosításokról is szó van“ – sorolta az indokokat, amelyek térségük pedagógusait is közös tiltakozásra, hanguk hallatására ösztönözte.
Végül megértésükért, erkölcsi támogatásukért köszönetet mondott a helyi szülőknek, akik nem elégedetlenkedtek a tanítás szüneteltetése miatt.
„Sejtem: akadnak olyan szülők, akiknek sztrájkunk idején gondot okoz gyermekei elhelyezése, ám emiatt egyetlen szülő sem fordult hozzám panasszal. Ezúton is köszönetet mondok szolidaritásukért és támogatásukért! Ha a szülői társadalom országos viszonylatban is mellénk áll, tudatosítva, hogy tiltakozásunk nem csak a béremelésünkről szól, hanem gyermekeik, az oktatás nívójának emelése érdekében is történik, akkor még hatékonyabb és sikeresebb lehet az ISU tiltakozó akciója“ – zárta tájékoztatását.
Az alábbiakban teljes terjedelmében közöljük Jókai Tibor érsekújvári tüntetésén elhangzott beszédét:
Tisztelt sztrájkszervező Szlovákiai Tanítók Kezdeményezése!
Kedves magyar és szlovák Pedagógusok, Kollégák!
Engedjék meg, hogy az Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) Országos Elnöksége nevében mindenekelőtt az érsekújvári pedagógusokat köszöntsem, akik példát mutattak összetartásban a szlovákiai kollégák előtt, jogos követeléseink teljesítéséért.
Az SZMPSZ, mint a Szlovák Köztársaság területén működő önálló jogi személy, az alapszabályzatának és programjának értelmében immár negyedszázada a hazai magyar oktatásügy fejlesztéséért dolgozik.
A sztrájkfelhívás kapcsán úgy döntöttünk, levélben fordulunk a Szlovákiai Tanítók Kezdeményezéséhez, melyben tájékoztattuk a sztrájkot szervezőket, hogy szakmai szervezetként egyetértünk a sztrájkfelhívásban közzétett követelésekkel.
Egyúttal támogatásunkról biztosítottuk a szervezőket, és kértük a Szlovákiai Tanítók Kezdeményezésének vezetőit, hogy a szlovákiai magyarság oktatásügyének specifikus problémái megoldását sürgető követeléseinket, melyek szövetségünk alapszabályzatából és programjából adódnak, vegyék fel a követelések sorába.
Ezek a következők:
A nemzeti kisebbségek iskoláinak egyenjogúsítása.
Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a magyar tanítási nyelvű alapiskolák első évfolyamaiban az anyanyelv oktatására öt órát, a szlovák tanítási nyelvű iskolákban pedig kilenc órát ír elő a tanterv.
A minimális osztálylétszámokra vonatkozó törvény eltörlése.
Valamint az anyanyelvi oktatásra vonatkozó előírások módosítása.
A pozsonyi hétfői nagygyűlésen a szónoki emelvényről elhangzott a magyar iskolákat érintő követelés is, ami azt jelentette, a sztrájkszervezők jogosnak tartják követeléseinket.
A Szlovák Tanítók Kezdeményezése vezetőjével, Crmoman úrral telefonon egyeztetjük a történéseket. A pozsonyi nagygyűlés után azzal a kéréssel keresett meg, hogy az érsekújvári tiltakozó nagygyűlésre szóló meghívót küldjük szét a magyar tanítási nyelvű intézményeknek. Ezzel kapcsolatosan fogalmaztam meg levelünket, amelyet tegnap minden érintett intézmény megkapott, melyben ajánlottam, hogy a résztvevő iskolák hozzanak magukkal magyar feliratú transzparenseket, ezzel is kifejezve egyetértésünket a szlovák kollégák követeléseivel.
Érsekújvár Fő teréről üzenjük a magyar iskolák pedagógusainak, hogy minél nagyobb számban csatlakozzanak a pedagógusok azon táborához, akik a tanárok és nevelők jobb társadalmi és anyagi megbecsülésért, jobb munkakörülményekért, valamint színvonalas, minőségi oktatásért harcolnak! Tegyék ezt lelkiismeretük és szabad akaratuk szerint!
Egységben az erő, mutassuk meg, hogy mi pedagógusok képesek vagyunk összetartásban és megértésben példát mutatni nemzetiségi hovatartozásra való tekintet nélkül! Közös harcainkban sok sikert kívánok Önöknek, nekünk, magyar és szlovák pedagógusok! - zárta felszólalását Jókai Tibor, az SZMPSZ elnöke.
