Erősödik a pénzügyi szabályozás
A hétfői luxembourgi ülésen - amelyen Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter elnökölt - jóváhagyták a tagországoknak szánt országspecifikus ajánlásokat, amivel lehetővé válik, hogy az állam- és kormányfők csütörtöki és pénteki találkozóján lényegében lezáruljon a gazdasági koordináció új típusú gyakorlata, az idei európai szemeszter.
Matolcsy György a találkozó utáni sajtótájékoztatón úgy értékelte, hogy az EU magyar elnöksége elérte azokat a céljait, amelyeket az uniós gazdasági kormányzás kiépítése, a pénzügyi szabályozási keret erősítése, valamint az úgynevezett európai szemeszter elindítása területén tűzött maga elé. Úgy vélte, az Európai Parlament esetében is közelebb került a az elnökség kiemelt feladatai közé tartozó hat jogszabály jóváhagyása azzal, hogy a miniszteri tanács elfogadta az uniós intézmények álláspontját egymáshoz közelítő magyar kompromisszumos javaslatot.
A parlament kedvező esetben már most csütörtökön elfogadhatja a tervezetet.
Amennyiben a képviselőtestület pozitívan szavaz, hamarosan a gazdaságirányítás új rendszere kerülhet helyére az unióban. Ez segíthet visszaállítani az európai gazdaság iránti bizalmat is - emelte ki Matolcsy György.
Olli Rehn pénzügyi biztos a miniszteri találkozót követő sajtótájékoztatón hangoztatta, hogy a hat jogszabály a nemzetközi gazdasági válságra adott átfogó uniós válasz mérföldkövének számít, mert olyan eszközt ad az EU kezébe, amellyel a mostanihoz hasonló krízisek megelőzhetők.
Ami a tagországoknak szánt nemzeti ajánlásokat illeti, Rehn annak a reményének adott hangot, hogy a tagállamok azokat végre is hajtják, illetve beépítik a jövő évi nemzeti költségvetési tervezetekbe. Az ajánlások eredeti szövege mindazonáltal több helyütt változott az eddigi jóváhagyási folyamat során, továbbá azokat még az állam- és kormányfők is áttekintik.
Az ülés eredményeit ismertetve Matolcsy György jelezte, hogy a tanács a pénzügyi szabályozás javításában is haladást ért el. Az EIB-vel kötött megállapodásokról hírt adó közlemény szerint az uniós beruházási bank 300 millió euró kedvezményes kölcsönt a Közlekedés Operatív Program (KÖZOP) és a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) beruházásaira nyújt, 300 millió eurót a vidékfejlesztési program keretében való felhasználásra, 80 millió eurót egyes kistérségek megközelíthetőségét javító kisebb projektek finanszírozására, és 55 millió eurót a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program (TIOP) keretében egészségügyi infrastruktúrával kapcsolatos beruházások támogatásra ad.
Megállapodást írtak alá arról is, hogy az Európai Unió saját beruházási bankja hozzájárul a magyar elnöksége alatt kidolgozott uniós Duna-stratégia megvalósításához. Az EIB az elmúlt két évben összesen 3,6 milliárd euró kihelyezéséről döntött Magyarország javára, az idén aláírt hitelszerződések összértéke pedig már most közel 900 millió euró.
A találkozó margóján az Európai Beruházási Bank (EIB) összesen 735 millió euró értékben négy új hitelről írt alá szerződést magyar partnereivel uniós alapokból támogatható kiemelt magyarországi térségfejlesztési beruházások finanszírozására.