EP-választások - Nem indít önálló listát az EMNP
Kifejtette: a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elutasította az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) azon kezdeményezését, hogy az erdélyi magyar politikai szervezetek hozzanak létre választási koalíciót, és szombaton az RMDSZ nyilvánvalóvá tette, különutasként indul. Megjegyezte: a választási törvény nem szab meg a koalícióknak - a pártra érvényes - öt százaléknál magasabb küszöböt, de az RMDSZ számára a "pártérdek fontosabb volt", mint a közakarat, amelyet a mértékadó értelmiségiek együttműködésre szólító nyílt levele is jelzett.
A EMNP Országos Választmánya székelyudvarhelyi ülésén úgy értékelte, az RMDSZ az erdélyi magyarság brüsszeli képviseletét kockáztatja, amit ebben a helyzetben csak úgy lehet biztosítani, ha a Tőkés László a Fidesz jelöltjeként szerez mandátumot hét éve megkezdett brüsszeli munkája folytatására.
Az EMNP megerősítette, hogy védnökét, Tőkés Lászlót, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT), illetve a Kárpát-medencei Magyar Autonómiatanács elnökét tartja legalkalmasabbnak az erdélyi magyarok brüsszeli képviseletére.
"Olyan döntést kellett hoznunk, hogy ne kockáztassuk az erdélyi magyarok képviseletét, másrészt lehetőséget biztosítsunk ennek a munkának a folytatására. Azt javasoljuk védnökünknek, fogadja el az Orbán Viktor vezette Fidesz-Magyar Polgári Szövetség felkérését és a Fidesz jelöltlistáján induljon a EP-választásokon, hogy biztosan legyen az erdélyi magyaroknak az EP-képviselete" - ismertette pártja választmányi határozatát Toró T. Tibor.
A 2009-es EP-választásokon az RMDSZ és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) által létrehozott Magyar Összefogás listája - a román választók alacsony részvétele közepette - a leadott voksok kilenc százalékát kapta meg. A választási hatóságoknál RMDSZ-jel alatt bejegyezett közös listát Tőkés László, az EMNT elnöke vezette, mellette az RMDSZ két politikusa, Winkler Gyula és Sógor Csaba szerzett még EP-mandátumot.
Romániának 32 helye lesz a május végén megválasztandó Európai Parlamentben. A romániai magyarság az ország lakosságának hat és fél százalékát teszi ki. A 2012-es parlamenti voksoláson az RMDSZ a képviselőházi voksok 5,13 százalékát, az EMNP a szavazatok 0,64 százalékát szerezte meg. A választási küszöb ötszázalékos volt.