2016. május 25., 14:52

Emelkednek a pedagógusbérek, maradnak a kisiskolák

POZSONY. Emelkednek a tanárok bérei 2016. szeptember elsejétől. A regionális és a felsőoktatásban dolgozó pedagógusokra 6 százalékos fizetésemelés vár, amely a bértarifákban jelenik majd meg. Mindezt a közalkalmazottak javadalmazását érintő törvénymódosító javaslat biztosítja, amelyet 2016. május 25-i, szerdai ülésén hagyott jóvá a kormány. A kabinet az alsó tagozatos iskolák esetében a minimális diáklétszámot előíró kvóták eltörlését is jóváhagyta.
201605251410540.KISISKOLAK_1-2.jpg

A béremelésről szóló módosító javaslatot Peter Plavèan oktatásügyi miniszter terjesztette elő gyorsított eljárásban, eleget téve ezzel a 2016-2020-as választási ciklusra vonatkozó kormányprogramban foglaltaknak.

A regionális oktatásról szóló fejezetben a kormány elkötelezte magát amellett, hogy megteszi a szükséges jogszabály-módosításokat annak érdekében, hogy a pedagógiai és szakmai alkalmazottak tarifabérei 2016. szeptember elsejétől átlagosan 6 százalékkal emelkedhessenek. 2018. január elsejétől kezdődően a fizetések évi 6 százalékkal emelkednének, feltéve, hogy sikeresen végrehajtásra kerülnek az oktatási és nevelési rendszert érintő alapvető belső változtatások. A kormány a felsőoktatásban alkalmazott pedagógusok béreinek emelésére is kötelezettséget vállalt.

Az alap- és középiskolák, valamint a felsőoktatási intézmények pedagógusbéreinek emelése idén előreláthatólag 32,5 millió eurójába kerül majd az államnak. Az említett összeg legjelentősebb tétele az államkasszát, 6,5 millió euró a települések, illetve több mint 330 ezer euró pedig a megyei önkormányzatok költségvetését terheli majd.

A hatszázalékos béremeléssel a pedagógusok elégedetlenek. A vonatkozó dokumentumot a tárcavezető ellentmondásokba ütközve tette a kormány asztalára. A törvénymódosító javaslattal ugyanis a Szlovákia Városok és Falvak Társulása (ZMOS), a Szakszervezeti Szövetségek Konföderációja (KOZ), a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV), a Szlovákiai Oktatásügyi és Tudományos Dolgozók Szakszervezete (OZPŠaV), a Szlovák Tanári Kamara (SKU), a Szlovák Köztársaság Egészségügyi Szakközépiskoláinak Szövetsége (ASZŠ SR) és a Nevelési Tanácsadók Szövetsége (AVP) sem értett egyet. Az SKU továbbra is kitart azon követelése mellet, hogy az év végéig 140 euróval emeljék a pedagógusok fizetéseit. A kamara vezetője, Vladimíra Crmoman szerint a béremelés által vonzóbbá válna a tanári pálya.

Eltörlik a kisiskolák esetében az osztályonkénti minimális diáklétszámról szóló kvótát

Kikerülnek a vonatkozó, újonnan bevezetett törvényből a kisiskolák működését ellehetetlenítő minimális diáklétszámot előíró kvóták, azaz említett oktatásügyi intézmények nem szűnnek meg, lévén a vonatkozó törvénymódosító javaslatot szerdai ülésén ugyancsak jóváhagyta a kormány. A kvóták alól mind a nemzetiségi, mind a szlovák tannyelvű iskolákat kivonják. Az intézkedés azonban csak az alsó tagozattal rendelkező intézményekre vonatkozik, a teljes szervezettségűekre nem.

A módosító javaslatot Peter Plavèan oktatásügyi miniszter terjeszti elő gyorsított eljárásban. Ennek oka, hogy a törvénymódosító javaslat már a 2016/2017-es tanév kezdetétől fogva hatályra léphessen.

A szaktárca szerint potenciálisan 60 kisiskolát fenyegetett a megszűnés. Az érintett alapiskolák közül 3 felett Pozsony megyében, 11 felett Nagyszombat megyében, 10 felett Nyitra megyében, 7 felett Besztercebánya megyében, 5 felett Kassa megyében, 1 felett Zsolna megyében, 2 felett Trencsén megyében és 21 felett Eperjes megyében lengett a megszűnés fenyegető pallosa.

Lehetséges megszűnésük egyebek mellett szembe ment a kisebbségek identitásának, nyelvének, kultúrájának és hagyományainak ápolását és megőrzését célzó kormányzati törekvésekkel – indokolt a minisztérium.

Megosztás