2018. augusztus 30., 14:30

Emberi jogi szervezetek a menekülttáborok bezárását követelik Ausztráliától

A közelgő Csendes-óceáni Fórum (FIP) csúcstalálkozójának alkalmából az Amnesty International és nyolcvan másik nem-kormányzati szervezet csütörtökön felszólította a FIP tagállamait, gyakoroljanak nyomást Ausztráliára annak érdekében, hogy bezárja Nauru és Manus szigeteken lévő menekülttáborait.

nauru-menekulttabor.jpg
Fotó: wsj.com

A csendes-óceáni államok vezetői szeptember 3-6. között tartanak találkozót Nauru szigetén, nem messze attól a - Canberra által fenntartott - tábortól, amelyet jogvédők "Ausztrália Guantánamójának" neveznek.

Ausztrália 2012 óta a Pápua Új-Guineához tartozó Manus szigetén és Naurun helyezte el azokat a menedékkérőket, akik a tengeren át érkeztek. A jelenleg érvényes szabályok szerint ők akkor sem léphetnek be Ausztráliába, ha menedékkérelmüket elfogadják, arra hivatkozva, hogy a menekülttáborokban már nincsenek veszélyben. A zárt menekülttáborok létrehozását az ENSZ és különböző jogvédő csoportok is bírálták, "embertelennek" nevezve az ott uralkodó életkörülményeket.

Az emberjogi szervezetek nyílt levélben szólították fel a FIP-tagállamokat, lépjenek fel "a térség szégyenfoltja" ellen.

A csendes-óceáni államok vezetői nem hagyhatják többé figyelmen kívül a problémát, ellenkezőleg, ennek kell lennie a csúcstalálkozó legfontosabb napirendi pontjának"

- mondta Roshika Deo, az AI csendes-óceáni irodájának kutatója.

Az AI és a kérdésben mellé álló szervezetek információi szerint a Naurura és a Pápua Új-Guineához tartozó Manus szigetén található táborba küldött emberek "kegyetlen és megalázó" bánásmódban részesülnek, beleértve a szexuális bántalmazást is.

Egy ausztrál menekültügyi szervezet adatai szerint a naurui táborban több mint 200 ember él, köztük sokan kiskorúak.

Az összesen huszonegy négyzetkilométeres Nauru komoly pénzügyi támogatást kap Canberrától a táborokért cserébe, ami a szigetállam szinte egyetlen bevételi forrása, miután a kétezres évek elejére gyakorlatilag teljesen kibányászta egyetlen ásványkincsét, a foszfátot. A foszfátbányászat komoly környezeti k károkat is okozott a szigetállam élővilágában.

A naurui kormány már most korlátozásokat vezetett be a szeptemberi csúcstalálkozó miatt: kilátásba helyezte azt is, hogy bevonja azoknak az újságíróknak a vízumát, akik a területén lévő tábort lefotózzák vagy filmezni próbálják, továbbá kitiltotta a csúcstalálkozóról az ausztrál ABC televíziót.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.