Előttünk a hőingadozások hava

A legmagasabb nappali hőmérséklet szombaton 1 és 6 fok közé emelkedik, bár csökkenő felhőzet esetén akár 8 fok is lehetséges. 1500 méteres magasságtól kezdődően 2 fok körüli értékeket mutathatnak a hőmérők.
A hidegfrontot megelőzően délnyugati irányból átmenetileg meleg, nedves, párás légtömegek áramlanak térségünkbe. Helyenként ónos ködszitálásra, 1600 métertől kezdődően havazásra is számíthatunk tájékoztatnak róla internetes oldalukon a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ) munkatársai. Gyenge, déli szél fúj.
Vasárnap 2 és 8, hétfőn 2 és 13, kedden akár 3 és 14 fokig kúszhat fel a hőmérők higanyszála.
Tehát főként hétfőn és kedden számíthatunk az előttünk álló héten a február elején megszokott hőmérsékleti értékekhez képest szokatlanul enyhe időre. „Az újabb lehűlés várhatóan a jövő hét közepén éri majd el az országot, amikor is ismét fagypont alá csökken majd a hőmérséklet. Az elkövetkező hetekben várhatóan ugyancsak egymást váltják majd a hidegebb és melegebb időszakok. A tél egyelőre még nem int nekünk búcsút, hiszen még előttünk áll a február“ - vélekedett Pavol Faško, a SHMÚ meteorológusa.
Az idei tél problémája a hőmérsékletingadozás és az egymástól merőben eltérő értékek. Esetenként -20 fokig hűl le a levegő, míg máskor olyan időszakok köszöntenek ránk, amikor még éjjel sem csökken fagypont alá a hőmérséklet. Például 2016. január 27-én, szerdán, Poprádon rekordszintű magasságokba emelkedett a nappali hőmérséklet, hiszen 9,1 fokot mértek, amivel megdőlt a 2002. január 22-i 8,9 fokos melegrekord.
Február elején akár újabb melegrekordok dőlhetnek meg. Ez ugyanis egy olyan időszak, amikor térségünkben jelentős különbségek szoktak mutatkozni a legalacsonyabb és a legmagasabb mért hőmérsékleti értékek között. Akár 40 fokos különbségek is lehetségesek. Csehországban idén már volt példa hasonló hőingadozásra. Sőt, a Šumava dermesztő katlanjában mért legalacsonyabb és a Vimperkben múlt kedden mért legmagasabb hőmérsékleti érték közötti eltérés elérte az 50 fokot.