Először láthatók az Andrássy család ékszerei

Az Arany, rubint, gyémánt… című kiállítás ünnepélyes megnyitója július 18-án, 17.00 órakor lesz. A nagyközönség csak 4 napig csodálhatja meg az eddig nem látott különleges ötvösmunkákat, amelyeket az 50-es évektől 2000-ig Kassán őriztek.
„Amikor II. Andrássy Manó, az utolsó tulajdonos elhagyta a kastélyt, a kincsek rejtett helyre kerültek. Be voltak falazva a grotta, sala terrena vastag falaiba, így túlélték a háború utolsó napjait, s megmaradtak az utókor számára. Ezeket az 50-es években találták meg. Ekkor kerültek el a kastélyból, és 2000-ben kerültek vissza” – magyarázta portálunknak Krajèi Judit, a Betléri Múzeum menedzsere. Hozzátette: nagyon gazdag, több mint 120 darabos gyűjteményről van szó, amelyben egyebek mellett kalaptűk, gyűrűk, nyakékek és fülbevalók is találhatók. „Nemcsak Andrássy Manó, de az egész család gyűjteményéről beszélhetünk” – jegyezte meg.
II. Andrássy Manó gróf az ékszergyűjteményről pontos leltárt és foto-dokumentációt készített. Sajnos a gyűjtemény nem maradt meg teljes egészében az utókor számára. Ennek miértjeire is keresi a választ Barczi Gyula, a betléri kastélymúzeum megbízott igazgatója gróf Andrássy Manó műgyűjtői, mecénási és művészeti tevékenységét bemutató előadásán keresztül, amelyet az ékszerek bemutatása előtt hallgathatnak meg az érdeklődők.
„Ez nem egy klasszikus múzeum, amely gyűjtötte a képzőművészeti vagy iparművészeti anyagot. Itt megmaradt valami, ami teljes mértékben bemutatja, mivel volt körülvéve egy arisztokrata család a 19. és a 20. század fordulóján” – mondta a betléri kastélymúzeumról Barczi Gyula, az intézmény megbízott igazgatója.
Az ékszerkiállítás péntektől hétfőig, vagyis mindössze négy napig látható a kastély 2. emeleti részében. S nemcsak a megszokott tárlatvezetési időpontokon, de július 19-én, szombaton este 8 órától kosztümös tárlatvezetésre is várják a kastély vendégeit. Az Andrássy család ékszereit 18 hónap múlva, a krasznahorkai vár megnyitásakor láthatja újra a nagyközönség.
