2013. november 22., 20:54

Először adták át az Oláh György Magyar Matematikai Tehetség Díjat

RÉVKOMÁROM. A november 22-24-én a Selye János Gimnáziumban zajló XXI. Nagy Károly Matematikai Diáktalálkozó megnyitó ünnepségén első alkalommal adták át a 2012. június 30-án váratlanul elhunyt Oláh György felvidéki középiskolai matematikatanár emlékére, Tarics Péter újságíró kezdeményezésére alapított Oláh György Magyar Matematikai Tehetség Díjat.

„E díjat Keszegh István révkomáromi és Mészáros József galántai gimnáziumi matematikatanárral, továbbá Oláh Máriával, a díj névadójának özvegyével együtt az egyéves gyászidőszak letelte után alapítottuk meg az ifjú tehetségek felkutatása és gondozása terén évtizedeken át áldásos tevékenységet kifejtő szaktekintély, régi jó barátom és lelki társam emlékére. Számomra borzasztó fájdalmas dolog az ő halála, s e díjat is részben azért kezdeményeztem, hogy az emléke és az általa képviselt szellemiség továbbra is köztünk maradjon“ – magyarázta szándékát portálunknak Tarics Péter.

Oláh György 42 éven át felbecsülhetetlen értékű munkát végzett a magyar matematikai tehetségek felkutatásában és gondozásában. Tanítványai komoly eredményeket értek el a bel- és külföldi, illetve nemzetközi matematika-versenyeken. Számos tehetséggondozással kapcsolatos tanulmányt és cikket írt különféle kárpát-medencei lapokba. Több tankönyvvel, példatárral, fordítással járult hozzá a matematikai ismeretek bővítéséhez és népszerűsítéséhez. Sok-sok szakmai előadást tartott a Kárpát-medence magyarlakta vidékein. Nevéhez négy nemzetközi matematikai verseny rendszeres szervezése fűződik. A matematika tanítását mindig gondosan összekötötte a magyarságtudat erősítésével. Két alkalommal kapott Beke Manó-díjat, s a többi között a Felvidéki Magyar Pedagógus Díjnak, Komárom város Polgármesteri Díjának és a Tóth Ilona Alapítvány Emlékplakettjének volt a tulajdonosa. 2013-ban posztumusz Magyar Örökség-díjjal tüntették őt ki.

„Nagy örömmel tölt el, hogy Keszegh tanár úr folytatja a Nagy Károly Matematikai Diáktalálkozó szervezését“ – jelentette ki Tarics. Hozzáfűzte: a kuratórium az új díjat minden évben annak a magyar középiskolásnak ítéli oda, aki a díj átadását megelőző tanévben kiemelkedő eredményeket ért el elsősorban a Nemzetközi Magyar Matematika Versenyen, illetve a különböző kárpát-medencei és nemzetközi matematika viadalokon. Felváltva magyarországi és az elszakított magyar nemzetrészekhez tartozó diákok részesülhetnek ebben a megtiszteltetésben.

“Az egyes régiók (Magyarország, Felvidék, Erdély, Kárpátalja, Délvidék, Muravidék) felelősei – minden évben megismerve saját térségük legjobb versenyzőit – bekérik azoknak minden versenyeredményét, melyek alapján javaslatot tesznek a kuratóriumnak, elküldve az arra legérdemesebbek teljes eredménylistáját. Amiatt, hogy kétévenként kerül sor a magyarországi, illetve a határon túli magyar diákokra, a kuratórium szükség esetén a szóban forgó két év versenyeredményeit is figyelembe veszi. A régiófelelősök a kuratóriumnak legkésőbb az adott év szeptember 30-áig tesznek a díjazott személyére vonatkozó javaslatot. A kuratórium legkésőbb az adott év október 31-éig konszenzussal hozza meg döntését. A díj tárgyiasult formája Domonkos Béla érdi szobrászművész ez alkalomra készített Oláh György-emlékérméje, továbbá egy díszmappába helyezett elismerő oklevél, kiegészítve Oláh György fényképpel ellátott életrajzával, könyvajándék és 100 euró pénzjutalom“ – tájékoztatott a díj ötletgazdája.  

A díjat minden évben a révkomáromi Nagy Károly Matematikai Diáktalálkozó megnyitó ünnepségén adják majd át, mivel 1991-ben Oláh György hívta életre ezt a találkozót, amelyet 2010-ig személyesen szervezett. Rendhagyó módon idén kimaradt a pályázati folyamat, amely helyett az alapítók döntöttek a díjazott személyéről.  

“A mai jelképes díjátadáson nem középiskolást, hanem egy 23 éves pécsi tehetséget, Huszár Kristófot jutalmaztuk. Az ő kiválasztása a díjalapítók közös döntése alapján történt. Mindnyájan több éve ismerjük őt, mert az egyedi feladat-megoldásainak, kimagasló versenyeredményeinek, szakmai publikációs tevékenységének és a sajátos matematikai gondolkodásmódjának köszönhetően már fiatalon hírnévre tett szert. Többször vett részt az Oláh György által szervezett balatonberényi táborban, ahol alaposan megismerkedtek egymással" – mondta el Tarics. Azt is elárulta, hogy sikeres magyarországi pályázatoknak köszönhetően már a következő 5 évre is elkészülhetett az Oláh György-emlékérem. Az azonban még nem dőlt el, hogy 2014 novemberében magyarországi vagy határon túli diák részesülhet-e az új díjban. “Ez a döntésünk majd az eredménylisták ismeretében körvonalazódik” – szögezte le.

Huszár Kristóf 2013-ban a budapesti Eötvös Lóránd Tudományegyetem (ELTE) matematika szakán kiváló minősítésű oklevelet szerzett. Egyetemistaként a többi között Erasmus-ösztöndíjjal a nagy múltú Heidelbergi Karl Ruprecht Egyetemen és az Egyesült Államok-beli Beloit Kollégiumban képezte magát tovább. Szeptembertől öt éven át az ausztriai Klosterneuburg-i Tudományos és Műszaki Intézet PhD-hallgatójaként csiszolja tudását. Meghatódva vette át a díjat, azután készségesen nyilatkozott portálunknak.

“Nagyon meglepődtem, amikor a megnyitó ünnepségen elhangzott, hogy először jelképesen én kapom meg ezt a díjat, hiszen már nem vagyok középiskolás. Ugyanakkor ez számomra hatalmas megtiszteltetés. Oláh Gyuri bácsit 2006 nyarán a balatonberényi matematika-tábor egyik általa tartott foglalkozásán ismertem meg. Már akkor magával ragadott a sajátos stílusa, közvetlensége, nyitottsága, humora, majd délutánonként volt alkalmunk elbeszélgetni egymással. Õszinte érdeklődésem láttán Gyuri bácsi meghívott a következő Nagy Károly Matematikai Diáktalálkozóra, és 2006 óta minden évben nagy örömmel jöttem ide, mert szerintem ez egy fantasztikus program. Azt pedig óriási megtiszteltetésnek éreztem, hogy miután leérettségiztem, előadóként is meghívást kaptam a diáktalálkozóra, ahol tőlem pár évvel fiatalabbaknak adhattam át egy-egy érdekes témakörrel kapcsolatos ismereteimet” – idézte fel a díjazott.

“Szeretném elérni, hogy majdani tanár-kutatóként megtaláljam az egyensúlyt a matematikai kutatások, a tanítás és a család között. Azt gondolom, hogy egy kutató életében mindig nagy lehetőség az, ha külföldön tapasztalatokat szerezhet, hiszen világszerte másként közelítik meg ugyanazokat a szakmai kérdéseket, amiből nagyon sokat lehet tanulni. Nagy álmom azonban az, hogy miután a világ több pontján sikerül új ismereteket és tapasztalatokat szereznem, azokat majd Magyarországon adhassam tovább az érdeklődőknek. Remélem, hogy lehetőségem nyílik erre” – árulta el az ifjú tehetség.

Oláh Mária nem titkolta: nagy boldogsággal tölti őt el, hogy a férje egykori barátaival együtt megalapíthatták ezt a díjat, és az idei díjazott kiválasztásával is teljes mértékben egyetért. “Az idei díjra az anyagiakat négyen adtuk össze, de a további években már pályázati támogatást igénylünk. Annak is örülök, hogy az idei díjat egy olyan fiatalember kapta, aki bár nem volt a férjem közvetlen tanítványa, de a balatonberényi és a fonyódi matematikai diáktáborokban szoros tanár-diák viszonyba kerültek egymással. Az is örvendetes, hogy lett, aki átvette a férjem által hátrahagyott stafétabotot. Keszegh István, a Selye János Gimnázium tanára ugyanis két év kihagyás után elvállalta a Nagy Károly Matematikai Diáktalálkozó szervezési feladatkörét” – foglalta össze az özvegyasszony.

Keszegh az említett döntését portálunknak így indokolta: ”Sajnálatos, hogy Oláh Gyuri barátunk már nem lehet köztünk! Mivel a matematika-tanárok tudták, hogy e diáktalálkozó szervezésébe előzőleg besegítettem neki, megkértek, hogy Gyuri halála után vállaljam el a szervezési feladatkört. Úgy gondolom, nagyszerű lehetőség, hogy a kárpát-medencei ifjú matematikusok és tanáraik minden évben találkozzanak egymással, ezért folytatom az 1991-ben életre hívott kezdeményezést. E találkozó gerincét hazai és határon túli magyar matematikusok előadásai képezik, de a három nap folyamán szakítunk időt kulturális programokra, a révkomáromi vár megtekintésére, kötetlen szakmai-baráti beszélgetésekre, és Révkomárom polgármestere is fogad bennünket. Gyuri barátom szavaival élve: küldetést teljesítünk, amikor matematikát tanulunk és tanítunk – magyarul”.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.