Elnökválasztásról és alkotmányos reformról is szól az ukrán megállapodás
A kijevi híradások szerint a megállapodás megfosztaná Viktor Janukovics államfőt hatásköreinek egy részétől. Az Ukrajinszka Pravda című napilap úgy fogalmaz, hogy a megállapodás "előirányozza az elnöki hatáskörök korlátozását a 2004-es alkotmányhoz történő visszatéréssel 48 órán belül". A lapot tájékoztató források szerint a megállapodás értelmében tíz napon belül koalíciós kormány alakul Ukrajnában, és Janukovics abba is beleegyezett, hogy az idei év decemberében előre hozott elnökválasztást tartsanak az országban.
Az ukrán elnöki hivatal sajtószolgálata péntek reggel jelentette be, hogy megállapodás jött létre a belpolitikai válság megoldása érdekében Viktor Janukovics ukrán elnök és az ellenzék vezetői között, Frank-Walter Steinmeier német és a Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter, illetve Vlagyimir Lukin, Oroszország emberi jogi ombudsmanja közvetítésével.
Az egyeztetések egész éjszaka folytak, péntek reggel értek véget, és az ukrán elnöki hivatal közlése szerint péntek délben írják alá a válság rendezését célzó megállapodást. Más részletek hivatalos forrásból nem váltak ismertté, és sem az ellenzék, sem az unió részéről nem erősítették meg az egyezséget. A lengyel kormány szóvivője közölte, hogy a megállapodás szövege még nincs kész.
"Egyelőre tárgyalásokról beszélünk, nem egy kész dokumentumról" - mondta Malgorzata Kidawa-Blonska a lengyel közszolgálati tévének nyilatkozva. A szóvivő felhívta a figyelmet arra, hogy az ukrán hatalom már számos alkalommal becsapta a tüntetőket, ezért nem bíznak benne. "A legnagyobb probléma az, hogy meg kell győzni a Majdant arról, ha a megállapodás aláírják, akkor be is tartják"- mondta Kidawa-Blonska.
Laurent Fabius francia külügyminiszter is úgy nyilatkozott, hogy még további egyeztetések tárgyát képezi az ukrán válság rendezéséről szóló megállapodás. "Délnél korábban még nem lehet biztosat mondani" - jelentette ki Fabius az Europe 1 francia kereskedelmi rádiónak, óva intve a túlzott várakozásoktól. Hozzátette: az ellenzéki vezetők még konzultálni akarnak azokkal, akiktől felhatalmazást kaptak a tárgyalásokra.
Elmondta, hogy a péntek reggelig tartó tárgyalásokon minden témáról szó volt: arról, hogy miként vessenek véget az erőszaknak, az alkotmányos változtatásokról és a választásokról. A francia külügyek irányítója a német és a lengyel külügyminiszterrel együtt részt vett a kijevi egyeztetéseken, de csütörtök este Ukrajnából Kínába utazott egy régóta betervezett látogatásra.
Az ukrán belügyminisztérium közlése szerint a "kijevi rendbontások résztvevői" tüzet nyitottak péntek délelőtt a rendőrökre. A tárca közleménye szerint Kijev központjában, az Insztitutszka utcában nyitottak rájuk tüzet ismeretlenek, és megkíséreltek eljutni a parlamenthez.
Közben péntek délelőtt megkezdődött, és azonnal botrányba is fulladt a parlament ülése. Az Interfax hírügynökség szerint miután Volodimir Ribak, az ukrán parlament elnöke közölte, hogy délután négy óráig szünetet tart a parlament, három ellenzék párt képviselői az elnöki pulpitushoz rohantak, követelve az ülés folytatását. Elharapództak az indulatok, dulakodni kezdtek, majd összeverekedtek a kormánypárti és az ellenzéki képviselők.
Az ukrán ellenzék azt javasolta pénteken, hogy a parlament a nap folyamán fogadjon el olyan törvényt, amely felmentené a kormányellenes tüntetés résztvevőit a büntetőjogi felelősség alól és előirányozná Julija Timosenko bebörtönzött volt miniszterelnök szabadlábra helyezését.
"Azt javasoljuk, hogy ne az amnesztiáról szóló törvényről szavazzunk pénteken, hanem a büntetőjogi felelősség alóli felmentésről. Szorgalmazzuk továbbá Julija Timosenko elengedését" - közölte a parlamentben felszólalva Arszenyij Jacenyuk, a Timosenko nevével fémjelzett Haza párt frakcióvezetője.
Kiürültek a boltok polcai és a készpénz-automaták az ukrán fővárosban csütörtök estére, miután a fokozódó erőszak miatt az emberek - tartva a legrosszabbtól - igyekeztek minél nagyobb élelmiszer- és készpénzkészletet felhalmozni.
Eddig a hétig a három hónapja tartó tüntetések hatása csak a Függetlenség terének közvetlen közelében és a kormányzati negyedben volt kézzelfogható, Kijev további részén viszont a normális kerékvágásban folyt az élet. Ugyanakkor az erőszak elharapódzásával a főváros utcái egyre kihaltabbá váltak - írta a Reuters hírügynökség helyszíni riportjában.
A napokban Kijev központjában számos üzlet, étterem és bank nem nyitott ki, miközben a Majdan néven emlegetett Függetlenség téren véres összecsapások zajlottak a rendőrség és a Viktor Janukovics elnök távozását követelők között.
"Szinte mindenki otthon marad, aki nem a Majdanon van. Mindenki fél, a boltok polcai kiürülnek. Nem tudjuk, hogy ez még meddig mehet így" - mondta a Reutersnek egy kijevi lakos. "Kimenne az utcára, ha a házak tetején mesterlövészek várnák? Ez végső soron már egy háború" - mondta a Reuters egy másik interjúalanya.
Tévéfelvételek és más jelentések szerint a biztonsági erők mesterlövészei a háztetőkről tüzeltek a tüntetőkre csütörtökön a Majdan környékén, orvosok pedig arról számoltak be, hogy a halálos áldozatok döntő többségével egyetlen célzott lövés végzett. Kedd óta legalább hetvenöten haltak meg az összecsapásokban.
Az erőszak elfajulását követően a benzinkutak és a készpénz-automaták előtt is sorok alakultak ki, és számos ATM már teljesen kiürült a fővárosban. A helyzetet jellemzi, hogy a Reutersnek egy bankár arról számolt be, hogy amikor egy boltban a pékáruk között nézelődött, az eladó azt mondta neki: ne legyen ennyire válogatós, lehet, hogy jó ideig most lát utoljára kenyeret.