2014. március 10., 12:57

Elért Amerikába a fukusimai sugárszenyezés

A cézium-134 nukleáris izotóppal szennyezett víz a múlt héten elérte Kanadában az Alaszkai-öblöt, áprilisban pedig az USA csendes-óceáni partvidékén mérhetnek sugárszennyezést. Az amerikai tudósok hivatalos méréseket követelnek, az állami ügynökségek egyike se vett eddig hivatalosan vízmintát.

Egyelőre nagyon alacsony szintű, de a fukusimia nukleáris baleset következtében kiszabadult sugárzás éri el az óceáni vizeken az Egyesült Államok nyugati partját áprilisban - jelent meg az USA Today vasárnapi cikkében.

A modellezett adatok alapján az látszik valószínűnek, hogy a sugárzás még olyan alacsony szintű lesz, hogy az nem veszélyes az emberre és a környezetre - mondta Ken Buesseler, a Woods Hole Oceanográfiai Intézet óceánkutatója. A modellt ismertető szakember többedmagával azt kéri a hatóságoktóül ,hogy több ellenőrzést végezzenek, és több mintát vegyenek a csendes óceáni partvidéken.

Jelenleg egyetlen állami ügynökség sem vesz mintákat a Csendes-óceánból, nincsenek tisztában a sugárzás pontos mértékével. „Nem akarok vészmadárkodni, de, bár csinálhatunk előrejelzéseket és modelleket, eredméynek nélkül viszont honnan tudhatjuk, hogy a helyzet valóban biztonságos?” – tette fel a kérdést Buesseler.

Megosztás