Elemzők Áder János jelöléséről
Az Iránytű Intézet még a múlt héten „Fejvadászat 2012” - 13+1 alternatíva a köztársasági elnök személyére címmel jelentetett meg elemzést. Az intézet munkatársa, Forrai Richárd a Kossuth rádió reggeli műsorában azt mondta, a posztra korábban esélyes Kövér Lászlóval szemben Áder János előtérbe kerülése az Iránytű Intézet szerint a kisebbik rossz. Mind a ketten pártpolitikusok, viszont Kövér jóval megosztóbb személyiség, mint Áder, akiről az is elmondható, hogy pragmatikusabb, mint párttársa – tette hozzá az elemző. Forrai Richárd további különbségnek véli, hogy Áder mögött a Fideszen belül nincs olyan erő, mint Kövér esetében, ezért nem jelent veszélyt Orbán Viktor pártelnök, kormányfő személyére.
A téma kapcsán a műsorban megszólalt a Nézőpont Intézet elemzője, Molnár Csaba Gábor is, aki úgy látja, a jelöltek kapcsán emlegetett pártpolitikusság fogalma üres kifejezés, amelyet a mindenkori ellenzék szegez vádként a kormányoldal jelöltjével szemben. Sólyom László megválasztása előtt is ugyanezt lehetett hallani a Fidesz-KDNP képviselőitől: azért ne Szili Katalin legyen az államfő, mert az MSZP politikusa. Az elemző szerint viszont egy pártpolitikus megválasztása köztársasági elnöknek ugyanolyan legitim lehet, mint egy politikán kívülről érkező jelölté.
A sajtóértesülések és politikusi nyilatkozatok alapján a posztra legesélyesebb Áder János személyéről az Iránytű Intézet elemzője azt mondta, a politikus további előnye Kövér Lászlóval szemben, hogy európai parlamenti képviselőként kiterjedt az uniós kapcsolatrendszere. Az, hogy Ádert Brüsszelben elismert politikusnak tartják, esetleg segíthet kezelni a Fidesz szabadságharcos retorikájával a külfölddel támadt konfliktusokat – tette hozzá Forrai Richárd.
Molnár Csaba Gábor szerint akár Áder, akár Kövér vagy egy harmadik személy lesz az új köztársasági elnök, működését, szerepfelfogását meghatározza majd addigi politikai pályafutása, illetve, hogy miként értelmezi alkotmányos jogköreit. „Nyilvánvalóan egy kétharmados támogatottságú kormánnyal párhuzamosan a saját köztársasági elnök nem képezhet ellensúlyt, és nem is alkotmányos elvárás az, hogy ellensúlyt képezzen egy köztársasági elnök. Valószínű a támogatóbb szerepfelfogás” – mondta a Nézőpont Intézet elemzője.