Egyre nagyobb bajban a pozsonyi nyolcosztályos gimnáziumok?

„Az indítványt az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) párton belüli konfliktus miatt nem hagyták jóvá. Amennyiben a plénum sem fogadja el, akkor a miniszterek által beígért kivételek sem adhatók meg” – mutatott rá Beblavý, aki szerint a Pozsony megyei gimnáziumok már eddig is 11-12 százalékos kedvezményt kaptak. Ha nem lesz változás, akkor nagyjából a gimnáziumok háromnegyed részét be kell zárni.
Branislav Gröhling, az oktatási bizottság tagja, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) képviselője szerint a kormánypártok bizonyos tagjai egymással is ellenmondásba kerültek, teljesen eltérően szavaztak. „Az oktatási minisztériumban nincs valós vezetés, az egyes pártok között nincs semmiféle kommunikáció” – nyilatkozta.
A nevezett kvótákat a parlament is módosíthatja. „A bizottságban nem ment át a módosító javaslat. Össze kell gyűjteni 15 aláírást, hogy a plénum elé terjeszthessük” – magyarázta Gröhling. Abban az esetben, ha a módosító indítványt a parlament sem hagyja jóvá, a 2018/2019-es iskolai évben továbbra is az 5 százalékos kvóta marad érvényben.
Beblavý megerősítette, ha a kormánykoalíció nem terjeszt be módosító javaslatot, megteszi ő. Véleménye szerint ez az utolsó esély, mert a jelentkezéseket hamarosan be kell adni. „Javaslatunk lényege, hogy az elkövetkezendő évben ne alkalmazzák a törvényt. Az intézmények annyi osztályt nyissanak, amennyit akarnak. A jövőre nézve rendszerszintű megoldást kell találni, vagyis az eddigi legjobb intézményeket meg kell tartani” – fejtette ki.
A javaslattal Veronika Remišová, a bizottság alelnöke, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) parlamenti képviselője is egyetért. „Támogatom a kvóták 2018/2019-es tanévben való eltörlését és egyúttal javaslom, az eltörlést előzze meg egy szakai vita a nyolcéves gimnáziumok jövőjét illetően” – mondta Remišová.
¼ubomír Petrák, az oktatási bizottság elnöke, a Smer-SD képviselője viszont az 5 százalékos kvóta megtartása felé hajlik. Ugyanakkor leszögezte, a Pozsony megyében kialakult válsághelyzetet meg kell oldani. A nyolcosztályos gimnáziumok fontosak – húzta alá. „Ha vannak átlagon felül tehetséges gyermekek, akkor a tehetségüket fejleszteni kell. Ugyanakkor amennyiben a jelenlegi nevelési-oktatási eredmények kontextusában vizsgáljuk, a statisztikai kimutatások alapján nagy különbség nincs a nyolcosztályos gimnáziumok és az alapiskolák kilencedikes tanulói között felmérési eredményei között” – jegyezte meg.
A járási hivatalok jogköre osztályokat nyitni a nevezett típusú alapiskolákban, melyek az oktatási minisztérium alá tartoznak. A többi megyében várhatóan nem lesz gond a kvótákkal, a létszám pillanatnyilag 5-7 % között mozog.